Namazda Huşu Konusu ve Bu Nedenle Namazı Bırakanlar!

Kuran’ın en önemli emirlerinden biri kuşkusuz namaz kılmaktır. Namazın Kuran’da belirli vakitlerde farz olduğu ifade edilmektedir. Çevremizde namaz konusunda karşılaştığımız önemli sıkıntılardan biri de bazı kişilerin namaz kıldıkları sırada aklına başka şeylerin gelmesinden şikâyet etmesi. Ne yazık ki bu insanların bir kısmı namaz kıldıkları sırada aklına namaz dışında farklı şeyler gelmesinden rahatsızlıkları dolayısıyla namaz kılmayı bıraktıklarını ya da namazdan soğuduklarını bile ifade ediyorlar.

Kuran’da namaz sırasında inananların huşu içinde olmalarından bahsetmektedir. Ancak yine Kuran’ı incelediğimizde görmekteyiz ki; namaz kılınması günün belirli saatlerinde inananlara farz kılınırken; namazın terk edilmesinin hiçbir şekilde mazur görülmediğini görüyoruz. Örneğin Kuran’da savaş sırasında bile namazın bırakılmasından bahsetmez. Tersine Allah bizlere savaş sırasında namazın kısaltılmasında sakınca olmadığını belirtirken; savaş sırasındaki tehlike nedeniyle bir grup namazı kılarken diğer grubun beklemesini tavsiye
ediyor.

Bu durumda namazda aklına başka şeyler geldiği için namazı bırakanlar ya da namaz kılmaktan soğuyanlar ne yapmalıdır? Kuran’da Allah’ın, namazı kılınmamasını hiçbir şekilde hoş görmediği açıktır. Allah örneğin hasta
olanlara oruç tutmayabileceklerini ve bunu yerine daha sonra tutabileceklerini söylerken, hac ibadetini de sadece gücü yetenlere farz kılarken namazda böyle bir istisna ya da sınırlama getirmemiştir. Yani bir inanan ne olursa olsun namaz kılmaya özen göstermeye devam etmelidir.

Namaz kıldığı sırada aklına başka şeyler gelmesini engellemek için ise namaz kılarken Arapça yerine kendi anadilimizde dua etmemiz, Allah’ı anmamız, O’na şükretmemiz ya da Kuran’dan ayetler okumamız faydalı olabilir. Arapça ezbere bildiğimiz dualar ya da ayetler ağzımızdan ezbere çıkarken namazda konsantrasyonu ve huşuyu sağlamak zor olduğu için bu durumda aklımıza namaz dışında alakasız şeylerin gelmesi de doğaldır. Ancak anadilde ibadet edildiğinde söylediklerimizi anladığımızdan namazla ilgisi olmayan şeylerden
daha iyi uzaklaşabiliriz.

Namaz sırasında aklımıza başka şeylerin gelmesini engellemenin bir diğer yolu da özellikle gün içinde iş saatlerinde namaz kıldığımızda aklımızın takılabileceği bir şeyler varsa onları tamamladıktan sonra namaz kılmak olabilir. Böylece namaza ve Allah’ı anmaya daha iyi yoğunlaşabiliriz. Zaten Kuran’da da huşu kavramından bahsedilirken bunun kesin bir sınırı ve ölçüsü belirtilmemiştir. Buradan çıkaracağımız sonuç her inanan namaz kılarken olabildiğince huşu sağlamayı, olabildiğince dış dünya ve namaz dışı konularla ile irtibatı azaltmak için uğraşmalıdır. Allah inşallah hepimizi Allah’a namazlarını düzenli ve hakkıyla kılan iyi Müslümanlar yapsın.

 


About the Author
Author

ferhat

Comments (4)
 • Avatar

  Atalay May 23 2012 - 19:48 Reply

  Aynı sorunu ben de yaşıyordum. Çözümü ise namazda ne yaptığını bilmek. İbadet sırasında okunan ayetlerin anlamlarını bilerek okumak ve Arapçanın telafuzun yanısıra Türkçe manasını da özümsemek, huşu içerisinde namaz kılmanın en önemli yolu. Ayrıca namaz sırasında aklımızın içimizden okuduğumuz yahut kulağımızın duyacağı şekilde kısık sesle okuduğumuz surelere odaklanarak, kendi sesimiz haricine duyarsız olmak. Ezbere namaz kılmak, huşu ortamını elbette engeller. Ne yaptığını bilerek yapmak, ancak ona odaklanmayı sağlar.

 • Avatar

  ugur May 23 2012 - 22:56 Reply

  kardeşim bu geçim şartlarında bu dünya düzeninde namazda aklına başka bir şeylerin gelmemesine imkan yoktur dağ başında yaşamak lazım gürültü fren sesi müzik seyyar satıcı çemaatla kılınan namazda bile başka şeyler düşündürür sabah namazı geçe yarısı kılınan namaz istediğimiz gibi olabilir inanın imamlar dinadamları bile düşündüğünüz gibi namaz kılamaz hatasız kul olmaz toparlamaya çalışırım olmadı bozar bir müddet sonra kılarım selamlar

 • Avatar

  Erdoğan Salih BALKİ May 26 2012 - 00:50 Reply

  Ben bu sorunu çok ciddi bir şekilde yaşadım ve çareyi namazımı Türkçe kılarak çözdüm.Şükürler olsun şimdi fatura,iş,güç aklıma gelmiyor…Su gibi akıyor ibadet huşu içinde…

 • Avatar

  Wins Falcon Jul 5 2012 - 10:46 Reply

  Namaz kılmamanın hiçbir sebebi olamaz.Bu bir gerçek.Yazıda da ifade edildiği üzere Kuran’da savaşta bile sahabelere sırasıyla namaz kılmaları emredilmiş.

  Huşu içinde kılamamanın söylendiği gibi en büyük sebebi,geçmişten gelen arapça Kuran ayetleri ve dualar okuma zorunluluğunun hissedilmesi.Aslında böyle bir zorunluluk yok.Ne diyor Yusuf suresi 2. ayet;”Biz onu, anlayasınız-akıl erdiresiniz- diye Arapça bir Kur’an olarak indirdik.”.Bu ayet, gerek sureler gerek dualar okunurken Arapça zorunluluğunu ortadan kaldırır.

  Huşu olayına gelince,arkadaşlar da yukarıda bahsetmişler,duaları ve ayetleri Türkçe okuyarak bir nebze yaklaşmış oluruz.Şahsen ben okuduğum duaların anlamını bildiğimden aklımdan anlamlarını geçiriyorum böylece sorun kalmıyor.

  Namazda huşuyu engelleyen bir diğer husus,yaşamımızdaki günlük kaygılar.Borç,alacak,yapılacaklar vs aklımızı sürekli meşgul ediyor.Namaza başlarken iftitah tekbiri aldığımızda ellerimizin tersiyle dünya işlerini geriye ittiğimizi,Allah’ın huzurunda olduğumuzun bilincini yaşarsak bu sorun kalmaz diye düşünüyorum.

  Yazıyı yazan arkadaşıma teşekkürler.Güzel bir konuya temas edilmiş.

Leave a reply

Name (required)

Website