İnsanlar Hz. Adem ve Hz. Havva’dan yaratıldılarsa neden 4 kan grubu var?

İnsanlar Hz. Adem ve Hz. Havva’dan yaratıldılarsa neden 4 kan grubu var?

Bu soruya cevap vermek için önce kan gruplarını belirleyen genetik faktörleri hakkında biraz bilgi almamız gerekiyor. Kan gruplarını belirleyen üç çeşit gen vardır: A,B ve 0. Her insanda bu genlerden bir tane annesinden, bir tane de babasından olmak üzere iki tane gen vardır. A ve B genleri baskındır, yanı bu genler her koşullarda aktiftirler. Diğer taraftan 0 geni çekinik gendir, baskın gen yanına gelirse etkisiz olur. Bu durumu birkaç örnekle açıklayalım, diyelim ki bir kişi annesinden A genini, babasından 0 genini almış olsun, o durumda bu kişinin kan grubu A olacaktır, 0 geni etki etmeyecektir. Diğer taraftan bu kişi hem anne hem babasından 0 genini alırsa bu kişinin kan grubu 0 olacaktır. Son olarak annesinden A, babasından B alırsa, iki gen de baskın olacağından kişinin kan grubu AB olacaktır. Anne ve baba çocuklarına sahip oldukları iki genden sadece birini geçirirler. Bu bilgiler ışığında 4 kan grubunun iki kişiden çıkıp çıkamayacağı konusuna göz atalım.

Var sayalım ki Hz. Adem’in kan grubu A olsun ve iki geni A ve 0 olsun. Hz. Havanın genleri B ve 0 olsun, dolayısı ile bu durumda Hz. Havva’nın kan grubu B olacaktır. Şimdi Hz. Havva ve Hz. Adem’in dört çocuğu olduğunu var sayalım. Birinci çocuk babadan da anneden de 0 genini almış olsun, bu çocuğun kan grubu 0 olacaktır. İkinci çocuk babadan A, anneden 0 genini almış olsun, onun da kan grubu A olacaktır. Üçüncü çocuk babadan 0, anneden B genini almış olsun, onunda kan grubu B olacaktır. Son olarak dördüncü çocuk babadan A, anneden B genini almış olsun, onunda kan grubu AB olacaktır. Sonuç olarak 2 kişiden 4 kan grubu çıkması imkânsız değildir. Hatta dört kan grubu çocuklarda ortaya çıkmayıp, torunlarda da ortaya çıkabilir.

Sonuç olarak tüm insan ırkının iki kişiden gelmiş olduğu düşüncesi 4 kan grubu olması ile uyumludur. Bu noktadan dine bir itiraz geliştirmek mümkün değildir.


About the Author
Author

Cabir Hayredin

Comments (4)
 • Avatar

  -1923- Jan 30 2012 - 19:05 Reply

  Bu konuyu hiç düşünmemiştim. İnsan su ve farklı farklı yemekler yiyor ama kanı hep kırmızı, ölümde ise tüm nabızlar süreksiz. Teşekkür ediyorum..

 • Avatar

  Aziz Jan 20 2014 - 07:45 Reply

  Bu konu kafamı karıştırmaya devam ediyor. Hepimiz ortak bir atadan geldiysek bu durumda insanlığın ilk döneminde ensest ilişki hak/serbest miydi? Maalesef bu sorunun cevabını hiçbir yerde bulamıyorum, ortak ata fikri de bu nedenle bana soğuk geliyor…

 • Avatar

  kadir Mar 4 2014 - 08:05 Reply

  Kur’anda adem ile havva dan geldiğimiz yazıyor;Ancak bu sembol bir kavramdır.Yahudi öğretilerinde ensest ilişki ile ademin çocuklarından türediğimiz ,malesef islamda yaygın biçimde inanılmaktadır.
  Bu kainatta sadece insanın dünyamızda olduğunu sandığımız için bu tip sorulara cevap veremiyoruz.
  Bence bu kainatta binlerce adem ve havva vardır.

 • Avatar

  yasir Mar 5 2014 - 09:10 Reply

  İnsanın yaratılışı ve insana Ruhun üflenmesi-verilmesi bu iki milat karıştırılmaktadır…

  Hadis ve nakilciler İnsanlığın tarihini Tevratta ve incilde verilen peygamberler silsilesinden yola cıkarak ve İsrailiyat menşeyli kaynakların söylemleri ile ilime-bilime ve Allahın Sünnetullahına aykırı bir söylem olarak, insanlığın yaşını 6 binlere kadar indirenler var…

  Burada farkedilmesi gereken husus, İnsanlığın yaratılışı ve İnsanın yaratılanlar içinde halife seçilip Ruh-bilği verilmesi dir….
  İnsanın yaratılışını 6 bin yıla indirğemek hem bilme hemde Allahın her şeyi aşama-aşama evrelerle-dönüştürerek yaratma yasalarına ve sünnetine aykırıdır.
  Allah her şeyleri evrelerle yarattığını Kuranda üstüne basa basa açıklmaktadır…İnsanı yaratmaya başlayıp tamamladığında ve içine Ruh-bilği verilme aşamasına kadar olan sürede İnsanın neler yaşadığını ve ne aşamalardan geçtiği açıklanmamakta, lakin Bir çıplaklık söz konusudur yani hayvanlar gibi anadan doğma yaşanılan bir dönem söz konusu olduğundan bilinç olmadığından hayvansı bir yaşam tarzı söz konusu bu durumda insanlarında hayvanlar gibi ensest ilişki yaşamaları söz konusu olabilir…Lakin Ruh-bilği verildikten sonra bu tarz ilişki söz konusu olduğunu sanmıyorum…Çünkü insana ruh verildiği zaman sadece bir erkek ve bir dişiden ibaret değildi insanlar…
  Tevrat ta verilen insanlığın yaratılış tarihi değildir, orada verilen sadece peygamberler tarihidir…bu tarih belki 10 bin yıl belki 50 bin yıl belki daha fazla olabilir, lakin insanın yaratılması insana ruh-bilinç-bilği verilmesinden çok eskidir…

Leave a reply

Name (required)

Website