Kuran’da Yecuc-Mecuc ve Dabbetül Arz Kıyamet Alameti Olarak Nasıl Geçiyor?

Kuran’da Yecuc-Mecuc ve Dabbetül Arz Kıyamet Alameti Olarak Nasıl Geçiyor?

Kuran’da sura üflenmesiyle birlikte dünyanın sonunun geleceğinden bahsedilmektedir. Bundan sonra başlayacak olan süreç “Kıyamet”, “Kıyam” yani ayakta durma fiilinden türediği için “Diriliş günü” olarak tanımlanır. “Kıyamet alametleri” dünyanın sonunun yaklaştığını gösteren bir takım işaretlere denir. Ancak bizim “Kıyamet Alameti” olarak bildiğimiz hususlardan birçoğu aslında Kuran’da hiç geçmeyen, ancak halk arasında yaygın olarak kullanılan bir takım hurafelerdir. Bu hurafelerden bazıları Mehdi’nin gelişi, Deccal’in gelişi ve Hz. İsa’nın gelişidir. Buna karşın Kuran’da bize Kıyamet alameti olduğu söylenen konular vardır. Bunlar ise “Yecuc-Mecuc” ve “Dabbe”dir.

“Yecuc Mecuc” ve “Dabbe” konularıyla ilgili bilgiyi ancak Kuran’da bize verildiği kadarıyla bilebilmemiz mümkündür. Ancak bu konuları daha detaylı anlatabilmek amacıyla, Kuran’a uymayan pek çok uydurma ve saçma bilgilerle genişletilerek izah edilmeye çalışılmış ve olduğundan saptırılmıştır.

“Yecuc Mecuc” Kuran’da adı geçen ve belli bir bölgede bozgunculuk çıkaran kavmin adıdır. Yecuc Mecuc’ün durdurulması için Zulkarneyn’den yardım istenir. Zulkarneyn de bir set çekerek onları durdurur ve artık o setti aşıp gelemezler.

93-İki setin arasına kadar ulaştı, onların önünde hemen hemen hiçbir sözü kavramayan bir kavim buldu.

94-Dediler ki “Ey Zulkarneyn, Yecuc Mecuc bu yerde bozgunculuk yapıyorlar. Onlarla bizim aramızda bir set inşa etmen için sana vergi verelim mi? ”

95-Dedi ki “Rabbimin beni içinde tuttuğu imkan ve güç daha üstündür. Siz bana bedensel güçle yardım edin de sizinle onlar arasında sapasağlam bir engel yapayım. ”

96-“Bana demir kütleleri getirin. İki ucu eşit düzeye gelince körükleyin. ” dedi. Onu ateş haline getirince “Bana erimiş bakır getirin dökeyim” dedi.

97-Artık onu ne aşabildiler ne de delebildiler.

98-Dedi ki “ Bu benim Rabbimden bir rahmettir. Rabbimin vaadi gelince onu yerle bir eder. Ve Rabbimin vaadi haktır. ”

18- Kehf Suresi

Ancak Kuran’da Kıyamet saati yaklaştığı zaman “Yecuc Mecuc” ün her tepeden akın edeceğinden de bahsedilir.

96-Yecuc ve Mecuc’un önü açıldığı zaman onlar her tepeden akın ederler.

97-Gerçek olan vaat yaklaşmıştır. İnkar edenlerin gözleri birden donup kalmıştır. “ Vay başımıza! Biz bundan gafil bulunuyorduk. Hayır, biz zalimlerdik. ”

21-Enbiya Suresi

Yecuc Mecuc konusunda elimizdeki tek ilahi bilgi bu ayetlerden ibarettir. Bunun haricinde Yecuc Mecuc için yapılan çeşitli yorum ve benzetmeler tamamen kişilerin şahsi ve zorlama izahlarıdır ve Kuran’la uzaktan yakından alakası yoktur. Bu uydurmalara örnek olarak; Yecuc Mecuc’ün Hz. Adem’in rüyalanması sonucu toprağa akan spermlerden oluşmuş bir millet olduğu, Yecuc Mecuc’un toprağın altında bir karış boyunda bir millet olduğu, kıyamete yakın yeryüzüne çıkacağı, İbni Abbas’ın rivayetine dayanan bu son hadise karşı İbni Ebi Hatem Şueyh’in hadisinde “Onlar üç sınıftır. Birinci sınıf büyük ağaç gibidir. İkinci sınıf dört arşın uzunluk ve dört arşın da genişliktedir. Üçüncü sınıf da kulaklarından birini yatak edip ikincisini yorgan yapıyorlar. ” şeklindeki ifadeler ile Türkleri pek sevmeyen Arapların Yecuc Mecuc’un Türkler olarak tarif edildiği izahlarını gösterebiliriz.

“Dabbe” kelimesi mana olarak “debelenen şey” demektir. Bu hem insan hem de hayvanı kapsayacak şekilde yeryüzünde debelenen her çeşit canlıyı ifade edebilir. Nitekim Kuran’ın bu sözcüğü kullandığı yerlere bakıldığında da her çeşit canlının kastedilebileceği anlaşılır. Örneğim Nur Suresi’nin 45. Ayeti’nde geçen “dabbe” kelimesi, “canlı” manasında kullanılmaktadır.

45- Allah, her canlıyı sudan yarattı. İşte bunlardan kimi karnı üstünde sürünür, kimi iki ayağı üstünde yürür, kimi dört ayağı üstünde yürür… Allah dilediğini yaratır; şüphesiz Allah her şeye kadirdir.

24- Nur Suresi

Kıyamet alameti olarak tanımlanan “dabbetül arz” Kuran’da sadece Neml Suresi’ndeki tek bir ayette geçmektedir. O da şu şekildedir.

82- O söz başlarına geldiği zaman onlara yerden bir Dabbe çıkarırız. O da insanların bizim ayetlerimize kesin bir bilgiyle inanmadıklarını söyler.

27- Neml Suresi

“Dabbe” konusuna da tıpkı “Yecuc Mecuc” de olduğu gibi pek çok birbirinden farklı ve Kuran’la çelişen açıklama getirilmeye çalışılmıştır. Kimi uydurma hadislerde Dabbe, “başı öküz başı gibi, gözü domuz gözü gibi, kulağı fil kulağı gibi, boynuzu keçi boynuzu gibi, boynu deve kuşunun boynu gibi, göğsü aslan göğsü gibi, rengi kahverengi gibi, böğrü kedi böğrü gibi, kuyruğu koç kuyruğu gibi, ayakları deve ayağı gibi” şeklinde tarif edilirken, kimi uydurma hadislerde ise “başı gökte, kuyruğu kutupta, ayakları Arabistan yarımadasındadır” şeklinde ifade edilir. Bazı İslam alimleri ise Dabbe’nin ünlü bilim insanı Stephan Hawking olduğu iddiasını savunmuşlardır. Astrofizik alanındaki çalışmalarıyla ünlü bilim adamının sırf felçli olduğu için Kuran’da sözü edilen “dabbe” olduğu iddiasına karşılık, bundan 4-5 nesil sonrasında yaşayacak olan bir insana sorulduğunda o da kendi döneminde yaşamakta olan ve aynı zamanda bedensel engelleri olan bir bilim insanını “dabbe” olarak niteleyebilir.

Dolayısıyla Dabbe ve Yecuc Mecuc gibi bilinmeyen ve Kuran’da işaret edilen kıyamet alametleriyle ilgili yorum yaparken uydurma hadisler ve hurafeler dikkate alınmamalı, Kuran ayetlerinde bize verilen bilgi çerçevesinde düşünülerek anlaşılmaya çalışılmalıdır. Bunun yanında “Dabbe Stephan Hawking’tir” şeklindeki kesin ve direk izahlar yapmamak ayrıca dikkat edilmesi gereken bir husustur, çünkü Kuran ayetleri bize bu şekilde kesin bir bilgi vermemiş, bu sorunun cevabının ucunu açık bırakmıştır.

 

Yazar : Ali U.


About the Author
Author

Dini Yazilar

Comments (13)
 • Avatar

  Ali Apr 13 2012 - 23:57 Reply

  Tüm o mantıksız alakasız efsanevi hurafelerden soyutlanmış gerçek bilgileri paylaştığınız için içtenlikle teşekkür ederim.

 • Avatar

  melodi May 3 2012 - 13:23 Reply

  yaaaaa bişe söyliycem ben 13 yaşındayım ve dabbe filmini izledim ve çooookkk korktum gece rüyama girdi korku filmlerini çok seviyorum ve ilk defa bi filmde cırladım .. . ya dabbe insanlara zarar verebilir mi ben tam olarak anlamadım biri ban a söyleyebilirmi şimdiden tşkürler :))

  • Avatar

   Gökhan May 3 2012 - 19:15 Reply

   Merhaba kitabımızı okumuş birisi olarak size bu ayetin kısıtlı bir bilgi verdiğini, yorumlamaya ve yalancılığa bir o kadar açık bir ayet olduğunu söyleyebilirim. Dabbe çok çeşitli şekillerde yorumlanmış canlı, mahluk, kafirleri bilen canlı vs. olarak çeviri edilmiş anlamını iyi kavramalıyız bundan sonrası şirk’e girer (Allahtan başkalarının sözlerine inanmak olur).

   Allah yalnızca kendisinden korkmamızı ve O’nun sözüne inanıp O’nun yolundan gitmemizi bize Kuranda öğütlemiştir/emretmiştir. Şimdi biz çıkıpta dabbeden, şeytandan, zebaniden korkuyor isek Allah’a sığınmalıyız çünkü her şey Allah’ın izni ile gerçekleşir sadece O’ndan korkmalı Kuranın emirlerine uymalıyız ki Allah bizi korusun kötülüklerden emin olun bu hayatta dabbeden daha masum görünür olan ama daha tehlikeli canlılar var.

   Şimdi biz çıkıp Allah’tan korkmayıp yasaklara uymaz isek şeytanlarcan, öcülerden korkar yaşar isek elbette bizim hidayete erişemememiz için bazı zatlar çıkarları doğrultusunda devreye girer bizi yolarlar kendi inançlarını bize aktarmak için işte sabah şeytan ezandan kaçar, Ramazanda bağlanır (o yüzden kavgalar çıkar) vs. gibi bir çok hurafeyi bize öğretirler bizi Kitabımızdan uzaklaştırırlar. Dabbe hakkında kesin bir bilgi Kuranda olmadığı için zannımızın ardına düşüp bilmediğimiz hikayeler yaratmamalı ve bu asılsız bilgileri yaymamalıyız. Film yapanlarda olur onlar toplumu bilgilendiriyor (!)

   Korkacak bir şey varsa O da ne zaman biteceğini bilmememiz, tevbe etmemiş olmamız, tartılarımızın iyilik yönündeki amellerin ağır gelmemesidir umarım Kuranın oku emrine uyarsınız çünkü herkes her zaman doğruları söylemez…

  • Avatar

   fırat Dec 18 2012 - 21:18 Reply

   Hayır kardeşim dabbe insanlara zarar vermez dabbe ahir zamanda gelecek insanların yüzüne dokunarak kimin kafir kimin müslüman olduğunu belirleyecek… Tabi Rabbim isterse zarar da verir onun gücü ve kudretine akıl sır ermez…

  • Avatar

   Fehim Dec 29 2019 - 16:31 Reply

   Bizim hocalar kurandan habersiz mi bu alametleri anlatıyorlar

 • Avatar

  Oğulcan May 29 2012 - 18:57 Reply

  Arkadaslar verdiginiz kısa ve öz bilgilerden gercege kavustum.İçtenlikle tesekkur ederim.

 • Avatar

  ali celikel Jun 25 2012 - 00:22 Reply

  iyi günler herkese benimde bir kac yorumum olacak
  insanalr kulaktan dolma rivayetlere inanamalı bende (rivayet) arapca bir kelimedir ve türkce analmı ise duyum söylenti manasına gelir bazılarına ben rivayet diye kelimeler kullanıyourm cahil oldukları icin bana kızıyorlar o kuranda geciyor neden dalga geciyorsun diye her neyse degerli arkadaslar lütfen rivayetlere kulak asmayın eger cok merak ediyorsanız kuranı kerimi acın okuyun arapca bilmiyorsanız türkce mealli olanalrıda var ne merak ediyorsanız cevabını bakıp bulursunuz rivayetlere inanmayın lütfen

 • Avatar

  büşraa Oct 28 2012 - 23:03 Reply

  slm bn ilk bu adı tv de dydm ve arstrdm saoln

 • Avatar

  AHMET Dec 15 2012 - 18:11 Reply

  Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu’nun 21 Aralık için 15.12.2012 tarihli açıklaması;Büyük alametler ise, şu hadiste bildirilmiştir: ‘On alamet meydana gelmedikçe kıyamet kopmaz. Deccal’ın çıkışı, Hz. İsa’nın yeryüzüne inmesi, Ye’cuc ve Me’cucun çıkışı, Dabbetü’l Arz’ın çıkışı, güneşin batıdan doğması, doğuda, batıda ve Arap yarımadasında meydana gelmek üzere yerin batışı, duman ve insanları mahşer yerine sürecek olan ve Aden çukurundan çıkan bir ateşin zuhuru.’
  Oysa siz Deccal ve Hz.İsa’nın gelişini hurafe olduğunu belirtiyorsunuz. Yanlış anladıysam düzeltin doğru anladıysam kim yalan söylüyor? Hata kimde?

 • Avatar

  Cemil Ay Feb 2 2016 - 10:27 Reply

  Arkadaşlar Kur-an ‘da geçiyorsa doğrudur gecmiyorsa inanmayin

 • Avatar

  atalante Apr 1 2016 - 21:33 Reply

  ilk defa “saçma ” kelimesini kullanmadan ve sıkılmadan dinimiz ile ilgili yazılar okudum. teşekkürler. Allah razı olsun.

 • Avatar

  OGULCAN Dec 12 2016 - 08:27 Reply

  BİLGİLER İCİN SAOLUN

 • Avatar

  Turgay Feb 28 2018 - 19:56 Reply

  Apaçık kuran gönderdik der Allah bir ayetinde, aLtında ustunde birşey aramayın o söz baslarına geldiğinde yerden dabbe cıkarırız ! o söz yani kıyamet zamanı herkezin inandığı kendisini kurtarsın misaLi bir yıkım zamanı vardır, kıyamet sadece dabbeyle kalmıyor kıyametten onceki kıyametlerde var yecuc mecuc gecin gunesin batıdan doğması var tovbe kapılarının kapanması var cennetin yaklaştırılması var yer insanlara anlatacaktır ayeti var , yani bu saydıkLarımın içindeki bir zaman diliminde dabbe cıkacaktır .

Leave a reply

Name (required)

Website