Bedelli Askerlik…

Bedelli Askerlik…

Ha çıktı ha çıkacak derken, nihayet bekleyenlerinin yüzünü güldürdü bedelli askerlik. Sevinenler de oldu, yaş sınırında kalanlar da, hepsi için hayırlı olsun.

Paylaşmak istediğim, beni düşündüren, istediğimiz bir şey için ne kadar olursa, nasıl olursa olsun bedel ödemeye hazır oluşumuz. Aslında bedelsiz elde ettiğimiz, fakat baştan sona maddi-manevi bedeller ödeyerek tükettiğimiz hayatımız. Örneğin şöyle basit bir “bedelli ” listesi yaparsak daha netleşir:

1.  Doğum: Bedelli

2.  Okul: Bedelli

3.  Askerlik: Bedelli

4.  Evlilik: Bedelli

5.  Ev-araba: Bedelli

6.  Çocuklar: Bedelli

7.  Yemek: Bedelli

8.  Kıyafet: Bedelli

9.  Eğlence: Bedelli

10.Tabi birde bunların hayatımızdaki yerini daha da sağlamlaştıran! sigortalar: Bedelli

Bu liste uzayıp gider. Gider de, insan bunlar için ödemekten sıkılmaz. Öder, öder, öder.. Fakat nasıl olursa olur, kendisine tüm bu nimetleri veren ve sonsuz sıkıntısız bir hayat vaat eden Yaratıcısına karşı nankör ve cimri olur. Zamanını, tüm bu elde etmeler uğruna sakınmadan harcar; iş Yaratıcıyı anmaya, hayırlı işler yapmaya gelince bahanelerin arkası kesilmez. Parasını kendi menfaati için düşünmeden gözden çıkarır; ne de olsa o parayı kendisi kazanmıştır! Hayırlı işler için parasını infak etmeye gelince düşüncelere dalar, cimri kesilir. Canını geçici dünya hayatının ayakları altına serer, başını çok değerli yüce emellerine eğer ama ah o dünya sevdası! Yaratılışını ve Yaratıcısını unutturur ona. Bir de bizim için olmazsa olmaz niteliğinde ve bedelsiz şeyler için bir liste:

1. Nefes almamız: Bedelsiz

2. Gözlerimizin görmesi: Bedelsiz

3. Kulaklarımızın işitmesi: Bedelsiz

4. Düşünebilmemiz: Bedelsiz

5. Ellerimizi ve ayaklarımızı kullanabilmemiz: Bedelsiz

6. Tat almamız, haz duymamız: Bedelsiz

7. Koku almamız: Bedelsiz

8. Kalbimizin atması: Bedelsiz

9. Vücudumuzda dolaşan kan: Bedelsiz

10. Duygularımız: Bedelsiz

Herhangi bir bedelle elde edemeyeceğimiz bedelsizlerimizin önemini unutup bedelle elde ettiklerimize harcıyoruz hayatımızı. Oysaki Allah’a yakın olmak; bize vermiş olduğu ve vermeyi vaat ettikleri yanında bizden bekledikleri: Bedelsiz.

 


About the Author
Author

ED

Comments (3)
 • Avatar

  Fikret Arman Nov 23 2011 - 20:49 Reply

  ED Kardeşim… Güzel yazmışsın, kutlarım. Ancak izninle bir düzeltme yapmak istiyorum. İkinci bölümde sıraladığınız 10 şıkkında bedeli var. Hepsi bedelli. Sağlığı bozulmayıversin insanın…

  Selam ve Dua ile,

 • Avatar

  petekx Dec 3 2011 - 23:03 Reply

  :):) Evet, bozulunca o da bedelli.. Sağlıklı beslenemediğimiz, temizliğe özen göstermediğimiz ve soğuk-sıcağa karşı önlem almayınca, sorumsuzluğumuzun bedeli..

 • Avatar

  G. Jan 21 2012 - 11:41 Reply

  Gördüğünüz ve görebileceğiniz her şeyi Allah yaratmıştır. Yerden bir taşı alıp(kazanıp) denize atmanız(harcamanız) ne ise, bir parayı kazanıp(alıp) kullanmanız(atmanız) aynı şeydir aslında. Bir şeyi elde etmeniz ve istifade etmeniz şükretmeyeceğiniz anlamına gelmez diye düşünüyorum. Herşeyde bir hayır vardır. Madem ki aksini söylüyorsun soluma da ver paranı bir nefes tüpü al solumaya muhtaç yaratıldık bu bir hayırdır çünkü şükrün delilini arttırıyor..

Leave a reply

Name (required)

Website