Kur’an’a Göre Makyaj ve Kaş Aldırmak Yasak mıdır?

Kur’an’a Göre Makyaj ve Kaş Aldırmak Yasak mıdır?

Çoğu kişinin kafasını kurcalayan makyaj ve kaş aldırma gibi eylemlerin dinen bir sakınca teşkil edip etmediğini anlamak için Kuran’da bir araştırma yaptım. Ulaştığım neticeyi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Makyaj yapmak caiz midir?
Kadınlar veya erkeklerin makyaj yapmasında bir sakınca yoktur. Kişinin sadece eşine güzel görünmesi yönündeki izahlar dini bir temele dayanmamaktadır. Güzel görünmemek, dikkat çekmemek gibi eğilimlerin daha evla olduğu iddiaları da Kuran’a dayanmaz. İnsanlar Kuran’da belirtilen sınırları aşmamak şartıyla –dekolte giyinmemek gibi- güzel görünme hakkına sahiptirler. Bu yüzden dileyen makyaj yapar, dileyen yapmaz. Unutulmamalıdır ki, Allah’ın yasaklamadığını, hoşumuza gitmese de dinen yasaklayamayız.

Kaş aldırmak veya yüzdeki kılları almak caiz midir?
Kadınların kaşlarını veya yüzlerindeki kılları almalarında hiçbir sakınca yoktur. Ne yazık ki Peygamberimize atfedilen uydurma izahlarla, kaşlarını alan kadınların günah işlediği, hatta Allah’ın lanetine uğrayacağı söylenmiştir. Oysa Kuran böyle bir yasak getirmez. Kadın ister bir zorunluluk nedeniyle isterse çirkin göründüğünü düşünerek kaşlarını alabilir. Kuran’ın yasaklamamasına rağmen kaş aldırmanın günah olduğunu iddia eden kişiler, Allah’ın yasaklamadığını yasaklayarak büyük bir vebal altına girmektedirler.

Yalan düzerek Allah’a iftira etmek için, dillerinizin uydurma nitelendirmeleriyle “Şu helaldir, şu da haramdır!” demeyin. Yalan düzerek Allah’a iftira edenler kurtulamazlar.
Nahl Suresi 116. ayet


About the Author
Author

Comments (4)
Leave a reply

Name (required)

Website