Kur’an’ın Allah Kelamı Olduğunu Nasıl Anlarız?

Kur’an’ın Allah Kelamı Olduğunu Nasıl Anlarız?

Bir insanın hem kalben hem de aklen iman edebilmesi için (ilm-ul yakîn) öncelikle Allah var mı diye sorgular. Sorgularken Allah tarafından gönderildiği iddia edilen Kur’an-ı Kerim’in gerçekten insan eliyle değil de bir yaradan tarafından gönderildiğine inanmak ister. Biz Müslüman bir toplum içerisinde büyüdüğümüz için bunu belkide hiç sorgulamadık ve ezbere inandık fakat pekala bir Hristiyan olarak doğabilirdik. Dinlerden bihaber yaşayan bir kabilenin kültürüyle büyüyebilirdik? O zaman ne yapacaktık? Ben söyleyeyim; ezbere o kültürde yaşayıp ölecektik. Biz şanslı doğduk diyip işin içinden sıyrılamayız. Bir tarafta bir ateistin araştırıp İslam’ı seçmesi diğer tarafta sadece Müslüman bir ailenin içine doğan bir çocuk.

Allah’ı görmek ve Kuran’ın bir insan topluluğunun eseri olmadığını anlamak için bir çok delir var. Bunlardan bir kısmına değinmek istiyorum.
” De ki:” Bütün görünen ve görünmeyen iradeli varlıklar bu Kur’an’ın bir benzerini ortaya koymak için bir araya toplansalar ve bu konuda birbirlerine var güçleriyle destek verseler, yine de onun bir benzerini ortaya koyamazlardı! ” (Isra suresi / 88)
Burada ortaya koyamazlardan kastı sadece yazmak ya da ayetler uydurup bir sure, bir kitap oluşturmak değil daha fazlası. Eğer kendilerine güveniyorlarsa ” yaratsınlar” diyor. Başka bir Ay’ı başka bir Güneş yaratsınlar da görelim demektir.

Hûd Suresi 13 – 14 ve Ankebut Suresi 50 – 51 de Kuran’ın bir insan eliyle uydurulmuş bir kitap değil de bir yaradan kelamı yani Allah tarafından gönderildiğini görebiliriz.

Konu içeriği hakkında video: Kuran’ın Allah’tan geldiğini nasıl bilebiliriz?


About the Author
Author

gulfidan

Comments (3)
Leave a reply

Name (required)

Website