ALLAH NEDEN DÜNYADA KÖTÜLÜĞÜN OLMASINA İZİN VERİYOR?

Bu soru din biliminde kötülük problemi olarak epeyce tartışılmıştır. Öncelikle şunu görmemiz gerekir. İnsan özgür irade sahibidir. Allah ona iyiyle kötü arasında seçim yapma imkanı tanımıştır. İnsanlar isterse merhametsiz, bencil olur; isterse Allah`ın ondan istediği şekilde fakirlere, güçsüzlere yardım eder. Bu yaptıklarından ise yine insan sorumlu tutulacaktır. Fakiri doyurmadıysa, güçsüzü ezdiyse hesabını Allah`a karşı verecek ve hakettiği karşılığı alacaktır.


Şimdi durumun bu şekilde olmadığını, Allah`ın inanlara serbest irade vermediğini düşünelim. Bu durum(seçme hakkına sahip olmamak) hiç birimizin istemediği bir haldir. Ancak bir gerçek var ki herkesin iyi olması için bu durum gereklidir. Yani ya herkes mecburen iyi olacak ama seçme hakkı olmayacak ya da insanlar istediğini yapacak ama bazı insanlar kötü olacak. Allah`ın insanları imtihana çekeceğini düşünürsek, onlara serbest irade vermesi normal ve olması gerekendir. Bu durumda bazılarının kötü olması kaçınılmazdır.

Bu noktada şunu görmek lazım. Allah özgür iradeyi yaratmıştır, ancak kuluna merhametli ve erdemli olması gerektiğini söylemiştir. Yani bir insan hem müslümanım diyip hem de Allah`ın ondan istediği merhametli davranışları sergilemiyorsa ortada bir sorun var demektir. Bu Kuran`a uymaz. Ancak Allah yine de bize bunu zorla yaptırmıyor bizden onu yapmamızı istiyor. Bu da aslında insana hem özgür hem de erdemli olma şansını veriyor.

Yazar : Alper

 


About the Author
Author

Dini Yazilar

Comments (3)
 • Avatar

  Kazım Bayar Sep 9 2013 - 01:36 Reply

  Bu konu bu kadar basit değil…
  Felsefede, Aristo’dan başlayan, günümüzde de tartışılan önemli bir ontoloji konusu.
  İblis kötülüğün, Ademiyet ise iyiliğin temsilcisidir.
  Peki İblis niçin yaratıldı?
  Evrende neden nakıs bir kutup var?
  Canlılar neden birbiriyle rekabet ve düşmanlık içinde?
  Varlıklar/canlılar arasındaki hiyerarşi kötülük mü, neden var?

 • Avatar

  Güray TEKİN Sep 9 2013 - 09:12 Reply

  BU SORUNUN AYRINTILI CEVABI ”İLAHİ NİZAM VE KAİNAT” KİTABINDA AYRINTILI OLARAK AÇIKLANMIŞTIR.KÖTÜLÜK DE İYİLİK DE DÜALİTE PRENSİBİNİN GEREĞİDİR VE İNSANLARIN TEKAMÜLÜNE YÖNELİKTİR.

 • Avatar

  birisi Sep 9 2013 - 10:32 Reply

  İnsanların kötülük yapamamaları nefislerinin olmamasıyla mümkün olur.o zaman zamanın tamaminii ibadele geçirirlerdi. Tanidik geldi mi. Melekler. Allahın melekleri zaten var. Nefsi olan ve. Allahı göremeyen varlikların ibadeti meleklerden daha üstün olur. Görmeden sevmek daha zor ama daha değerlidir. Ancak bunun doğal sonucu olarak kötülük ortaya çıkar. Umursamazlık yapmayıp düşünen her kimse doğru yola varabilir sevginin en büyüğüne ulaşabilir. Şüphesiz bir buçuk asır önce doğru düşünene yol gösterildi

Leave a reply

Name (required)

Website