Yalnızlık Ömür Boyu…

Ömür boyu bağlansak da
Sevinsek de üzülsek de
Yalnızlık ömür boyu
Hep yalnızlık var sonunda
Yalnızlık ömür boyu

Mazhar Alanson’un bir şarkısıdır bu.

 

Yemin olsun, sizi ilk yarattığımızdaki gibi yapayalnız bize geldiniz. Size verip hayaline daldırdığımız şeyleri de sırtlarınızın arkasında bıraktınız. Sizinle ilgili hususlarda ortaklar olduklarını sandığınız şefaatçılarınızı da yanınızda görmüyorsunuz. Yemin olsun, koptu aranızdaki tüm bağlar ve uzaklaşıp kayboldu yanınızdan o bir şey sandıklarınız.
Enam suresi-94

 

Aslında sadece bu ayet bir çırpıda her şeyi anlatıyor. Allah’ıyla her ortamda başbaşa olduğunu sıklıkla unutan insan, öylesine aciz ki hep Allah’tan başkalarını arıyor.

 

Göklerde ve yerde bulunan herkes, Rahman’a kul olarak gelecektir.
Yemin olsun, O onların hepsini kuşatmış ve tamamını tek tek saymıştır.
Ve onların hepsi kıyamet günü O’na tek tek gelecektir.
Meryem suresi-93-95

 

Madem nihayetinde Allah’ın huzuruna yapayalnız ve hiçbir şeysiz çıkacağız, bunu düşünmemiz ve ona göre hareket etmemiz gerekmez mi?

 

Benimle, yarattığım kişiyi baş başa bırak!
Müdessir suresi-11

 

Ve Müddesir suresinin devamı da bütün sureler gibi hakikaten okumaya değer.

 

Allah’ın karşısına; okuldaki, evdeki, işyerindeki ahbaplarımızla ya da akrabalarımızla ya da eşimizle ya da evlatlarımızla değil, yapayalnız çıkacaksak, şöyle bir şeyi iyice düşünmemiz gerekir:

 

Bizim için en önemli olduğunu düşündüğümüz insanlar bile, en önemli günde (din günü) bizi yalnız bırakacaksa, şimdiden O bizi hiç yalnız bırakmayan kudretin peşine düşelim. Bizi yaratana kulluğumuzu en güzel şekilde yerine getirelim.

 

Ey insanlar! Rabbinizden korkun! Herhangi bir şeyde babanın, evladı; evladın da babası yerine karşılık ödemeyeceği günden ürperin!..
Lokman suresi 33

 


About the Author
Author

Leave a reply

Name (required)

Website