Ülke Olarak Başımız Sağolsun!

Ülke Olarak Başımız Sağolsun!

Ülkemiz in doğu bölgesi olan Van ve çevresi, yine tabi afet olan deprem ile sarsıldı. Tüm ülke olarak yastayız, başımız sağolsun. Burada ölen vatandaşlarımızın, din kardeşlerimizin ailelerine baş sağlığı dilerken, acılı ailelerine Rabbimden sabırlar dilerim.

Bizler doğusuyla, batısıyla bölünmez bir bütünüz. Van da canı yanan bir kardeşimizin, bacımızın acısı bizlerin de acısıdır. Bizleri bölmek ve parçalamak isteyenler, bunu asla başaramayacaklarını, Kürdü ile Türk ü ile Çerkez ile gerektiğin de, nasıl tek yumruk olduğumuzu gördüklerinde, boşa çaba harcadıklarını anlayacaklardır.

Kızılay, yardım ekipleri ve Devlet yetkilileri hiç vakit geçirmeden, depremde mahsur kalan Vanlı vatandaşlarımızın yardımına hemen koşmuş, onların yaralarını sarmak için var güçleri ile gerek karadan, gerekse askeri nakliye uçaklarıyla, yardımlar ulaştırılmıştır. Bunlar elbette yeterli değildir, ben biliyorum ki ülke olarak, bu vatandaşlarımızın yardımına, hep birlikte acilen koşup, gerekirse tüm ülke olarak yardımlarımızı esirgemeyeceğimizi, burada yaşayan vatandaşlarımızın, din kardeşlerimizin yanı başlarında olacağımızı bilmelerini isterim.

Allah bizleri zorluklarla, üzüntülerle, yokluklarla elbette imtihan edeceğini söyler. Rabbim Enbiya suresi 35. ayetinde;

( Her canlı, ölümü tadacaktır. Biz bir imtihan olarak sizi şer ile de hayır ile de deniyoruz. Sonunda bize döndürüleceksiniz.)

Allah bizleri şer ve hayır ile imtihan ediyor, gelin bu imtihanda sabrımızı gösterip ülkece, başarı kazanmış bir toplum olarak çıkalım. Hepimiz imtihandayız, bunun bilincinde olmalıyız. Allah Kur’an da iman edenleri bile, bakın depremlerle, sarsıntılarla verdiği örneklerinde, nasıl imtihan ettiğini söylüyor.

Ahzap 11: İşte orada iman sahipleri imtihandan geçirilmiş ve şiddetli bir sarsıntıya uğratılmışlardı.

Allah bizleri açlıkla, korkuyla depremlerle, evlatlarımızla imtihan edeceğini söyler birçok ayetinde. İsyan etmeden bunun bilinciyle acılarımızı toplum olarak sarmalıyız. Rabbim sabredene de büyük müjdeler verir.

Çok yakın zaman önce, ülkemizi bölmeye çalışan, vatan evlatlarını şehit edenlerin acıları, daha kalbimizde tazeliğini koruyorken, Rabbim bizleri bir başka imtihandan daha geçirdi. Allah Kur’an da sizlerin şer sandıklarınız, nerden bileceksiniz belki de sizler için hayırdır der bizlere.

Ben inanıyorum ki ülkemizde ırk ayrımı yaparak, ülkemizi bölmek ve bizleri birbirimize düşman etmek isteyenlerin emelleri gerçekleşmeyecektir. Çünkü bizler ülke olarak farklı ırklar ile bir bütün olmuş, nesiller boyu bir birine kaynaşmış, artık özel ve güçlü bir toplum olmuşuz. Bu iki olay şer gibi görünse de, inanıyorum ki sonunda ülkemize inşallah hayırlara vesile olacak, ülkemiz üzerinde oyunlar oynayanlarında emellerini, boşa çıkaracaktır.

Allah bizleri, arka arkaya bu iki imtihandan geçirip, dikkatimizi önemli bir noktaya çekiyor. Eğer bizler bu imtihandan başarılı çıkıp, ülke olarak tek bir yumruk olma başarısını gösterirsek, inanıyorum ki Rabbim çektiğimiz bu acıların sonunda, bizleri mutlu edecek bir sona ulaştıracaktır. Çünkü Allah her acının sonunda, kullarına bir mutluluk vaat etmiştir.

Ülkemizin güzel bir köşesi olan, Van lı kardeşlerimize tekrar geçmiş olsun derken, ölenlerin ailelerine de baş sağlığı dilerim. Acılarınız bizlerinde acılarıdır, bunu lütfen unutmayınız. Sizlerin soğuk kış akşamlarında içinizin titrediğini, bizlerin de yüreklerimiz de hissedeceğimizi, aynı üzüntü ve acıyı da bizlerin gönüllerinde yaşayacağını biliniz ve buna yürekten inanınız.

Bir Müslüman, din kardeşinin acısına ortak olandır. Yaranızın en kısa zamanda sarılması, ülke olarak hepimizin görevidir. Bunu yapmak için ayağa kalkacağımızdan, yanı başınız da olacağımızdan, asla hiç şüpheniz olmasın.

Saygılarımla

Haluk GÜMÜŞTABAK

 


About the Author
Author

halukgta

Comments (1)
 • Avatar

  Serdar Cengizhan Nov 2 2014 - 18:15 Reply

  Haluk bey yazılarınızı severek ve ilgi ile okuyorum..Adım M.Serdar Cengizhan,Kütahya’da dahiliye hekimiyim..
  Zaman zaman iyi niyetli yada kötü niyetli insanlar tarafından şu soruya maruz kalıyorum; ”Allah neden köleliğive cariyeliği kuran’da kesin bir dille yyasaklanmamıştır?”..
  Bu soruya cevap vermek için birçok makale ve yazı okudum,mamafi cevabı beni tatmin edecek düzeyde bulamadım,muhtemelen doğru kaynağa ulaşamadım..
  Bu soruyu sorunlara cevaben Allah bunu yasaklamamış ama teşvikte etmemiş,tam tersi köle azad etmeyi büyük bir sevapla ödüllendirmiş dediğimde karşımdakiler bunu neden kişinin keyfine bırakıyor,o vakit kişi köleyi azad etmez başka türlü alır sevabını diyor,
  Diğer bir kısım insan ise alkol,zina,faiz,eşcinsellik vs.. gibi o dönem araplarda yaygın olan birçok alışkanlık kesin bir dil ile yasaklanırken kölelik ve cariyelik gibi insanı insan yapan en önemli özelliğin,özgür iradenin rehin alınması neden kişinin vicdanına bırakılmış,neden Allah bu insanlık onuruna yakışmayan durumu kesin bir dil ile yasaklamamış diyorlar..
  Özetle Haluk bey,bu konuda internette ki vasat yorumlar aslında beni bile tam olarak tatmin etmemişken bu soruyu sorunları bu cevaplarla tatmin etmem mümkün gözükmüyor zira bilirsiniz özellikle deist ve ataistler deli gibi kitap okumaktalar..
  Sizden istirhamım bu soru karşısında beş vakit namazını kılan bir kul olarak benim karşımdakilere susmalarını sağlayacak mantıklı ve delil ile sabit açıklamaları yapabilmek için beni bu konuda teferruatlı ve şüpheye,kontur soruya yer bırakmayacak şekilde bilgilendirmenizdir..
  E mail adresim meserce@gmail.com
  Yardımlarınızı istirham etmekteyim..
  Saygılarımla..

Leave a reply

Name (required)

Website