Basit ve Saçma Bir Filmin Düşündürdükleri…

Bir film tartışmasıdır gidiyor. “Müslümanların Masumiyeti” adlı filmde İslam’a ve Peygamberimiz’e hakaret ediliyor diye yer yerinden oynuyor. Müslüman ülkelerde bu olayı protesto ederken yaralananlar ve hatta ölenler oldu. Büyükelçilikler yağmalandı başta Kahire ve Bingazi olmak üzere Tunus, Pakistan, Afganistan ve Endonezya’da  ciddi ve üzücü olaylar yaşandı.

Bir müslüman olarak bu olayları izlerken hem üzülüyor hem de rahatsız oluyorum. Ekranlarda eli sopalı insanlar avazları çıktığı kadar bağırıyor, ağızlarında “Allah”ın ve Peygamberimiz’in adı ile etrafa şiddet kusuyor. Tüm bunların yanında esas üzücü olanı işe çok az bir bütçe ile çekilmiş zırva bir filmin aslında kimse tarafından farkedilmeden tarihe karışacağı kesin iken kopan bu olaylar yüzünden milyonlarca kişi tarafından seyrediliyor olmasıdır. Aslında filmin yapımcılarının yine biz müslümanların eli ile amaçladıkları başarıyı elde ettiklerini düşünüyor ve kendi kalemize gol attığımız için üzülüyorum.

Niye bu kışkırtıcı olaylar karşısında soğukkanlı davranamıyoruz, niye oyuna gelip de barışçıl bir din olam İslam’ı şiddet içeren bir din olarak algılanmasını engelleyemiyoruz, elimize aldığımız taş ve sopalar ile sağa sola saldırıyoruz. Elimize ne geçiyor? Aslında kocaman bir HİÇ. Sadece filmin yapımcılarına ve saçma sapan bir filme şöhret kazandırıyoruz.

Böyle kışkırtıcı olaylar karşısında bir dakika durup neden Kuran’ın tavsiye ettiği gibi

“Öfkelerini yutanlardır onlar, insanları affedenlerdir. “
(Ali İmran 134)

olamıyoruz. Yaptığımız veya yapacağımız hareketin İslam’a ne getireceğini veya ne götüreceğini hesaplamadan hareket etmek ancak cahillerin işidir.

Biraz zaman geçtikten sonra geriye baktığımızda aklıllarda eli sopalı sağa sola saldıran müslümanların görüntüsünden başka fazla bir şey kalmayacak. Film istediği şöhreti kazanmış, istediği trajı elde etmiş olacak. Yani atı alan Üsküdar’ı geçmiş olacak. İslam ve müslümanlar için akıllarda ne kalmış olacak?


About the Author
Author

Feryal

Comments (6)
Leave a reply

Name (required)

Website