Tarık Suresindeki Tartışılan İfade…

Tarık süresinde geçen spermin bel kemiğinden çıktığı iddiası modern bilimle çelişmez mi?

Bazı ateistlere göre Tarık süresi 7. Ayette meninin kaburga ile bel kemiği arasından çıktığı söylenmektedir, bu ise meninin testislerde üretildiği bilgisi ile çelişmekte, Kuran ve modern bilim birbiriyle ters düşmektedir. Söz konusu iddiayı analiz etmeden önce Tarık süresi 5-8 ayetlere göz atalım:

5. İnsan neden yaratılmış olduğuna bir baksın.
6. Atılan bir sıvıdan yaratıldı.
7. Omurga ile kaburga kemikleri arasından çıkar.
8. Kuşkusuz O, onu diriltmeğe gücü yetendir.
(Tarık 5-8)

Ayetlere dikkatli bakarsak 5, 6 ve 8 ayette insandan bahsedildiğini göreceğiz. 8. Ayette insana yönelik o zamirinin kullanılması, 7. Ayetteki ifadenin meniden ziyade insana yönelik bir ifade olabileceği izlenimi uyandırmaktadır. Dolayısı ile 7 ayette meniden ziyade, omurga ile kaburga kemikleri arasından çıkan şey insandır. Bu da insanın anne karnında omurga ile kaburga kemikleri arasında olduğu bilgisiyle uyumludur.

Ancak 7. Ayette meniden bahsedilse bile aslında ortada bilimsel bir çelişki yoktur. Meni bildiğimiz gibi testislerde oluşur. Testisler ise Mesonephrosdan gelişirler. Mesonephros’lar anne karnındayken bebeğin sağ ve sol tarafında bel kemiği ile omurga kemikleri arasında yer alırlar. Bebek doğmadan önce Mesonephroslar testislere dönüşürler ve inguinal kanal denen kanaldan testis torbasına inerler. Hatta nadir durumlarda bazı çocuklar testisleri aşağı inmeden doğabilirler. Özetlersek, meniyi üreten testisler bel kemiği ile kaburga arasında oluşmaktadırlar. Bu durumda yukarıdaki ayet şayet meniden bahsediyorsa, o zaman bu bilgiler ışığında modern bilim ile Kuran arasında bir çelişki söz konusu olmadığını söyleyebiliriz.

Doğrusunu elbette Yüce Yaratıcımız bilir.


About the Author
Author

Cabir Hayredin

Comments (2)
 • Avatar

  Raşit Çakır Mar 2 2012 - 20:26 Reply

  Neden kan ve kalp değil? Omurga ve kaburga arasında kalp var…r

 • Avatar

  ismail Mar 29 2019 - 08:45 Reply

  Tarık suresi insan ” … bir sudan yaratıldı.
  Bu su, bel ile kaburga kemikleri arasından çıkar.” diyor ya bel ile kaburga arasında ne var? böbrekler var. aslında cevap zor değil böbrekler vücuttaki suyu süzer işe yaramayanı idrar torbasına gönderir.ayrıca cinsellik için gerekli olan hormonları salgılarlar. yani böbrek olmasa cinsel hayatta olmaz.ŞİMDİ İNTERNETTE BAKTIM BU AYETE BAKARAK BAZI KİŞİLER İNANMAKTAN VAZGEÇTİM DİYOR ÇÜNKÜ KASTEDİLEN SPERM İSE Kİ ÖYLE ANLAŞILIYOR BUNUN TESTİSLERDE OLUŞTUĞU BİLİNİYOR BEL VE KABURGALARLA NE ALAKASI VAR DİYORLAR OYSAKİ ASIL KAYNAĞIN BÖBREKLER OLDUĞU ANLAŞILIRSA TAM TERSİ BİR DURUM OLARAK BİR KURAN MUCİZESİ İLE DAHA KARŞILAŞIYORUZ ÇÜNKÜ 6.YYDA BÖBREKLERİN İŞLEVİNİ İNSANLAR BİLMİYORDU. SPERMİN İÇİNDE OLUŞMASI İÇİNDE SIVI GEREKLİDİR BU SIVIYI BÖBREKLER SAĞLIYACAKTIR SPERMLERİN KENDİSİ İÇİNDE HORMON GEREKLİDİR BUNU DA SAĞLAYAN BÖBREKLERDİR.YANİ TAMAMEN BEL İLE KABURGALAR ARASI..AŞAĞIDA BİR SİTEDEN ALINTILADIĞIM BÖBREK GÖREVLERİ İLE İLGİLİ BİR YAZIYI KOPYALIYORUM.:

  https://www.guncelpsikoloji.net/…/androjen-ve-ostrojen-horm…

  Androjen hormon, böbrek üstü bezinin kabuk kısmını salgılayan maddeye denir. Androjen hormon her iki cinste de bulunmaktadır. Erkeklerin üreme sisteminin gelişmesinde ve büyümesinde birinci derecede rol oynamaktadır. Bu da hormonların ortak adı olunmaktadır. Kadınlarda ise başlıca testosteron kaynağı, böbrek üstü bezi kökenli delta 4 androstenedioldur. En önemlisi ve en etkilisi erkeklerde hormonların içerisinde er bezleri tarafından salgılanan testesterondur. Testesteron: Testesteron hormonu özellikle erkeklerin sıkça konuştuğu ve yüksekliği durumunda da gurur duydukları bir hormondur. Kadınların kan plazmasında az miktarda androjen bulunmaktadır. Androjen üretiminde böbrek üstü bezlerinin sorumlu olduğu düşünülmektedir. Erkekte androjen hormonlarını üreten ve salgılayan hücrelerde leydig hücreleri bulunmaktadır

Leave a reply

Name (required)

Website