2012’de Kıyamet Kopacak mı?

2012’de Kıyamet Kopacak mı?

Uzunca bir süredir tartışmaları devam eden bir konu; kıyamet, 2012 senesi, mayalar, Marduk gezegeni. Hakkında filmler çekildi, kitaplar yazıldı, tv programları, şovlar düzenlendi ve görünene göre içinde bulunduğumuz 2012 senesinde bu tartışmalar daha da artarak devam edecek.

Ancak anlayamıyorum. İnsanlar için ne de önemli kıyametin ne zaman kopacağı. İster 2012’de kopsun kıyamet, ister 2512’de. Bizim için değişen ne? Bizim ömrümüz belli. İnsanlar ömürleri içinde kıyamet kabusunu yaşamaktan mı korkuyorlar yoksa kıyamet kelimesi ölümü hatırlattığı için mi kabus yaşıyorlar? Ne de güzel halbuki ölümü hiç düşünmeden yaşamak. Dünyanın güzelliklerine kaptırıp gitmek. Sanırım düşünce bu. Kısa günün karı tüm yaşananlar. Ne kadar uzun o kadar iyi.

Oysa biraz düşününce ister inanan ister inanmayan olsun kıyametin ne zaman koptuğunun hiç bir önemi olmadığını görmesi gerek insanın. Ölümün gerçekliği gün gibi ortadayken, geçmişin kudretli hükümdarlarının, köklü medeniyetlerinin hepsi toprak olup can vermişken ne önemi var dünyanın sahibi rolünü oynamanın.

Kendi sözlerimiz de bizi yanlış yönlendirmiyor mu aslında bu konuda? Hiç ölmeyecekmiş gibi dünyayı, yarın ölecekmiş gibi ahireti düşün diyen atalarımız ve bu sözü şiar kabul eden toplumun büyük kesimi yarın ölecekmiş kısmını kesip atıp neden sadece hiç ölmeyecekmiş kısmına takılıyor? Hem de her an ölme ihtimalimiz varken ve hiç ölmeme ihtimal dışı iken.

Kasas suresi 77. ayette şöyle söylüyor.

“Allah’ın sana verdikleri içinde ahiret yurtdunu ara, dünyadan da nasibini unutma.”

2012’de kıyamet kopsun veya kopmasın eninde sonunda kıyamet kopacak. Bu bir gerçek ölüm de bir gerçek. O zaman yapacak tek şey var. Sınırlı hayatımızın bir sınav olduğu bilincine varmak ve ölüm gerçeğine hazırlanmak.

Bu konuda ilahiyatçi yazar Emre Dorman’ın “İnsanlar Uyurlar, Ölünce Uyanırlar” kitabını herkesin okumasını tavsiye ediyorum (http://www.emredorman.com/?page_id=205) ve kitabın arka kapağındaki bir sözü ile bitirmek istiyorum: “Kaçınılmaz olan ölüm ile yüzleşmeden önce, yüzleşin kendinizle.”


About the Author
Author

Oguzhan

Comments (3)
 • Avatar

  orhan Jan 5 2012 - 22:48 Reply

  Bu konuyla ilgili olarak şu video da izlenmeli:

  http://www.youtube.com/watch?v=DiLxdxxapN0

 • Avatar

  onur Jan 11 2012 - 20:49 Reply

  şundan kesinlikle eminim ki kıyametle ilgili kehanetler tutmaz, tutamaz. kur’an da şöyle bir ayet var: taha 15 “Kuşku duyma ki o saat gelecektir. Onu neredeyse gizliyorum ki, her benlik gayretinin karşılığını elde etsin.”

  imtihan sırrı gereği, kıyamet hep gizli kalacak. alametleri çıksa da yavaş yavaş çıkacak ve insanlar ona alışacak ve hep kıyametten bi haber kalacaklar. Nasıl ki ölümün alametleri olan saç ağarması, yaşlanma vb alametler gelse de insan ne zaman öleceğini bilemezse, alametleri çıksa da kimse son ana kadar kıyametin geleceğini anlamayacak, hatta bence insan iyice hayvanlaşacak ve tamamen ölümü unutup dünyaya dalacak.

  ARAF 187 Ne zaman gelip çatacak diye kıyamet saatini soruyorlar sana. De ki: “Ona ilişkin bilgi Rabbim katındadır. Onu, vakti geldiğinde belirginleştirecek olan yalnız O’dur. Göklere de yere de ağır gelmiştir o. O, size ansızın gelecektir, başka değil.” Sen onu iyice biliyormuşsun gibi sana soruyorlar. De ki: “O’na ilişkin bilgi Allah katındadır, fakat insanların çokları bilmiyorlar.”

  ANSIZIN GELECEK….KİMSE ANLAMAYACAK, BİLEMEYECEK…

 • Avatar

  G. Jan 23 2012 - 09:58 Reply

  Şahsen, mü’minlerin (inananıp yararlı işler yapanların) kıyameti sürekli olarak düşünmeyeceğini düşünmekteyim. Çünkü kıyamet bilgisi yalnızca Allah’ın bileceği bir hayırdır. Dolayısıyla kendinimizin bunu bekleyip bunu kurgulamaya çalışmamız dahi bizi yoran bir inkâr’a sapmaktır değil mi? Hepimiz bu hataya düşebiliriz ancak gerçeklerin farkında olmalıyız, ancak Allah bilir öyleyse sadece Allah’a güvenin, eğer inanıyorsanız. Ayrıca bildiğimiz üzere Yüce Allah hesabı en hızlı görendir. Bunu bilen birisi olarak, her kulun kıyameti bedeni ölünceye kadardır diyemez miyiz? Haydi iyilikle yarışalım ne yaparsak Allah görmektedir. Belkide yarın bizim için sonsuzluk dolu bir başlangıç olacak, ama iyi ama kötü…

Leave a reply

Name (required)

Website