Hikmet…

Kur’an okudukça sorguladığım BİR sorun VAR VE BU SORUNU İSTİŞAREYE AÇMAK İSTİYORUM BU KONUDAKİ GÖRÜŞLERİNİZİ BEKLERİM.

Metafizik mi fizik yasalarını üretti? Yoksa fizik mi metafizik yasalarını üretti? Her ikisini de insan zihni üretince… Tıpkı, tavuk mu yumurtadan, yumurta mı tavuktan çıkar. Sorusu gibi…

Batıl dinlerden söz edebiliyorsak batıl bilimden de söz ediyor olabilir miyiz?

Kuantum Metafiziğine dair çözülememiş bir yığın problemler var. Acaba Şartlandırılmış belleklerle fiziği okumaya çalışıyor olmayalım?

Kuantum metafiziğine geçmeden önce statik(durağan-sabit) evren modelinin şemasını zihnimizde resmedersek Kuantum kozmolojisinin temellerini daha iyi analiz edebiliriz..
Statik evren modeli determinist tir.

Determinizm, Makine evreni öngörmekteydi. Makine evren modelinde yasalar sabittir. Değiştirilemezler. Ve evren bir saat gibi çalışır. Saatin bir parçası bozulursa bozuk parçayı değiştirirsiniz saat yine takır takır çalışır… Tıp dünyamızı da uzunca bir dönem etkileyen hatta günümüz de devam eden tedavi şekilleri aynı evren mantığının ürünüdür. Makine evren modelinin yetiştirdiği Makineleşmiş insanların var olması bir hayli düşündürücü bir olgudur. Gerçekten insanoğlu her şeyi bilebileceği hastalığına tutulunca kendi kendimizi hapis mi ediyoruz ve düşündüğümüz evren modelinin yansıması konumuna mı alçaltıyoruz kendimizi?

Yeryüzü değişebilir ama gökyüzü asla diyen Aristo mantığında olan Bazı kabalacılara göre aslında yaşadığımız dünyada yaşanan olaylar gökyüzün de olan olayların yeryüzünde sergilenmesinden başka bir şey değildir. Her şeyi bize güneşin yörüngesine giren burçlar ve gezegenler yaptırmaktadırlar. Dünya büyük bir sahne oyuncular gelir ve giderler. Burçlar ilminin sistematikleştirilmesiyle, senaristler, rejisörler aktörler iş başında yıldızları okuyup yıllarca insan beynini yönlendirdiler. Kısacası birer kukla olduk anlamadan. Bu durumda kişisel tercihlerden ve kişisel hürriyetten bahsetmek mümkünmüdür? Daha vahimi İnsan programlandığı belleği nasıl holiganca savunabilir?
Atalarımız Yıldızların kimya fabrikası gibi çalıştığını biliyordu. Bu sebeple mi bizi Kimyasal atık zannedebildiler. Gerçekten de İnsan da bulunan demir atomuyla yıldızlarda, ıspanakta bulunan demir atomu aynı olunca düz mantıkla parçalanamayan atom teorisiyle beraber her şey atomlardan meydana gelmiştir mantığı ortaya atılınca Madde kutsallaştırılarak 3 boyuta hapis edilmiş mantıkla artık biz Atomun faklı suretlere bürünmüş haliydik o kadar. 4. boyut olan zaman Newton fiziğin de sonsuz bir geçmişten sonsuz bir geleceğe uzandığına inanılıyordu.
20. yy. la kadar desteklenen statik mantık, izafiyet teorisinin keşfiyle değişti mi? Yoksa daha da derinleştimi? İzafiyet teorisi uzay ve zamanı büktü ve Mutlak izafiyet atom altı parçacıklarda atomun parçalanmasıyla saçaklı kadim mantığını ön plana çıkardı. Sana göre öyle bana göre böyle Her şey bakana göre değişir kadim hermetik mantık yine ön plana çıkarılmış oldu.

20’nci yüzyılın başlangıcında makro-fizikte izafiyet teorisi derin bir değişiklik yaptı. Zamanın ve mekânın izafi olduğunu, değişik algı noktalarında farklı hissedileceğini ortaya koydu Yani mutlak izafiyet değil bir gerçek olarak önümüzde duruyor. Oysa Fizikte sarsıcı bir etki yapsa da izafiyet teorisi de determinist bir teoridir. Determinizm açısından asıl sarsıcı değişiklik kuantum teorisiyle geldi. Mikro dünyaya inildiği zaman determinist olmayan bir evren varmış gibi görünüyor. ‘Varmış gibi’ diyorum, çünkü kuantum teorisinin nasıl anlaşılması gerektiği konusunda ünlü fizikçiler arasında derin ayrılıklar oldu.

İzafiyet teorisini, Kur’an da aradığımda durum hiçte izafi değil tam tersi mutlak bir hakikat olarak önümüzde ve ayetlerle sabitlenmiş. Rabbin Bir katı (mekan) bizim saydığımız 1000 güne eşdeğer bir gün lük zaman dilimine sahip başka bir kat(mekan) bizim saydığımız 50.000 güne eşdeğerde 1 günlük zaman dilimine sahip. Bizim mekanımıza ve zamanımıza göre izafi (değişken) oluyor.

Kavram kargaşası yaratmak isteyenler iş başında izafiyete iki farklı anlam yüklenilmiş durumda fakat komik olan zaman izafimi diye sorulduğunda her iki mantık evet demek zorunda. Aynı şeylerden bahsediyorlarmış gibi görünse de aslında taban tabana zıt iki mantıktan söz ediyoruz. İblis en doğru yolun üzerinde oturmakta. Yoksa başka türlü şirk nasıl koşulabilinirdi? Müşrikler tam bir zihin oyunu oynanmaktadırlar. Kalple tasdik ne kadar çok önemli! Çünkü Zihinler programlanabiliyor!

Kur’an da Rabbimizin belirttiği gibi yeryüzünün ve gökyüzünün emrimize musahhar kılınması gerçeği başta da belirttiğim metafizik mi fiziği, fizikmi metafiziği üretti sorumu daha da derinleştirdi. Âdem düşünce gücüyle medeniyet kuruyor. Geçmiş atalarımızın semi ve basiretlerinin bizden daha gelişmiş olması ve ürettikleri medeniyetlerin bizden daha görkemli olması bu hakikati yansıtıyor. İnsan beyni için işitme ve görme çok önemli. Tasarım olmadan medeniyet kurulamaz. Her şey düşünce de başlar tezi doğru bir teori fakat âdeme bahşedilen bu üstünlüğü nasıl kullandığımızın sınavını verdiğimizi kitabımızdan öğreniyoruz. Yine hipotez olmadan veri ortaya sunulamaz. ve veri ortada olamadan araştırma olamaz. İkisi bir birinin uzantısı tıpkı maddeyi enerjisiz enerjiyi maddesiz düşünemediğimiz gibi soyutla somut birbirinden ayrılamaz. Tıpkı bizdeki beden ve can gibiler. Saplandığımız bu boyuttan çıkabilmek ancak Nebi- Elçimizin ve sahabenin yaptığı gibi mümkündür. Önce ahlak inşası teslimiyet ve sabır ile bize bambaşka kapılar açacağına cani gönülden inanıyorum. Sebebine gelince Sebebine gelince hermetik ve yunan med kaynaklı bir hikmet anlayışından çıkılıp Kur’andan süzülen bir hikmet anlayışının doğması gerktiğine cani gönülden inandığımdır.

Saygılarımla


About the Author
Author

MuruvvetCaliskan

Comments (3)
 • Avatar

  ugur May 18 2012 - 00:22 Reply

  benim düşünçem şartlandırılmış beleleklerden fiziği yanlız fizik değil pek çok şeyi okuyoruz bazı şeylerin hele din olursa aksini düşünemiyoruz damlaya damlaya göl olur ufak sorunları görmüyoruz büyüklerini çözmeye uğraşıyoruz ufaklardan başlasak büyük problemler kalmayaçak insan beynini daha çözemedik ses telleri kasılınca nefes alamayız boğulur gibi oluruz karbon monoksit yükselinçe kaslar gevşer ama belli bir süre büyük bir ızdırap çekeriz
  panik atak olabiliriz uyku esnasında nefessiz kalırsak tansiyon düşerse kabuz görürüz korkuyla müthiş bir efor sarfede nefes almaya başlarız bir zamanlar almanyada bir kadın tekerlekler altında çocuğu kalınça otomobili kaldırdığını gazetelerde okumuştuk kendi güçünün iki üç misli güç sarfediyor belli bir zaman içinde kan değerleri düşünçe halisilasyon görüyoruz cin çarptı diye hocalara koşuluyoırdu zamanında 24kare resim ardarda geçinçe filmi görüyoruz 25 kare bilinç altına yerleşiyor bunu müziklede yapıyorlar çocuklar bazı hikayelerin etkisinde kalıp korkunç rüyalarda gördüğü biliniyor bazıları iki üç gün sonraki olayı alaçağı evi arabayı vs rüyasında görüyor bu dindeki gaybı bilmekkonusuna girdiğinden konuşulamıyor düşünçe okuma gibi çalışan her kesin başara bileçeği olay hikmet ehli zat olarak gösteriliyor bir açık oturumda biri arapça konuştu sonra türkçe söyledi başka biri ukalalık yapma bizde arapça nın yanında üç dil biliyoruz bir şey biliyormuş gibi etkilemek için konuştuğunu anladı yani esasında basit bir sistem ama bilemediğimiz için zor geliyor hariçi hart disk ile rüyayı karşılaştır bilgisayardaki okuyuçu sıkıştırılmış dalgaları okuyor ekranda bizim algılayabileceğimiz hıza düşürüyor rüyadada aynı bir iki saniyelik rüyayı bir ikisaat olarak algılıyoruz zaman bile algılamamızla ilgili ALLAHIN ademe öğrettikleri kuranda yazıyor ademler tarafından devamlı bir şekilde üretiliyor bildiğin öğrendiğini yargılıyor başka bir düşünçe üretiyor düşünçe dalgaları uzayda yayılıyor bazı beyinler bunları algılıyorlar aynı konuyu düşünen iki kişi gibi bir yerde telepati oluyor japonlar rüya bilgisayarını yıllar önçe geliştirmişti makineye annenizin resmini koyuyorsunuz rüyanızda görüyorsunuz düşünçe üretmenin sonu yok okudukça hayal edebildikçe sizin doğrunuzdur ben düşünmüşümdür dünyanın yaşını insanlığın yaşını
  arada muazam bir boşluk var bu arada çinlerinde insanlar gibi yaşadıklarını (biliyorsun ateşten varlıklar) dünyayı insanın yaşaya bileçeği şartlara gelmesi için bizden önçeki dünyanın sahipleri olabilirler belkide insan neslinden sonra kıyamete kadar başka nesillerde gelebilir bunlar düşünçe doğru yada yanlış belgeselde görmüştüm iki çoçuk biri maynunlarla bir diğeri sarhoş ana baba köpeğin yanına bağlıyor ikiside gelişmiyor biri köpek gibi yürüyor onun gibi yiyor diğeri maymun gibi hareketler yapıyor ademe ALLAHIN öğrettiği şeyler aklıma geldi bençe beyin denilen harikalar yaradan bir organımız var bütün her şeyin çözümü onda şimdi yaradmakkelimesine takılaçak beyinlerde olduğunu biliyorum
  bence ayette belirtildiği gibi insan çahil sabırsız aceleçi bir varlık her namazda imanımı ilmimi sabrımı artırması için ALLAHA yalvarırım yunan mısır çin sümerlerde hepsinde tanrı insanı camurdan yaratıyor peygamber bu yazıları okudu çok akıllı biri müslümanlık dini diye bir din yok hıristiyanlığa devam diyebilirler yada ALLAH ademe öğretti ilk insan adem diğerleri hep ademden sonra geldiler hepsi ademin yardılışını anlatıyor ama tanrıları başka başka diyede düşünürüz sonuç beyinde başlıyor beyinde bitiyor köpekler salgıladığımız dalgalardan etkilenip saldırıyorlar hissede biliyor kediler çöpte ne bulursa yerler siz yetiştiriyorsanız sizin sevginizi kullanır A marka peynir yada süt veriyorsanız B marka verdiğinizde yemezler iki üçgün aç kalır isdediklerini yaptırırlar his ettiklerinden dolayı esasında öğrendikçe aslında hiç birşey bilmediğimizi öğreniyoruz öğrenmek insanı mutlu eden en önemli şeydir kuran okunmak için gelmedi öğrenilmek düşünmek için geldi levh-i mahfuzda her şey yazmakta ilim ilerledikçe soruların çevabı verileçek bençe ibadetlerden önemlisi yetiştireçeğim yerimize bırakaçağımız nesil çocukların senden ileri görüşlü bilgili değilse yandın sınıfta kaldın eğer ibadetlerim olmasaydı ALLAH inaççı ile bakmasaydım yazdıklarımı göremezdim düşünemezdim ALLAH kaldıramayaçağımız yükü yüklemesin bizlere bilgiyi bir düşündükmü iki olaçak gölgemizgibi hep önümüzde olaçak ne kadar uğraşırsak uğraşalım yakalayamayız benim doğrularım beni bağlar gerçeği yanlız ALLAH bilir

 • Avatar

  Güray TEKİN May 18 2012 - 10:10 Reply

  KİM NE DERSE DESİN REFERANSIMIZ; POZİTİF BİLİMİ(FİZİK KANUNLAR) VE PARAPSİKOLOJİYİ(METAFİZİK KANUNLAR) DOĞRULAYAN VE İNKAR ETMEYEN KUR’AN’DIR.KUR’AN 7 KAT GÖKTEN BAHSEDER.7 KAT GÖKÜN PARAPSİKOLOJİDEKİ AÇIKLAMASI 7 FARKLI BOYUTTAKİ EVRENSEL İDARE MEKANİZMASIDIR.BU BOYUTLARDAN İÇİNDE YAŞADIĞIMIZ DÜNYA VE GÖRÜNEN EVREN 3 BOYUTLU;DİĞER BOYUTLAR, GÖRÜLMEYEN ANCAK GÖNÜL GÖZLERİ AÇILMIŞ,BİLİNÇ VE TEKAMÜL SEVİYELERİ YÜKSEK İNSANLAR/VARLIKLAR TARAFINDAN DUYULAR ÖTESİ ALGILAMALARLA VE BİLİMSEL DENEYLERLE ULAŞILABİLEN,GÖRÜNÜR VE İŞİTİLİR HALE GELEN BOYUTLARDIR.3 BOYUTLU DÜNYA’DA YAŞAYAN NORMAL YARADIDILIŞTAKİ İNSANLARIN BEYİN YAPILARI SADECE GÖRÜNEN EVRENİ 5 DUYU ORGANI İLE ALGILAYACAK ŞEKİLDE YARATILMIŞTIR.BİLİNÇ VE TEKAMÜL SEVİYEMİZ ARTTIKÇA GÖNÜL GÖZLERİMİZ DE AÇILACAK VE GÖRÜLMEYEN ALEMLERİ DE ALGILAYABİLECEĞİZ.BATİNİ İSLAM TASAVVUFU VE PARAPSİKOLOJİ KAYNAKLARINDA BU KONUDA AYRINTILI BİLGİLER VE AÇIKLAMALAR MEVCUTTUR.İNCELENMESİ TEVSİYE EDİLİR.

 • Avatar

  Mürüvvet çalışkan May 18 2012 - 18:19 Reply

  Dereceleri veren Allah…
  Yedi boyutlu mertebeli tekamul-inisinas İslamimidir.? Kimin hangi boyutta olduğunu bilen ve hangi seviyesinden beslendiğini sistematikleştiren sistem Asrtrolojiyi baz alır. 5 GEZEGEN merkür venüs jüpiter-satürn Güneş ve ay yedili sistemi oluşturu.Tüm Tekamuller gezegenlerle-KEVKEB -burçlarla ?NECM İLE ilişkilidir. Yedi tekamul evresi KAbalada tasavvufta budizimde vs inanç sistemlerinde sistematikleştirilmişTİR. O seviyeye çıkan nirvanaya-fenafillah makamına ulaşır. Bu makamada çok az kişi ULAŞIR …vE haşa kainatı yönetir….Üçli birliği barındıran tek kişi veya Üçler-yediler-kırklar…. Ruhani arınmayı? Baz alan bedeni hakir-kirli-alçaltılmış gören Ve beden hapishanesine hapis olmuş ruhun bedeni terk etmesini şart koşan nefse olmadık zulumlar yapabilen öğretiler sizce islamiidir? Bizi en güzel surette yaratan Allahtır. Rabbimiz yedi tekamul seviyesinden katlar dan bahsetmez. Rabbimiz çalış şalıştığının karşılığını alacaksın diyor. Hepimize Hz İbrahim atamızın sorgulama mantığı bize örnek olmalı.
  Hani İbrahim, babası(ebihi) demişti: ‘Sen putları(Esnama) ilahlar mı ediniyorsun? Doğrusu, ben seni ve kavmini apaçık bir sapıklık içinde görüyorum.’
  Gece, üstünü örtüp bürüyünce bir KEVKEBA görmüş ve demişti ki: ‘Bu benim rabbimdir.’ Fakat kayboluverince: ‘Ben kaybolup-gidenleri sevmem’ demişti.
  Ardından ay’ı, doğar görünce: ‘Bu benim rabbim’ demiş, fakat o da kayboluverince: ‘Andolsun’ demişti, ‘Eğer Rabbim beni doğru yola erdirmezse gerçekten sapmışlar topluluğundan olurum.’
  Sonra güneşi doğar görünce: ‘İşte bu benim rabbim, bu en büyük’ demişti. Ama o da kayboluverince, kavmine demişti ki: ‘Ey kavmim, doğrusu ben sizin şirk koşmakta olduklarınızdan uzağım.’
  ‘Gerçek şu ki, ben yüzümü hanif olarak gökleri ve yeri yaratana çevirdim. (İnna veccehtu vechiye Lillezine Fatara semavati vel arz hanifa ) Ve ben müşriklerden değilim.'(Enam74—-79)
  İbrahim kavmine dedi: Allah kulluk edin ve ondan sakının Bu sizin için daha daha hayırlıdır eğer bir bilseniz “Allah’ın berisinden; bir takım putlara(MİN DUNİLLAHİ EVSANA) tapıyorsunuz, yalan/iftira üretiyorsunuz. Sizin Allah dışında kulluk/kölelik ettikleriniz size hiçbir rızık veremezler. Rızkı Allah katında arayın; O’na kulluk edin, O’na şükredin. O’na döndürüleceksiniz.”(İnnellezine tağbudune mindunillahi la yemlikune lekum rızka ) Rızkı Allah katında arayın(Fabtigu indellahi rızka)Ona ibadet edin ona şükür eyleyin Ona döndürüleeksiniz ‘Eğer yalanlarsanız, sizden önceki ümmetler de (elçilerin çağrısını) yalanlamışlardır. Elçiye düşen, yalnızca açık bir tebliğdir.’Onlar görmediler mi ki, Allah yaratmaya nasıl başlıyor, sonra onu iade ediyor? Şüphesiz, bu Allah’a göre kolaydır.De ki: ‘Yeryüzünde gezip dolaşın da, böylelikle yaratmaya nasıl başladığına bir bakın, sonra Allah ahiret yaratmasını (veya son yaratmayı) da inşa edip yaratacaktır. Şüphesiz Allah her şeye güç yetirendir.(Ahkaf 16—20)
  Andolsun, bundan önce İbrahim’e rüşdünü vermiştik ve biz onu (doğruyu seçme yeteneğinde olduğunu) bilenlerdik.
  Hani babasına ve kavmine demişti ki: ‘Sizin, önlerinde bel büküp eğilmekte olduğunuz bu temsili heykeller nedir?’Biz atalarımızı bunlara tapıyor bulduk’ dediler.Dedi ki: ‘Andolsun, siz ve atalarınız apaçık bir sapıklık içindesiniz.”Sen bize gerçeği mi getirdin, yoksa (bizimle) oyun oynayanlardan mısın?”Hayır’ dedi. ‘Sizin Rabbiniz göklerin ve yerin Rabbidir, onları kendisi yaratmıştır ve ben de buna şehadet edenlerdenim.’……(Enbiya51—56….)
  Andolsun, Nuh bize (dua edip) seslenmişti de, ne güzel icabet etmiştik.Onu ve ailesini, o büyük üzüntüden kurtarmıştık.Ve onun zürriyetini, (dünyada) onları da baki kıldık.Sonra gelenler arasında ona (hayırlı ve şerefli bir isim) bıraktık.Alemler içinde selam olsun Nuh’a.Gerçekten biz, ihsanda bulunanları böyle ödüllendiririz.Şüphesiz o, bizim mü’min olan kullarımızdandı.Sonra diğerlerini suda boğduk.Doğrusu İbrahim de onun yolundandır.Hani o, Rabbine selim bir kalp ile gelmişti.Hani babasına ve kavmine demişti ki: “Sizler neye tapıyorsunuz?”“Birtakım uydurma yalanlar için mi Allah’tan başka ilahlar istiyorsunuz?” “Alemlerin Rabbi hakkındaki zannınız nedir?”Sonra yıldızlara (NUCUM) bir göz attı.“Ben, doğrusu hastayım” dedi.Böylelikle arkalarını çevirip ondan kaçmaya başladılar.Bunun üzerine onların ilahlarına sokulup: “Yemek yemiyor musunuz?” dedi.“Size ne oluyor ki konuşmuyorsunuz?”Derken onların üstüne yürüyüp sağ eliyle bir darbe indirdi…..(SAFFAT-75—93—)
  ‘Ve dediler ki: Kendi ilahlarınızı bırakmayın; bırakmayın ne Vedd’i, ne Suva’ı, ne Yeğus’u, ne Ye’uk’u ve ne de Nesr’i.'(NUH-23)
  Hud dedi: “Rabbinizden bir azap ve gazap indi ya! Haklarında Allah’ın hiçbir kanıt indirmediği, sadece atalarınızın ve sizin uydurduğunuz birtakım isimler hakkında mı benimle çekişiyorsunuz? Bekleyin bakalım, sizinle beraber ben de bekleyenlerdenim.”(A’raf-71)
  En güzel isimler Allah’ındır; O’na onlarla dua edin. O’nun isimlerinde ters bir tutum izleyenleri bırakın. Yapıp ettiklerinin cezasını çekeceklerdir.(A’raf-180)
  En güzel isimler Allah’ındır; O’na onlarla dua edin. O’nun isimlerinde ters bir tutum izleyenleri bırakın. Yapıp ettiklerinin cezasını çekeceklerdir.Yusuf-40
  Allah’a ortaklar tanıdılar. Peki, her benliğin yaptığı işin başanda duranla bunlar bir mi? De ki: “Onları isimlendirin. Yoksa siz Allah’a, yeryüzünde bilmediği birşey mi haber veriyorsunuz? Yoksa, anlamsız bir laf mı ediyorsunuz?” Hayır, küfre sapanlara, tuzakları süslü gösterildi de yoldan döndürüldüler. Allah’ın şaşırttığına kılavuzluk edecek yok.Rad-33
  De ki: “İster Allah diye yakarın, ister Rahman diye yakarın. Hangisiyle yakarırsanız yakarın, en güzel isimler/Esmâül Hüsna O’nundur. Namazında sesini yükseltme, kısma da. İkisi ortası bir yol tut.”İsra-110
  Allah’tır O. İlah yok O’ndan başka. Esmaül Hüsna, en güzel isimler O’nundur.Ta-ha-8
  Bunlar, sizin ve atalarınızın taktığı isimlerden başka şeyler değildir. Onlar hakkında Allah bir kanıt indirmemiştir. Onlar, sadece sanıya, bir de nefislerin hoşlandığı şeylere uyuyorlar. Yemin olsun, onlara hidayet Rablerinden gelmiştir.Necm-23
  Gerçekten Şira’nın da Rabbi odur.Necm-49
  Allah’tır O! Haalik, Bâri’, Musavvir’dir O! En güzel isimler/Esmâül Hüsna O’nundur. Göklerde ne var, yerde ne varsa O’nu tespih eder. Azîz’dir O, Hakîm’dir.Haşir-24

Leave a reply

Name (required)

Website