Allah’ın İşaretlerini Takip Ediyor musunuz?


Allah, insanların Kendisine yönelmeleri için çeşitli olaylar yaratır; böylece Kendisini hatırlatır. Sıkıntılar, zorluklar da hep bu hatırlatmalardandır.

Zorlu zamanlar, gaflet halimizi fark etmemiz için bize tanınan büyük fırsatlar. Çünkü bu sıkıntı anlarında aczimizi anlarız. Ardından vicdanımızın sesini dinlediğimizde ise, hatalarımızı görüp, düzeltmeye çalışırız.

Allah’ın üzerimizdeki merhametidir; zor zamanlarda nefsimizin sesini pek duyamayız. Geveze olan, bencil tutkularının doyurulmasını bekleyen nefsimiz değil, vicdanımızdır. Kendimizi böylece Allah’a daha yakın hisseder, daha gönülden O’na yöneliriz. İsabet eden musibeti Allah’tan başka üzerimizden kaldıracak güç yoktur. Bunun bilincinde olmak, bizi Allah’a daha yakın kılar. Ancak önemli olan, sıkıntı sona erdiğinde, gaflet içindeki yaşama geri dönmemektir.

Doğal felaketler bize aczimizi, hiçbir şeye güç yetiremediğimizi hatırlatır. Korku veren bu olaylar karşısında Allah’ın sonsuz gücünü ve ilmiyle her şeyi nasıl kuşattığını anlarız. Korkulması gerekenin yalnızca Allah olduğunu ve O’nun azabından emin olamayacağımızı kavrarız.

İnsan, Allah’tan uzak yaşıyor bile olsa felaket anında yaşadığı korku, şuurunu açar ve üzerindeki gaflet örtüsünü aralayarak, gerçekleri görmesine vesile olabilir.

Gafletten kurtulabilmek için mutlaka başımıza bir musibet gelmesini beklememeliyiz. Çevremizdeki insanların yaşadığı zorlu olaylar ya da bir başka yerde yaşanan doğal felaketler de uyarıcı olmalı. Bu uyarıları önemsemeli, aynı olayın bizim başımıza da gelebileceğini düşünmeliyiz.

Yüce Allah yarattığı zorlu olaylarla, dünyaya tutkuyla bağlı olan kullarını uyarır. Öğüt alabilirsek, Allah’ın hiçbir şeyi boşuna yaratmadığını, daha da şiddetlilerini yaratmaya gücü yeten olduğunu anlayabiliriz. Dünya yalnızca imtihan amacıyla yaratılmış bir mekan. Ve yalnızca öğüt alıp ders çıkarabilenler gerçek yurtta kazançlı olacaklar.

Bir felaket sonucu çaresiz kalmış kişilerin durumlarına yalnızca üzülüp, acımak yerine, bunların aynı zamanda birer uyarı olduğunun farkına varmalı. Zor zamanlar ecre dönüşebilecek imtihan anlarıdır. Allah’a sevgimizi, sabır ve tevekkülümüzü kanıtlayabileceğimiz en değerli zamanlardır.

Dolayısıyla Allah’ın işaretlerini dikkatle ve açık şuurla takip etmeliyiz; O, izlediğimiz hiçbir kareyi boş ve amaçsız yaratmaz.


 


About the Author
Author

elifce

Comments (2)
 • Avatar

  ugur Apr 8 2012 - 22:02 Reply

  selam ALLAH insanı yAratırken fıtratı içabı ALLAHA muhtaç bir şekilde yaratmıştır
  ne kadar güçlü ,zengin olursak olalım ona muhtacız o istediğinin rızkını artırır istediğinin rızkını daraltır esirgeyen bağışlayandır biz korkuyu kendimiz yaradırız bizi korkularla imtihan etmez
  ölüm den dönenler vardır sorun korkunç kaza debrem yangın gibi feleketten kurtulanlara acı çekmemişlerdir bir an şuurları durmuş şok olmuşlardır ALLAH kuluna eziyet etmez

 • Avatar

  Gökhan Apr 11 2012 - 11:55 Reply

  Türkiyede hortum oldu insanlar inanamadı burda hiç beklemezdik diye uzmanlar yatıştırdı elbette her yerde olabilir dediler. Şimdi de Endonezya-Açe de deprem elbette doğal bir olay bir afet gözü ile bakılıp geçiştirme çabasında insanlar peki daha sonrasında ne yapmalıyız diye düşünülmeli afet atlatılınca alınlar damgalanıp-mühürlenip (kırmızı nokta ile) hintlilerce putlara tapılmaya devam edecektir.. ? Allah bilir..

Leave a reply

Name (required)

Website