Vahiy Akıl İlişkisi…

Vahiy Akıl İlişkisi…

 

AKIL YÜCE YARATICI TARAFINDAN İNSANLARA BAHŞEDİLMİŞ EN ÖNEMLİ ÖZELLİK VE YETİLERDEN BİRİDİR.İNSANLAR   AKIL YETİSİ SAYESİNDE EVRENDEKİ KEŞFEDİLMEMİŞ DEĞERLERİ,ARAÇ VE GEREÇLERİ BULMUŞTUR.ŞU AN GÜNÜMÜZDE KULLANILAN ENVAİ TÜR TEKNOLOJİK İCATLAR,YAŞAMI MÜMKÜN VE SÜREKLİ KILAN İHTİYAÇLARIN TÜMÜNÜ YÜCE YARATICININ İNSANA AKLI KULLANMA,   KEŞFETME YETİSİ SAYESİNDE VERMİŞTİR.

ÖYLE Kİ YÜCE YARATICI İLE İLETİŞİMİ BİLE İNSANA BAHŞEDİLEN BU YETENEK SAYESİNDE İDRAK ETMİŞİZDİR. BU İDRAKIN İSMİ DE VAHİYDİR.VAHİY YÜCE YARATANLA İNSAN ARASINDA İLETİŞİMİN, İRTİBATIN YEGANE UNSURUDUR.İNSANOĞLU, ALLAH TARAFINDAN GÖNDERİLEN  VAHYİ,AKLINI AKTİF HALE GETİREREK İDRAK ETMİŞ VE YAŞANTISINA UYGULAMIŞTIR. BU VAHİYLERİ DE YİNE İNSAN OLAN, İNSANLAR GİBİ   YEYİP İÇEN,İNSANLIK VASIFLARININ TÜMÜNÜ TAŞIYAN PEYGAMBERLER ARACILIĞI İLE TOPLUMLARA,KİTLELERE HATTA EVRENDEKİ CANLILARIN   TÜMÜNE AKTARMIŞTIR.VAHİY EVRENDE YÖNÜNÜ YİTİRMİŞ İNSAN İÇİN YAŞANTISINI,ÇEVRE İLE OLAN İLİŞKİSİNİ,DOĞAYA BAKIŞ AÇISINI  VE EN ÖNEMLİSİ YÜCE YARATICININ BUYRUKLARINA UYMAK VE ONA VAAD EDİLEN MÜKAFATI VE YA CEZAYI ANLAMASINI SAĞLAR.  EĞER YÜCE YARATICI İNSANOĞLUNA VAHYİ AKTARMAMIŞ OLSAYDI İNSAN AKLINI KULLANARAK BELKİ YAŞAMINI SÜRDÜREBİLİR LAKİN ALLAH’IN  VARLIĞINDAN HABERSİZ YAŞAR VE DÜNYA İLE YAŞAMINI KENDİ ADINA SINIRLAYABİLİRDİ, HAKEZA AKLIN İNSANA VERİLMEMİŞ BİR ÖZELLİK  OLDUĞUNU DÜŞÜNÜRSEK İNSANA GÖNDERİLEN BU VAHYİN Bİ ANLAMI OLMAZ VE İNSANI DİĞER CANLILARDAN AYIRAN BİR ÖZELLİKTEN  BAHSEDEMEZDİK.BURADA GÖRÜYORUZ Kİ AKIL VE VAHYİN SIKI BİR İLİŞKİSİ VARDIR,BU İLİŞKİYİ BİR BİRİNDEN BAĞIMSIZ DÜŞÜNEMEYİZ  AKSİ TAKTİRDE DÜNYA VE DÜNYADAN SONRA Kİ YAŞANTIMIZ ANLAMSIZ KALIRDI.ALLAH EVRENİ VE CANLILARI YARATIRKEN EN İNCE   AYRINTISINA KADAR DÜŞÜNMÜŞTÜR VE BU HUSUSTA BİZİMDE BUNLARI DÜŞÜNMEMİZİ İSTEMİŞTİR.BU DÜŞÜNCE TARZI ZAMANLA İNSANI BİLİME   YÖNLENDİRMİŞ LAKİN TEK BAŞINA ANLAMSIZ KALAN BU BİLİM VAHİY ARACILIĞI İLE ANLAM KAZANMIŞTIR. NİTEKİM VAHYİN ANA VE TEK   KAYNAĞI OLAN KUR’ANI İNCELERSEK 1400 SENE ÖNCE NAZİL OLMASINA RAĞMEN, ANCAK GÜNÜMÜZDE KEŞFEDİLEN BİR ÇOK BİLİM DALINA,  FİZYOLOJİK,EMBRİYOLOJİK OLAYLARA,UZAY VE GÜNEŞ SİSTEMİNE, YERİN KATMANLARINA KADAR OLAN BİR ÇOK BİLİMSEL İNCELEMELERE  IŞIK TUTMUŞTUR. BU DA ANCAK DURAĞAN OLAN AKLI AKTİF HALE GETİRİP VAHİYLE İLİŞKİLENDİRMEKLE MÜMKÜN OLABİLİR.

GÖRÜYORUZ Kİ YAŞAMSAL BÜTÜN OLGULAR VAHİY VE AKIL SAYESİNDE İNSANLARIN HİZMETİNE SUNULMUŞTUR. İNSAN YAŞAMI BOYUNCA BU    İKİ OBJEYİ İLİŞKİLENDİRMEYE ÇALIŞMIŞ, BELLİ DÖNEMDE BAŞARI SAĞLAMIŞ, BELLİ DÖNEMDE SAĞLAYAMAMIŞ BUNLARI BİR BİRİNDEN AYRI   DÜŞÜNMÜŞTÜR.GÜNÜMÜZ İNSANLARININ BU İLİŞKİYİ DAHA ÇOK İRDELEYİP ARAŞTIRMASI GEREKİYOR. AKSİ TAKTİRDE YAŞAMSAL VE AHİRETSEL   FONKSİYONLARIMIZI TAM MANASI İLE YERİNE GETİREMEYİZ.

BERAT GÜMÜŞ


About the Author
Author

brt.gmss

Leave a reply

Name (required)

Website