Kuran Okunurken Baş Örtülür mü?

 

Sabah haberlerini izliyordum. Okullarda verilecek Kuran derslerinde kız öğrencilerin başlarını örtmesi konusunda bir haber haber yayınlandı. Haberde kız öğrencilere Kuran dersinde baş örtüsü takması zorunlu tutulacak mı? sorusuna yönelindi ve uzmanlar bu konuda görüş ayrılığında oldukları belirtildi.

 

Uzmanların kimisi bu öğrencilere zamanla bir zorunluluk olarak dayatılacaktır diye düşünse de, kimi uzman kadın başını örtüp, namazını kılsın yeter görüşünde (sanki ilah!), eğitim bakanlığı ise baş örtüsü isteyen takabilir, istemeyen ise takmak zorunda değildir sözünü duyurmuş. Orta yollu bir düşünce kimsede baş örtüsü takıyor diye dışlamaz geçmişte yapılan büyük bir hata gibi ancak saçı göstermek haramdır mantığı dine mal edilmemelidir Kuran ile bağdaşmaz.

 

Haber sunucusu Fatih bey ise, dedi ki bu şekilde orta yol tutulur ise uzmanlar da vatandaş ta bölünür görüş ayrılığı olur. Toplanıp tarih sayılı karar çıkarsınlar ve o tarihten itibaren neyse o olsun. Ayrıca örtünmeyi bir din rütüeli (ibadet şekli) olarak sayıp biliyorsunuz ki mezarlıklarda, Kuran okurken ve dinlerken baş örtülür dedi.

 

Peki Kuran okunurken neden baş örtülür bunu kimse düşünmüyor mu? Evde anneme bile söylüyorum yahu evde kimse yok sen neden Kuran okurken başını örtüyorsun diyorum öyle daha iyi hissediyorum diyor kendimi o yüzden bir şey demiyorum ama o da bazı şeylerin nasıl dayatıldığının farkına varmaya başladı. Bu seferde derler ki tek başına okunurken takılmasa da olur topluluk varken takılmalıdır peki nerede yazıyor bu hüküm? Hangi ilah edindiğiniz kişinin uydurduğu bir yasa? Allahtan/Kurandan başka hüküm koyucu mu var?

 

Nur/31 de Kuran çevirilerinde baş örtüsü vurgulanmadığı halde maalesef hakkı gizleyerek edepli giyim tanımını bir örtüye değişmişler. Artık öyle hale getirdiler ki kul ölülerden, kendinden utanır hale geldi kadınlar saçın gözükmesinin haram (yasak) olduğunu düşünür oldu öyle ise erkekler de baş örtüsü takmalıdır. Bu gibi oldu bittiler Kuranın çelişiyor gibi görünmesine sebep olur Kuran ayetleri çelişik değildir. Ayetin Arapçası şeklini alın basit bir çeviri yapın göreceksiniz gerçeği başı örtün, saç gözükmesin şeklinde Kuranda herhangi bir yönlendirme/öğüt/emir/yasak bulunmamaktadır.

 

Fatih bey haberi sunarken aslında orta olan bir kararı beğenmedi böyle diyerek çünkü Kuran dersine isteyen hiç katılmıyor o zaman ona da ya herkes girsin ya da hiç kimse girmesin demesi gerekirdi. Kuran dersinde isteyen baş örtüsü takabilir orta yoldur Kuran orta yolu tutun der. Ama siz başka bir kitap öğretecekseniz öğretiminin temelinde onun gereği gereği bir altyapı ve ön hazırlık(kapanma/örtünme) ön şartı koşarsınız. Ki Kuranı Arapça öğretecekler yine diye düşünüyorum böylece insanlar Peygamber hayatı adında söylenen sözleri ve çeşitli kişilerin tavsiyelerini din zannedeceklerdir. Böylece başını örtmeyenler az imanlı “zan” edilecektir halbuki asıl düşüncesiz kendileridir  ama bilmezler çünkü Kuran okumuyorlar.

 

Elbette konuşmasında herkesin fikri ayrıdır, doğru yanlış olabilir diyen bir sunucudur kendisi bu yönden de tebrik ederim bir insan hiç hata yapmaz diye bir şey yok eğer bir insan dinde olmayan şeyleri bu gelenekler, hocaların dedikleri Allah’ın hükmü gibi (sünnet) gibi uygulanır sevabı vardır derse Allah’a ortak koşmuş olur elbette her kişi kendi yaptıklarından sorumlu olacak.


About the Author
Author

TekGemidenGelenler

Comments (1)
Leave a reply

Name (required)

Website