Kuran’a Göre Makyaj ve Kaş Aldırmak Yasak mıdır?

Kuran’a Göre Makyaj ve Kaş Aldırmak Yasak mıdır?

Çoğu kişinin kafasını kurcalayan makyaj ve kaş aldırma gibi eylemlerin dinen bir sakınca teşkil edip etmediğini anlamak için Kuran’da bir araştırma yaptım. Ulaştığım neticeyi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Makyaj yapmak caiz midir?
Kadınlar veya erkeklerin makyaj yapmasında bir sakınca yoktur. Kişinin sadece eşine güzel görünmesi yönündeki izahlar dini bir temele dayanmamaktadır. Güzel görünmemek, dikkat çekmemek gibi eğilimlerin daha evla olduğu iddiaları da Kuran’a dayanmaz. İnsanlar Kuran’da belirtilen sınırları aşmamak şartıyla –dekolte giyinmemek gibi- güzel görünme hakkına sahiptirler. Bu yüzden dileyen makyaj yapar, dileyen yapmaz. Unutulmamalıdır ki, Allah’ın yasaklamadığını, hoşumuza gitmese de dinen yasaklayamayız.

Kaş aldırmak veya yüzdeki kılları almak caiz midir?
Kadınların kaşlarını veya yüzlerindeki kılları almalarında hiçbir sakınca yoktur. Ne yazık ki Peygamberimize atfedilen uydurma izahlarla, kaşlarını alan kadınların günah işlediği, hatta Allah’ın lanetine uğrayacağı söylenmiştir. Oysa Kuran böyle bir yasak getirmez. Kadın ister bir zorunluluk nedeniyle isterse çirkin göründüğünü düşünerek kaşlarını alabilir. Kuran’ın yasaklamamasına rağmen kaş aldırmanın günah olduğunu iddia eden kişiler, Allah’ın yasaklamadığını yasaklayarak büyük bir vebal altına girmektedirler.

Yalan düzerek Allah’a iftira etmek için, dillerinizin uydurma nitelendirmeleriyle “Şu helaldir, şu da haramdır!” demeyin. Yalan düzerek Allah’a iftira edenler kurtulamazlar.
Nahl Suresi 116. ayet


About the Author
Author

alp

Comments (4)
 • Avatar

  muzaffer şarlı Jan 18 2012 - 17:39 Reply

  Güzel bir yazı ve yorumlama.Teşekkürler.

 • Avatar

  Oğuz Özcan Jan 19 2012 - 21:03 Reply

  Çok teşekkür ederim. Benim gibi düşünen ve araştırma yapan birilerini görmek gerçekten çok güzel. Sizin sitenizi kaydediyorum ve bundan sonra sürekli uğradığım web sitesi olacak. Aynı zamanda sitenizde bazı yazılar da yazmak isterim. Bu konuda benimle görüşmenizi arz ediyorum.

  • Avatar

   Dini Yazilar Jan 20 2012 - 17:14 Reply

   Selamlar Oğuz Bey,

   Sitemize Üye Ol linkinden üye olabilir ve Yazi Gönder linkinden yazilarinizi gönderebilirsiniz.

   Yazilariniz genel kosullarimiza uygunluk tasidigi sürece, sırası gelince onaylanacaktır.

   Kuran temelli, güzel yazılarınızı okumak, paylaşmak dileğiyle

   Allah’a emanet olun
   Dini Yazilar

   • Avatar

    Fidan Dec 2 2016 - 10:48 Reply

    Selam Aleyküm,önce yazılara göre teşekkür ederim.Bir soru sormak istiyorum:Peki,bununla ilgili hadisler var,mesela,Buhari,Libas 83-de diyor ki,RasulAllah(s.a.s) demiştir ki:”Dövme yapmayı ve yaptıranı,saç(peruk)yapanı ve yaptırmayı,Kaş alanı ve aldırmayı yasak etti”,Bununla ilgili ne söylerdiniz?
    Önceden teşekkürler

Leave a reply

Name (required)

Website