ŞEYTAN DEVAMLI İŞ BAŞINDA

“Derken, şeytan ona şöyle diyerek vesvese verdi: “Ey Âdem! Sana, sonsuzluk ağacıyla eskimez-çökmez mülk ve saltanatı göstereyim mi?” Taha 120.

Ayette şeytanın Hz Adem’i nasıl kandırdığı anlatılıyor. Kuran’dan öğrendiğimiz kadarı ile Hz. Adem, eşi ile cennette rahat bir hayat sürmekte, geçim ve yaşam sıkıntısı çekmeden yaşamaktadırlar. Fakat şeytan onları sonsuz hayat, mülk ve saltanat ile kandırmış ve cennetten kovulmalarını sağlamıştır. Yukarıdaki ayet hakkında derin düşününce aslında günümüz kapitalist insanının resmini görmekteyiz.

Hz. Adem ve eşinin cennetten kovulmasını sağlayan şeyi açgözlülük ve hırs duyguları olarak özetleyebiliriz. Zira cennette hiçbir şeye ihtiyaç duymadan yaşayan Hz. Adem daha fazla mülk ve saltanat umudu ile Allah’ın “düşman” olarak tanımladığı şeytana uymuş ve doğru yoldan sapmıştır. Aslında bu kıssadan hepimizin pay çıkartması gerekmektedir. Daha fazla mülk ve kudret arzusu neredeyse tüm insanların içinde olan hislerdir. Zaten tam da bu yüzden gece gündüz çalışmakta, hiç ölmeyecekmiş gibi yaşamakta, hiç durmadan bir yukarıdaki hedef için çabalamaktayız. Bu manada, yaptığımızın Hz. Adem’in hatasından fazla farkı olduğunu söyleyemeyiz. Kuran’ı okuyan herkes, şeytanın insanların düşmanı olduğunu ve şeytanın yolunun izlenmemesi gereken yol olduğunu bilir. Bilir de ne olur? Bu hayatımızı ne kadar değiştiriyor? Buna dürüstçe cevap verince; cevabın maalesef pek de fazla değiştirmediğimiz yönünde olduğunu görmekteyiz. Zira, birçoğumuz haftada 6 gün 8 saatten çalışmakta, eve yorgun argın gitmekte ve sabah uyanınca aynı senaryoya devam etmekte, fakat dinin gerekleri için ciddi bir efor sarf etmemekte. Tüm bunları niye yapıyoruz? Tam da yukarıdaki ayette olduğu gibi daha fazla mülk, toplumda daha iyi bir statü için değil mi? Şeytan hepimizi aynı Hz. Adem’i kandırdığı gibi kandırmaya devam etmekte ve biz de Hz. Adem gibi aynı oyuna her gün bir kez daha düşmekteyiz. Oysa Allah bizi

Onların bazılarına sınamak için verdiğimiz dünya hayatının süslerine gözünü dikme. Rabbinin senin için hazırladığı nimetler daha iyidir ve süreklidir.”

 

şeklinde uyarmakta ve yaşamamız gereken hayatın nasıl olması gerektiğini bize haber vermektedir.


About the Author
Author

Feryal

Comments (3)
Leave a reply

Name (required)

Website