İslam ve Sosyal İlişkiler

 

Birlikte yaşamak, insanların birbirine karşı saygılı ve sabırlı olmasını gerektirir. Hele bir de çok farklı kültürlerden insanların bulunduğu bir metropolde yaşıyorsak…  Dün İstanbul Levent metrosunda işten yeni çıkmış herkes gibi ben de trenin gelmesini bekliyordum. Binanın 12. katında toplantılarla geçen bir günün bütün yorgunluğu, sinir ve stresi ayrıca o kalabalık ve gürültünün içinde bir de ayakta tren beklemek adeta zulümdü. Etrafıma baktığımda insanlar da çok farklı durumda değildi; hallerinden memnun olmayan, asabi, somurtkan. Metrodan indiğimde ise trafikte de benzer görüntüler vardı. Birbirine bağıran, küfreden, el kol hareketleri yapan sürücüler ve yayalar. Sadece dün değil, bütün haftam hatta İstanbul’da çalıştığım her gün aynı hoşgörüsüzlük, saygısızlık, sinir harbi, ahlak yoksunluğu ve trafikte birbirine sataşan insanları görmekle geçiyordu.

Eve gelip yemeği yedikten sonra  yorgunluğum biraz geçmişti. Tam koltukta biraz uzanayım derken   gözüm kitaplıkta duran “Kur’an-ı Kerim’de Temel Emirler ve Yasaklar” kitabına ilişti. İşyerinden bir arkadaşımın hediye ettiği bu kitabı açtığımda yazarın ahlak, güzel söz ve selam hakkında  Kuran ayetlerini  kitaba eklediğini  farkettim. Merak edip, okumaya başladım.

Ve gerçekten sen, çok büyük bir ahlak üzerindesin. (Kalem,24)

Görmedin mi Allah nasıl bir örnekleme yaptı: Güzel söz; kökü yerde, dalları gökte olan güzel bir ağaca benzer. O ağaç, Rabbinin izniyle yemişlerini her zaman verir. Allah, insanlara böyle örnekler verir ki, düşünüp ibret alabilsinler. Kötü bir söz ise gövdesi  toprağın üstünde destek bulmuş bir ağaca benzer, dayanağı yoktur onun. (İbrahim, 24-26)

Bütün gün yaşadıklarımı düşününce,  bu ayetler onlara birer cevaptı.  Gerçekten, gün boyu yaşadığımız yoğun stres insan ilişkilerimize zarar veriyor. Birbirimize karşı tolerans göstermiyoruz ve hoşgörülü olmuyoruz. En ufak bir şeyde sabrımızı kaybediyor, karşımızdakini suçluyor,  hem kendimize hem de karşımızdaki insana zarar veriyoruz.  Hem kötü sözlerle ahlakımızı bozuyor,  hem asık suratla karşımızdakini korkutuyor bir de Kuran’ın emirlerine  uymuyoruz.  En kötüsü bunu her iş çıkışı, her okul dönüşü farkında olmadan tekrarlıyoruz.

Oysa Allah bizden toplum içinde iyi geçinmemizi, barış içinde yaşamamızı ve birbirimize selam vermemizi  emrediyor. Sosyal ilişkilerimizde birbirimize anlayış göstersek, kalplerimizi Müslüman bilinci ile yumuşatıp, birbirimize iyi niyetle yaklaşsak hem modern hayatın bu her gün olan probleminden kurtulur, hem de Allah’ın rızasını kazanırız. Toplum olarak işyerimizde selamlaşıp, trafikte sabredip, metroda beklerken hoşgörülü olursak, küçük görünen ama etkisi aslında çok büyük olan işler yapmış oluruz.

Bir selam ile selamlandığınızda, onun daha güzeliyle yahut aynısıyla karşılık verin. Hiç kuşkusuz Allah her şeyi en güzel şekilde hesaplamaktadır. (Nisa, 86)

Allah   Kuran’ı anlatan böyle kitaplar yazan insanlardan razı olsun. İyiki bu ayetleri okumuşum, bundan sonra iş çıkışı ve diğer kalabalık zamanlarda daha dikkatli olacağım. Siz de bu ayetleri okuyun ve hayatınıza uygulamaya başlayın. Çünkü kalpler iyilikle, sevgi ve saygıyla, hoşgörüyle dolunca Allah’a yakınlaşır.


About the Author
Author

Temel

Comments (1)
Leave a reply

Name (required)

Website