Kader ve Özgür İrade

Kader ve Özgür İrade

Bu dünya “Allah açısından” bir imtihan dünyası değil. Çünkü zaten yapacaklarımızı biliyor. Bu dünya “eğer sonsuza dek yaşasaydık yapacaklarımızı sembolize eden” bir minyatür -örnek hayat. Ve biz olacakları bilmediğimizden, bizim açımızdan bir imtihan dünyası.

Bu yüzden kimi insanların imtihanı “tam da inkârcı anında ” sonlandırılıyor Allah tarafından. Ama o adam 2 yıl daha yaşasaydı belki de imanlı olarak ölecekti.

Aynı şekilde bir başkası da “tam da cennetlik-imanlı anında” vefat ettiriliyor Allah tarafından. Ama belki 2 yıl daha yaşayıp ölseydi inkârcılardan biri olarak ölecekti.

 

Çalışmam uzun olduğundan devamı için lütfen linki takip ediniz:

http://emre1974tr.blogspot.com/2011/07/kader-ve-ozgur-irade.html

Selam ve sevgiler


About the Author
Author

Emre_1974tr

Comments (2)
 • Avatar

  ugur Jan 5 2012 - 23:13 Reply

  selam Emre ne den bir film gibi görüyorsun birde bilgisayar oyunu gibi düşün ALLAH oyunu proglamlamış 1leverden sonzusa kadar biliyor oyunu sen oynuyorsun hangi hamleyi yaparsan neler olcağını biliyor bu oyunu ikidefa oynama şansı yok . kabus görenlere sor üç gece görsen kafayı yersin hayatın cehenneme döner kurtulmak için servetini bitirir 5değil 10 vakit namaz kılarsın ALLAH için bu kolaydır ama özgür iradenle ALLAH’I bulmanı onu bilmeni istiyor son nefesine kadar tövbe etmeni bekliyor her işe başlarken esirgeyen bağışlayan ALLAH’ın demiyormuyuz. hz Musa kıptiyi öldürmedimi hz Y unus isyan ettiği için balık yutmadımı Peygamberimiz körü hor gördüğü için uyarılmadımı bunlar kuranda anlatılıyor ALLAH ne kadar çok tövbeleri kabul ediyor ALLAH bile bile katil olsun yanarak ölsün vs diye yaratmaz ama kuralları koymuş bizler hak ettiğimizi yaşıyoruz benim görüşüm ALAH’I hep yanımda beni doğru yola iletmek için uğraştığına inanıyorum başıma gelen felaketler kendi eserim iyiliklerse ALLAH’ın ödülüdür selam olsun

 • Avatar

  Mürüvvet Çalışkan Jan 6 2012 - 11:20 Reply

  Kur’anın sıfatlarından birisi mesani ayetlerden oluşuyor olmasıdır. İkişerli anlatım; Makrodan mikroya, bilinenden bilinmeyene, görünenden görünmeyene, küçükten büyüğe, yakın dan uzağa, tümeverım tümden gelim anlatım metoduyla Rabbimiz insan zihnnin de gel gitler yaşatır. Ne anladın? Ne kadaranladın? Nasıl anladın? Nereden anladın? Nasıl anladın? Niçin anladın? ikazlarıyla bir hakikati benimsetmeye çalışır. BİZ YARATILANLAR ALLAHIN ZİHNİNDEN NİYET OKUYUCULUĞU YAPAMAYIZ. Gaybı Allahtan başkası bilmez! Allah Kehf 50-51 ayetlerde bize bildirildiği gibi niyet okuyuculuğumuzun sadece bizi bağladığını ve kendi zannımızın olduğunu ve zannın gerçeklik adına hiçbirşey ifade etmediğini de birçok ayette bildirir. Hiç kimse Allahın zihninden te niyet okuyuculuğu yapamaz. İblis niyet okuyuculuğunda “sen beni böyle yaratmasaydın ben şirk koşmazdım” çıkarımının aynısını Müşrikte sergilemiş “Allah dilemeseydi ne atalarımız ne de biz şirk koşmazdım” demiştir.
  Bu bir sınav dünyası. Allah zaman ve mekândan münezzehtir. Rabbim her nefsin sadrını-özünü bilir. Rabbimin ilmine sınır tanımak hâşâ anlatmaya çalıştığım şey başka bir şey. Biz nasılsa senaryo önceden yazıldı ve çizildi mantığıyla olaylara yaklaşırsak Tövbe etme şansımızı elimizden kaçırmış oluruz. Allah kimseye zulm etmez biz kendi kendimize zulm ederiz. Allh kendi zatına merhameti yazdı. Allah Ehadtır, Hallaktır, Rahmandır, Rahimdir, Afuvvdur, Gafurdur, Rauftur, Vedudtur, Ganiydir, Settardır… En güzel isimler Allahın Ona ismleriyle dua etmemizi istemiş kim nerede durmak istiyorsa orada duru. Elçiler bire uarıcı ve müjdecidirler. Ezel de yazılmış kader inancı kadim bir tartışmadır. Ayrılığa düştüğümüz konularda hükmünü Allah ahirette bize bildirecektir. Hüküm veren Allah hükmünde hiç bir ortağı yoktur. Bizim ağzımızdan çıkan tek bir söz yoktur ki kâtipler sözümüzü kayda geçirmiş olmasın. Her kes kendi kitabını yazdırmaktadır. . Kıyamette kitabımız elimize verildiğinde diyeceğiz ki bu kitaba ne olmuş büyük küçük demeden hepsini yazmış O gün hesap görücü olarak kendi nefsimiz bize yeter. Kâinatın açığı gediği yoktur ki bir şey oradan çıkıp gitsin. . Rabbim Her şeyi kayıt altında tutuyor. Her bir düşen yaprak dahi kayıt altında… Aslında bizde kâinatta tüm kayıtların tutulduğunu kendi gözlerimizle görebiliriz-algılayabiliriz. Tutulan HER kaydın en basit örneğini bulduğumuz teknolojiyle idrak edebiliriz. Ulaştığımız teknolojiyle her bir telefon numarasının izini bu yasa sayesin de takip edebiliyoruz. Biz de her bir telefon numarasının geçmişe yönelik ya da anlık kaydını takip edebiliyoruz. Kiminle konuştu ne zaman konuştu NE KONUŞTU. Her bir özel numara parmak izimiz gibi faklı ve takip edilebilir. İnsanın kurulan sitem karşısın da nutku tutuluyor. Zaman aşımına uğramadan takip edilebildiğimiz tüm telefon konuşmaları aynı zaman da bize Ahiret inancını da kazandırmalı Ölümle sınırlı olan tüm yaratılmışlar Rabbimizin bize sunduğu yaşam şansımızı iyi şekilde Rabbimizin murat ettiği şekelde yaşayarak değerlendirmeliyiz. Her nefis ölümü tadacaktır. Ölen nefislerle yaşayanlar arasında berzah vardır Artık sesimizi oraya duyuramayız.

  Bize bahşedilen ilimle iradeyle – seçim şansımızı nasıl kullandığımız önümüze Bir videokaset veya bir kitap gibi (fark etmez) sunulacak. Rabbim kıyamda herkese tek tek bu gerçeği yaşatacak. Bedenlerimizi çürüyüp dağılsa, kemiklerimiz unu fak olsa da hepimizi parmak uçlarımıza kadar tekrar yaratmaya muktedir…
  Mülkü Kudret elinde tutan Allah ne mübarektir.

Leave a reply

Name (required)

Website