“Ve Celle Senaük” İfadesi

Yıllarca Kur`an öğretimi adı altında kurslar düzenlendi. Kurslara ilk ezbereletilen “sübhaneke” adı verilen dua oldu. İçinde geçen bir ifadenin ise yalnız cenaze namazlarında okunması gerektiği anlatıldı.

Günümüz eğitiminde de MEB İlköğretim 4. sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabının 32. sayfasında Sübhaneke Duası ve Anlamı ana hatlarıyla verilmiş olup, “Ve teala ceddük=Senin şanın herşeyden üstündür” cümlesinden sonra “ve celle senaük=senin övgün yücedir” cümlesine (Yalnızca cenaze namazında okunur) ibaresi eklenmiştir.

Allah`ın özelliklerini ifade eden “şanın yücedir” ile “övgün yücedir” kavramları arasında ne fark var ki biri özellikle cenaze namazında okunuyor?
Bu cümlenin cenaze ile bağlantısı nasıl kurulur?
Aklını kullanan öğrenciye nasıl açıklanır?
Ey büyükler! çocuğunuz size sorsa ne cevap verirsiniz?

Yazar : Abdullah DÖNMEZ

 


About the Author
Author

Dini Yazilar

Comments (6)
 • Avatar

  erhan Jan 7 2012 - 02:57 Reply

  1984 doğumluyum ve bugün şuan ” ve celle senaük ”nin anlamını öğrenmiş bulunmaktayım başarılı bir çalışma olmuş MEB için.3,

 • Avatar

  murat Feb 9 2012 - 17:20 Reply

  peki neden bu güne kadar yoktu böyle bir haber? ayrıca mübarek duada geçen: “SEN’in şanın herşeyden yücedir” , “SEN bütün kusurlardan pak ve uzaksın” gibi çok muazzam ve çok harikulade duaların yanında “SEN’in övgün yücedir” gibi bi muazzam kelimeyide okumak zararlı mıdır? onca güzel kelime övgü yanında o övgüyüde koymak neden sadece cenaze namazında oluyor.soruma cevap bulabilirsem çok mutlu olacam Rabbim razı ola…

 • Avatar

  Erol Aşcı Jul 15 2012 - 17:18 Reply

  Sizin sorduğunuzbu soru, Benim 61 yıl sonra aklıma geldi ve hemen, Benim şu çok bilmiş google bir sorayımda, bakalım ne diyecek dedim, Bana size havale etti, Ancaak; soruyu sizde soruyla cavap verinceee, tam bana göre bir site dedim. ve şimdi YÜCE RABBİMİN bildğini, bu güne kadar kullardan sakladım, nedenmiii, çünkü, desem, hemen bana OLMAZZZ, namazlarda okunan dualar türkce okunursa, olmaazz, diyeceklerini adım gibi biliyorum, Sanki YÜCE RABBİM arapcadan gayri Türkce bilmiyorda ondanmı desem, Sus kafir olursum, ALLAH bütün dilleri bilmezmi hiç derler, Bende artık dua olarak nanazda geçenleri, içimde geldiğigibi Türkce söylüyorum. Sizin cümleye baktımda, içim rahatladı, yahu, ben sizden daha cömerdim, Ben dahada övgü olarak, YÜCE RABBİM i daha fazlasını söylüyormuşum. :))

 • Avatar

  ali Jun 5 2013 - 17:14 Reply

  İslam Fıkhı kitaplarında bu konuda yeterli açıklamalar var araştırma yaparsanız ulaşabilirsiniz.
  dini konularda kesin olarak bilmediğiniz konularda yorum yapmayın bence, hem iman açısında tehlikeli hemde başkalarını yanlış yönlendirebilirsiniz.
  mesela namazın kılınışı şeklinde yorum yapmaya gerek yok sahih kaynaklarda yeterince bilgi var zaten.
  Allah elçisi “Namazı benim kıldığım gibi kılınız” (Buhârî, Ezan, 18; Edeb, 27) buyurmuştur.

  • Avatar

   Bilge Han Jun 6 2019 - 17:59 Reply

   Sahih kaynakları bi kenara koyun da Kur’an ı Kerim’e bakınız. Orada namaz apaçık eksiksiz anlatılmıştır. Selametle.

 • Avatar

  Orhan Oct 14 2018 - 19:03 Reply

  Aynı soruyu ben de araştırdım. Senin ilk cümleni okuyunca “aha bilen biri var, şimdi söyleyecek” dedim. Ama karşıma sorma-anlamaya çalışma-karıştırma diyen birisi çıktı.

  Birader sen tahkiki iman ve taklidi iman diye eski alımların yaptığı ayrımı ve bu ayrımdaki tahkiki (araştırmaya, tahkike dayalı) imanın daha üstün tutulduğunu duymadın mı? Hemen mevzuyu “iman açısından tehlikeli” diye sorma-araştırma-anlamaya çalışmaya getirip kilitliyorsun. Kardeşim itirazın duanın Türkçe yapılmasına ise bunu söyle. Ancak bunu, ettiğimiz duanın anlamını araştırmayı tehlikeli göstermeden yap.
  Yahu millet, bu Kadir olan Allah’ın dini iki soru ile yıkılmaz. Yıkılan tek şey imanımızı kullanarak bize din diye her şeyi yutturan sahtekarların hocaefendilikleri-alimlikleri olur. Onlar da pabuçlarımın alimi oldukları için yıkılsınlar, yıkılacaklardır da zaten.

Leave a reply

Name (required)

Website