Yalanın Beyazı Yok, hepsi KARA

Hangimiz günü kurtamak için o “beyaz yalanlardan” söylemedik ki? Yapmayacağımızı veya yapamayacağımızı bildiğimiz halde sırf başımızdan savmak için “Tamam” demedik ki? Bazen de tüm iyi niyetimizle kalp kırmamak için yapmaya niyetimiz olmayan şeyler için “Yaparım” demedik mi? Evet dedik ama doğru yapmadık. Zira Allah, Kuran’da:

Ey iman sahipleri! Yapmayacağınız şeyi neden söylüyorsunuz? Yapmayacağınız şeyi söylemeniz, Allah katında büyük günahtır.”
Saff Suresi 2-3

diye açıkça müslümanları uyarmakta ve bir çoğumuza önemsiz gibi gelen bir alışkanlığımızdan kaçınmamızı söylemektedir.

Maalesef günümüzde neredeyse sadece bir kaç ibadete indirgenen müslümanlığın aslında hayatımızın her anında uygulanması gereken bir inanç sistemi olduğunu unutmamalıyız. Evet hepimizin din derslerinde müslümanlığın şartları olarak öğrendiği namaz kılmak, oruç tutmak, zekat vermek ve hacca gitmek çok önemli şartlar ama ezberlediğimiz bu şartlar iyi müslüman olabilmek için yeterli değil. “Müslüman oldum” demek çok daha derin bir iş. Doğruluğu, dürüstlüğü, adaleti her anımızda yaşamaya çalışmak da müslümanlığın bir o kadar önem verdiği bir gereklilik. Bu yüzden de Allah müslümanlara özü sözü bir olmalarını, verdikleri sözü tutmalarını ve yapmayacakları şeyleri söylememelerini öğütlüyor.

Bugüne kadar bunun önemi gözümüden kaçmış olabilir ama Kuran’da çok net biçimde söylendiği gibi davranıp bundan sonra yapmayacağımız şeyleri yapacağımızı söylemeyelim. Allah yar ve yardımcımız olsun.

Rabbim! Beni gireceğim yere dürüstlükle sok, çıkacağım yerden dürüstlükle çıkar, ve bana katından yardımcı bir güç ver.
İsra Suresi 80


About the Author
Author

Feryal

Comments (1)
Leave a reply

Name (required)

Website