Peygambere Salavat Getirmek…

Peygambere Salavat Getirmek…

HER SALAVAT GETİRİŞTE, PEYGAMBER O SELAMI ALIR İDDİASI

Bu iddiaya göre, her zaman yada belirli günlerde eğer Peygambere salavat getirilirse Peygamber dirilir ve o selamı bizzat kendisi alır. Bu rivayetlere göre, Peygamberin öldükten sonra defalarca diriltileceğini varsaymamız gerekir. Hatta 6 milyar insanı düşündüğümüzde, her an bir kişi salavat getiriyor olsa, Peygamberin hiç ölmemiş olması gibi bir durum ortaya çıkarılmış olur.

Ayrıca, bu rivayete göre, Peygamber dirilmekle kalmıyor, aynı zamanda insanların kendisine salavat getirdiği duyuyor. Aynı anda dünyanın dört bir yanından insanların salavat getirildiği düşünülürse, aynı anda pek çok yerdeki sesleri duyabiliyor. Her birine cevap verebilmesi  gibi bir özelliğe de sahip olması gerekiyor.Salavat getirmenin kelime manasını dahi bilmeden, ve Peygambere selam göndermek amacıyla tekrarlamak kime ne katar bu da ayrı bir konudur.

OYSA,  Allah’ın indirdiği ve Peygamberin ahlakı olan Kuranda,  bu prototipte bir Peygamber algısı kesinlikle çelişir. Çünkü Kuran’a göre, Peygamber öldüğünde, diriltilmesi diğer herkes gibi olacaktır. Ölümsüzlük, ya da insanüstü bir uzunlukta yaşamak kimseye verilmemiştir.

Peygamber şu an yaşasaydı bile, bir diğer sokak ve mahalledeki söylenenleri işitemezdi. Çünkü o da bizim gibi bir insandı. Böyleyken, hele de öldükten sonra dünyanın her yerinden sözleri işiteceğini iddia etmenin hiçbir delili olmadığı gibi, Kuran’la da çelişir. Duaları, çağrıları işiten yalnız Allah’tır. İnsanüstü bir duyma Peygamberler dahil hiç kimseye verilmemiştir.

Görüldüğü üzere, her an duyma, duyduğuna karşılık verme, ölümsüzlük gibi yalnız Allah’a ait olan özellikler Peygambere yakıştırılmaktadır. Oysa, Peygamber tam da bunlarla mücadele için gönderilmişti.Nitekim Kuran’da insanüstü Peygamber isteyenler hep onunla savaşanlardı. O ise hep şunu söylemekle emrolunmuştu:

De ki: “Ben de ancak sizin gibi bir insanım. (Ne var ki) bana, ‘Sizin ilâh’ınız ancak bir tek ilâhtır” diye vahyolunuyor. Kim Rabbine kavuşmayı umuyorsa yararlı bir iş yapsın ve Rabbine ibadette kimseyi ortak koşmasın.”

(18 kehf 110)

Petek FURKAN

 

Ayrıca, Peygamber ve sahabelerin, salavat getirmekle ilgili İhsan Eliaçık’tan bir makale:
http://ihsaneliacik.blogspot.com/2009/03/arkadas-peygamber.html

Bir de Mustafa İslamoğlu’ndan video:


About the Author
Author

petekx

Comments (12)
 • Avatar

  ali Dec 13 2011 - 20:11 Reply

  peygamberi rüyada görmek ile ilgili yazı niye kaldırılıdı birileri rahatsız mı oldu

 • Avatar

  ugur Dec 13 2011 - 22:39 Reply

  ramazanda bir radyoyu tesadüfen açtım ALLAHIM Peygamber efendimize gökteki yıdızlar kadar salavat v.s beş dakika salavat getirdi ondan sonra İbrahim ethem hazretleri şöyle böyle diye anlattı güya bir mürşidini suyun üzerinde yürürken görmüş ona soruyor nasıl olurda suyun üzerinde yürüyorsun oda Peygamberimize çok salavat getiriyorum der nasıl diye sorunca sır diye söylemez bir kaç gün sonrada karısının suyun üzerinde yürüdüğünü görür oda aynı cevapları verir oda bildiği bütün salavatları yazar bari bunların içinde varmı diye sorar karısı iki tane var hoca bütün salavatları bir kitapta topladığını bunları radyoya bağlanan lara sattığını anladım insanları nasıl kandırdıklarını gördüm epeyide sattı ALLAH akıl fikir versin

 • Avatar

  burhan Dec 14 2011 - 01:12 Reply

  Allah a şirk koşmanın en büyük günah olduğunu kabul edip,şirk batağından kurtulamayan ve bizde ruhban sınıfı yok deyip te Allah la arasındaki aracıları yok edemeyenler bu ve bunun gibi yazıları iyi okusun diyeceğim ama onlara zaten bu yazıları okutmazlar.
  Saygılar

 • Avatar

  Metin Dec 14 2011 - 13:19 Reply

  Güzel bir yazı Allah razı olsun..
  salat, salavat işi o kadar kolay değil.
  S.A.V. de işi bitir. Öyle değil.
  İslam’ı anlayacağız, anlatacağız.
  Tanıyacağız, tanıtacağız.
  Yaşayacağız, yaşatacağız.
  Seveceğiz, sevdireceğiz.
  Peygamberimizin sünnetine sahip çıkacağız;dini O’nun gibi sadece Kur’an’a tabi olarak yaşayacağız. Mezhep, tarikat, cemaat şaklabanlarına, müşriklere tabi olmayacağız.
  Kur’an ehli olacağız.
  İşte o zaman Peygamberimizi desteklemiş oluruz..
  Saygılarımla..

 • Avatar

  yağmur Dec 14 2011 - 20:01 Reply

  peygamber efendimize allah razı olsun

 • Avatar

  petekx Dec 16 2011 - 12:44 Reply

  Uğur Bey, malesef söylediklerinizde haklısınız… 9/34’te dediği gibi, din adamlarının çoğu haksız yere kazanç elde eder ve bunun sebebi, Allahın yolunu dolambaçlı göstermeleridir.. Dolambaçlı olunca, kendilerine ve kendi kitaplarına ihtiyaç doğacaktır.. Allaha iftira bu yüzden büyük zulümdür..

 • Avatar

  Furkan Jan 26 2012 - 14:12 Reply

  İnnallâhe ve melâiketehu yusallûne alen nebiyyi, yâ eyyuhellezîne âmenû sallû aleyhi ve sellimû teslîmâ

  Şüphesiz Allah ve melekleri Peygamber’e salât ediyorlar. Ey iman edenler! Siz de ona salât edin, selâm edin.
  Ahzab/56

  Maalesef insanlar müthiş bir riyakarlıkla işine gelen ayetleri anlıyorlar işine gelmeyenleri anlamıyorlar ve anlatmıyorlar. İnsanlar peygamberin ruhundan medet umar oldular.

  Ahzab 56 ayeti biraz kafamı karıştırdı tam olarak aydınlanmak için soruyorum. Salavat getirmekle salat etmek arasındaki fark nedir bu ayetten ne anlamamız gerekiyor?
  Salat etmek, Hz. Muhammed’in yozlaşmaya karşı çabaları için ona minnet borcu duymak olarak mı algılanmalıdır?

 • Avatar

  Ferahlık_Hissi Feb 26 2012 - 14:29 Reply

  Yorum için teşekkürler “Furkan”

  Şüphesiz Allah ve melekleri Peygamber’e salât ediyorlar. Ey iman edenler! Siz de ona salât edin, selâm edin.
  Ahzab/56

  Kur’an a sahip çıkmalıyız.Devamında ise;

  57-Çünkü Allah ve Resulüne eziyet edenler muhakkak dünyada ve ahirette onlara lanet etmiş ve onlara pek hakaretli bir azap hazırlamıştır.
  58-İnanan erkeklere ve inanan kadınlara hak etmedikleri bir biçimde eziyet edenler de şüphesiz bir iftira ve açık bir günah yüklenmişlerdir.

  Kendilerini operatör zanneden imamlara “Kur’an!” demeliyiz..

 • Avatar

  Gül Jul 20 2018 - 22:56 Reply

  Peygamberimiz zaten ölmediki o heran diri. Ve salavatlarla ona giden enerjiyi mutlaka alıyordur.

Leave a reply

Name (required)

Website