ÖNYARGI/PEŞİN HÜKÜM

Kimlik bilgilerimize göre Türkiye Cumhuriyeti olarak %90 Müslüman bir topluluğuz diyoruz.. Müslüman’ın kelime anlamı Yaratanına Teslim olan demektir. İslam-Müslüman-Selam-Aynı kökten gelir. SLM. Hoşgörünün temeli. Herkese selam olsun.


Modern bir çağda yaşadığımızı söylüyoruz. Yada şartlandırılmış belleklerle böyle olduğunu düşünüyoruz.. Yaratanın bize bildirdiği ilk kuralı OKU ve DÜŞÜN. İnsanoğlu ne seyreder ve işitirse beyni ona göre kodlanıp şartlanıyor. Bilim insan beyninin(hafıza)muazzam yapısı karşısında her geçen gün buluşlarına buluş katıyor. Bir bilgisayara yüklenilen bilgiler gibi işleyen beynimizde de yüklemediğimiz var olamayan sayfayı açamıyoruz…..

Yale üniversitesindeki bir araştırmaya göre bebek ve çocuklar arasında yapılan araştırmada insan beyninin doğasında Yaratıcıya inanmak var. Beyin neden ve sonuçla çalışıyor. 6-7 yaş arasındaki çocuklar bile dünyadaki her şeyin bir nedeni olduğuna inanıyor…. Ergenlik dönemiyle birlikte bize bahşedilen İRADEYLE aldığımız kararlar yaşam çizgimizi belirliyor. Rabbimizin Nebi-Elçileriyle bize uzattığı ipe yaşam kılavuzumuzla rotamızı kaybetmeden beynimize neler yüklediğimizin bilincine varırız. İnşallah.

ÖNYARGININ keskin bir bıçak gibi her şeyi böldüğü ve birbirimizi anlamaya çalışmadığımız bir çağda da yaşıyoruz.
‘’Eski günlerin tadı yok’’ diyoruz. Birlik beraberlik-neşe huzur –kalmadı diyerek sürekli ya zamanı yada ötekini suçluyoruz. Ötekileştirme batağından kurtulamıyoruz. Sağ duyumuzu kaybettik. Karşımızdakinin aynamız olduğunu unuttuk. Tecrübeli büyüklerimiz ne güzel söylemiş. ’’Kiminleysen öylesin’’. Kavgamız kendimizle olmalı başkasıyla değil. Gözlemlemeye çalışalım ilişkilerimizi tartışmalarımız birbirimizi anlamamaktan çıkıyor. Karşımızdakinin bizi anlamadığını söyleriz. Biz karşımızdakini anlayıp anlamadığımızı sorgulamayız hiç. Tartışmalar bağırmayı tetikler. Bu durum herkesi rahatsız eder ve kimyamızı bozar.

Rabbimiz İSRA suresinde(53)elçimize ne güzel bildirmiş’’Kullarıma söyle sözün en güzelini söylesinler. Sonra şeytan aralarını bozar. Çünkü şeytan insanın apaçık düşmanıdır. ’’
LOKMAN suresinde(19)’’Konuşurken sesini ayarla bağırarak konuşma!unutma ki seslerin en çirkini avazı çıktığınca bağıran eşeklerin sesidir. ’’
MUHAMMED suresinde (24) ‘’KUR’ANI (okuyup)inceden inceye düşünmeleri gerekmez miydi. Yoksa kalplerinin üzerinde üst üste kilitler mi var?’’

Bizde tek bir parçadan bakıp bütünü görmeye çalışıyoruz. Bunu her konuda yapıyoruz. Tamamından bakabilmeyi ne zaman öğreneceğiz. ?İnsanların kulağa güzel gelen tek bir lafının arkasından gidiyoruz. Yada tek bir lafı yüzünden terk ediyoruz.
RABBİMİZ BİZİ DOĞRU YOLDAN AYIRMASIN.

Yazar : Muzaffera Cigal

 


About the Author
Author

Dini Yazilar

Leave a reply

Name (required)

Website