Peygamberler Neden Arap Yarımadasına Gönderildi?

Bu soru genelde iki şekilde sorulmaktadır. Bazıları neden bütün peygamberlerin Ortadoğu’ya gönderildiğini sorar. Diğerleri ise son peygamberimiz Hz. Muhammed’in neden Arap yarım adasında gönderildiğini sorarlar. Önce birinci soruyla başlayalım.

Bütün peygamberlerin Ortadoğu’ya gönderildiği iddiası yaygın olmasına karşın yanlıştır ve Kur’an’ın iddiaları ile açıkça çelişmektedir.  Şu ayetler bunu açıkça ortaya koymaktadır:

 

208- Kendisi için bir uyarıcı olmaksızın, biz hiç bir ülkeyi yıkıma uğratmış değiliz.
(26-Şuara 208)

24- Şüphesiz biz seni, hak ile bir müjdeci ve bir uyarıcı olarak gönderdik. Hiç bir toplum yoktur ki, içinde bir uyarıcı gelip-geçmiş olmasın.
(35-Fatır 24)

36-Andolsun biz, her millet içinde: “Allah’a kulluk edin, şeytan(a tapmak)dan kaçının” diye bir elçi gönderdik.
(16-Nahl 36)

47-Senden önce elçileri halklarına apaçık delillerle gönderdik. Suç işleyenleri de cezalandırdık. İnananlara yardım etmek görevimizdir.
(30-Rum 47)

 

Dolayısı ile soru anlamsızdır, zira peygamberler sadece Arap yarımadası ve çevresine değil, her toplum ve millete gönderilmiştir.

İkinci soruya gelirsek, Peygamberimiz neden Arap yarım adasına gönderildi? Soruyla ilgili dikkat etmemiz gereken iki temel nokta vardır. Birincisi peygamberimiz başka bir yere gönderilseydi, gene aynı soru sorulacaktı. İkinci mesele ise bu sorunun cevabını veremezsek bile, buradan din aleyhine hiçbir sonuç çıkmayacağıdır. Zira peygamberimizin arap yarım adasına indirilmesi ve bunun nedenlerini bilmememizden din aleyhine bir sonuç çıkarmak mümkün değildir.

Elbette ki son peygamberin neden arap yarım adasından seçildiğine kesin bir cevap vermek mümkün değildir. Bu seçimi sonsuz kudrete sahip rabbimiz yapmıştır, biz zaman ve bilgide eksik olan varlıkların Allah’ın hikmetlerinin hepsini kavraması mümkün değildir. Sadece kendi sınırlı bilgimiz dahilinde bazı tahminler yürütebiliriz. İlk dikkat çeken nokta Arap yarım adasının, İslam dinin yayılması için uygun olan konumudur. Üç kıtaya yakındır ve dönemin medeniyet merkezleri ile temas halindedir. İkinci bir nokta Avrupa’da ehli kitap dini Hıristiyanlık hâkimken, Arap yarım adası ve çevresinde putperestlik hakimdi. Hatta bize gelen bilgiler doğruysa putperestlik yanında, bu bölgelerde büyük bir ahlaki çöküntü vardı. Arap yarımadası ve çevresinin peygambere daha çok ihtiyacı vardı.

İslam gerçekten çok hızlı yayılan bir dindir. Şüphe yok ki bu hızlı yayılmanın arkasında, indiği bölge ve zaman kilit rol oynamaktadır. Dolayısı ile Arap yarım adasının seçilmesinin nedenlerinden biri de bu olabilir. Allah, İslam’ın en hızlı Arap yarımadasından yayılacağını görüp peygamberimizi oraya göndermiş olabilir.

Peygamberimizi toplum’un kabullenip, onun safına geçmesi çok önemliydi. Bu Arap toplumunda gerçekleşmiştir. Ancak başka toplumlarda gerçekleşeceğini garanti edemeyiz.  Avrupa’da çıksaydı mesela belki de peygamberimiz iddialarından dolayı diri diri yakılacaktı. Arap yarım adasının seçilmesinin hikmetlerinden biri bu olabilir. Yine vahyin korunması açısından, Peygamberimizin indiği toplumun okuma yazma bilmesi lazımdı, Afrika ya da Avustralya’ya inseydi oralarda yazı olmamasından dolayı vahiy tehlikeye girerdi. Gene Avustralya ya da Afrika’dan dinin batıya yayılmasının ne kadar güç olabileceğini kolayca tahmin edebilirsiniz. Arap yarım adasının seçilmesi bu açılardan çok önemlidir.

Kafa yorarsak Arap yarım adasının seçilmesinin başka hikmetlerini de bulabiliriz. Ancak burada bahsettiğimiz hikmetler üstüne bile kafa yorarsak, Arap yarım adasının çeşitli açılardan doğru bir seçim olduğuna kanaat getirebiliriz.  Böyle doğru bir seçimi şüphesiz ancak zaman ve mekân üstü bilge bir varlık yapabilirdi.

 


About the Author
Author

Cabir Hayredin

Comments (15)
 • Avatar

  orhan Jun 4 2012 - 17:35 Reply

  Allah razı olsun, çok önemli bir konuya değinmişsin hocam.

 • Avatar

  serdar Jun 5 2012 - 16:28 Reply

  Niyetinizi anlamakla birlikte yadırgadığım cümleler var.
  Maalesef hızla yayılmış olan KUR’AN dini değildi.Ataların dini bu süreci yaşamıştır.Yani Peygamberimizin mücadele ettiği zihniyet hakim olmuştur bu coğrafyada ve halen de hakimdirler.
  Kur’an dinine iman eden insanlar inşaallah her geçen gün artar.

 • Avatar

  Kuranevi Jun 20 2012 - 04:03 Reply

  KUR’AN ŞEHİRLERİN ANASI MEKKE DERKEN, DÜNYADAKİ TÜM ŞEHİRLERİN ANASI MEKKEYİ TARİF EDER. AYRICA DÜNYADA ALLAH İÇİN KURULAN İLK MESCİT DE YİNE KABEDİR. KABE KUTSAL ŞEHİRDİR. ALLAH’IN DELİLLERİNİ BARINDIR. BELKİ MEKKENİN NEDEN SEÇİLDİĞİNİ İDRAK EDEMEYEBİLİRİZ ŞUAN AMA ŞUNU AÇIKÇA SÖYLEMEMİZ GEREKİYOR Kİ SON PEYGAMBER’İN MEKKE DE DÜNYA’YA GELMESİ DÜNYA’NIN KIYAMETİNE ALAMETTİR. AYRICA MEKKE MÜSLÜMANLARIN MUTLAKA TAM OLARAK HAKİMİYET KAZANDIĞI BİR YER OLMALIDIR. BU EMİRDİR VE BU EMRE TEVBE SURESİNDE AÇIKÇA NELER YAPILACAĞININ BELİRTİLMESİYLE NAMAZ GİBİ BÜYÜK ÖNEM ATIF EDİLMİŞTİR. NAMAZI MEKKEYE DÖNEREK KILAN, YERİNE GETİREN MÜMİN NEDENSE MEKKE’DE Kİ PUTLARI VE MŞİRKİ GÖRMEK İSTEMİYOR. İŞTE BU ÖKÇESİ ÜZERİNDE DÖNMEK VE KENDİ MEMLEKET İŞLERİYLE UĞRAŞAN ZAVALLI SÖZDE MÜSLÜMANLARA BİR UYARIDIR.
  iMRAN AİLESİ 96. Doğrusu insanlara (ma’bed olarak) ilk kurulan ev, Mekke’de olandır. Âlemlere uğur, bereket ve hidâyet kaynağı olarak kurulmuştur.
  DİKKAT EDİN, “ALEMLERE” UĞUR BEREKET VE HİDAYET KAYNAĞI OLARAK BU ŞEHİR BİZE İŞARET EDİLDİ.. TAĞUTUN ELİNE TERK ETTİĞİMİZ BU ŞEHİRE KARŞI İŞLENEN SAYGISIZLIK YÜZÜNDE TÜM DÜNYA HELAKİ HAK ETMEKTE VE SONUÇLARINI GÖZLERİMİZLE GÖRMEKTEYİZ. ALLAH İMAN EDENLERİ VE BU UĞURSA CİHAD EDENLERİ KORUYACAĞINI VAAD VE AHD ETMİŞ, BU YÜZDEN MÜMİNLERİN, BU KAFİRLERİN HELAK OLACAĞINA SEVİNDİĞİ ANLAR YAKLAŞMAKTADIR. SON PEYGAMBER GÖNDERİLDİ VE MÜŞRİKLERE İHTAR YAPILDI, ARTIK BEKLİYORUZ VE YAPACAĞIMIZI YAPIYORUZ… PARİS HİLTON DA KABE MANZARALI OTEL YAPIYOR VE FUHŞİYAT İLE DÜNYANIN GÜNDEMİNE GİRİYOR.. GÖRÜYORUZ Kİ HERKES YAPACAĞINI YAPIYOR..

 • Avatar
 • Avatar

  nedensiz soru Nov 2 2013 - 06:12 Reply

  Dünyanın Asya Avrupa Afrika dan ibaret sayanlar için her üç kıtanın ortasında Arap Yarımadasının olduğunu göreceklerdir.

 • Avatar

  Alper Jul 24 2014 - 10:38 Reply

  Soruya cevap olarak ayetleri göstermişsiniz, tabi ki bu önemli ama ben de siz “her kıtaya gelmediği yanlıştır” dediğiniz zaman tarihten bazı örneklerle cevabı destekleyeceğinizi sanmıştım. Var mı bir Peygamber veya Elçi gönderilen Japonya, Alaska gibi örnekler sizin bildiğiniz ? Ben de bu sorunun cevabını arıyorum uzun zamandır.

 • Avatar

  önce insanlık Aug 8 2014 - 10:53 Reply

  düşünelim…Allah önce insanlığı yarattı……..bütün dinler ve peygamberler insanlıktan çıkmış toplumlar için gönderilmiştir, tevrat, zebur ve incil. geldiğinde belli topluluklar ALLAHın varlığını kabul etmiş ve allaha ibadet ettiklerinde , şu anki müslüman olan arap toplumu allahın varlığını kabul etmeyip putlara tapardı, ve insanlıktan çkmışlardı, ,,,,insanlıktan çıkmış bu son toplum için son peygamber gönderilmiştir, japonyanın ne dini nede kitabı var, ama ALLAH onlara bir peygamber gönderme gereği duymamış, çünkü insanlık değerleri dünyada birinci sırada….bütün dinler arasında allaha günde beş defa ibadet sadece islamda olmasına rağmen, allahtan korkmayıp , birbirini boğazlayan yine müslümanlardır…..

 • Avatar

  Tayfun Nov 5 2014 - 02:01 Reply

  Bence cevapta eksiklik yada anlatim hatasi var. Dünyada sadece araplar mi putlara tapiyordu?
  Hayir,avrupa ve Afrika hatta Amerika yarim adasinda da putlara tapiliyor hatta insanlar kendi icinden peygamber seciyordu.mayalar diye bir topluluk o zamanin en ileri teknolojisine sahipti ve kendi alfabeleri vardi,nitekim tarihte her topluluk kendine özgü alfebesini kurmustur. Sadece araplarda alfabe vardi yada putlara tapiyorlardi demek bence yanlis. Baska kitalardaki insanlarin bazilari da insan eti yiyorlardi ahlaki cöküntü hat safhadaydi mesala amazonlar,meksika kitasinda yasayanlar. Büyücülük,kendini ilah olan eden,atese,tasa hatta hayvanlari kendine tanri Kabul Eden tarihte bir Cok topluluk var sayilarida göz aradi edilecek gibi de degil.
  Soru acik ve net peygamberler neden arap dünyasina gönderildi yada naden önce arablari yola getirmeye calistilar?????

  • Avatar

   Jcksoft Mar 6 2017 - 12:07 Reply

   Kur’an-ı Kerim i tamamiyle okuyup sorunun cevabnı alamadıysan Tevrat’a da bir göz at derim. Çünkü aradığın soruya orada açık açık yazan bir cevap bulabilirsin. Değiştirilmiş olmasına rağmen Tevrat’daki ayetlerin bir kısmı Kur’an-ı Kerim ile desteklenmetedir. O nedenle çok sapmamakla birlikte hemen yaratılış suresinin başında aradığın sorunun cevabını bulacaksın. Allah hepimizi doğru yola iletsin. Ali İmran Suresi 19. ayet’den şaşmayalım.

 • Avatar

  bluee Jan 25 2015 - 13:29 Reply

  Furkan-51 “Eğer İsteseydik bütün beldelere ayrı ayrı Peygamber yollardık.”

  Bu ayeti ne yapacağız ?

 • Avatar

  kara Mar 25 2015 - 17:32 Reply

  Tamam peygamberimizin arap yarim adasına gelmesine mantık yürüte biliyoruz.ama asyaya afrikaya avrupaya gibi kıtalara hic başka peygamberler gitmismirlerdir yani oradaki halkın içinde cikmismidir bunun hakkında delirleriz varsa paylaşan bilirmisiniz ..tskrler şimdiden

 • Avatar

  ServiShop Jan 21 2017 - 20:29 Reply

  Faydalı paylaşım Allah Razı olsun .

 • Avatar

  Osman çotur Apr 22 2017 - 02:32 Reply

  Kurandan ayeti gosterip işin içinden sıyrılmak ne kadar kolay. Nerede o zman bu orta doğu dışındaki peygamberler? 250 bin peygamberden bi tane kanıt gösterin ortadogi dışına gelen bi peygamber.

 • Avatar

  Ehl-imüslim Dec 12 2017 - 13:20 Reply

  Hz.İbrahim’in kabul olan duasıdır Hz. Muhammed (s.a.v.) son peygamberin kendi soyumdan olması’nı dilemişti Allah’tan. Ve devamında ilk Peygamber’den itibaren sayısı belirsiz elçinin yeryüzüne Allah’ı anlatmak üzere gönderildiği de kur-an da yazmakta. Bunun japonya çin diye ayrı ayrı yazılmasına lüzum var mıdır? Ülke ismi vermez Kur-an; tüm insanlara gelmiştir, ırk ayrımı yapmaz. Neden Arap yarımadasına gelmiştir, kabe oradadır. . Hz. İbrahim’in dini haşen orada yaşanmaya devam etmektedir. Son peygamberin yer yüzüne inişinin üzerinden 571 sene geçtikten sonra “O” dünyayı şereflendirmiştir. O vakte kadar bütün insanlık sapkınlıkta nirvana yapmışlardır, Hz. İsa (a.s.) ın dini yozlaşmış çakma din adamlarının oyuncağı haline gelmiştir. Bunlar gibi batıl olan ne kadar inanış biçimi varsa putperestler de bunlara dahil düzeltmek için Allah resulü’nü yollamıştır. Kur’anda geçmiyor diye başka topluluklara gelmedi demek, arapların ne özelliği var niye onlara geliyor siye sorgulamak bidattır, ehl-i küfür anlayıştır. İslam bütün insanlara eşit bakar öyle bakmak lazımdır. Şeytanın desiselerinden şerli suallerden muaf olup araştırırken ben öyle düşünüyorum demekten öte gerçek kaynaklara dayandırılması duasıyla. Selametle.

Leave a reply

Name (required)

Website