Tekel Bayileri…

İçki, uyuşturucu gibi maddeler “hamr” ifadesiyle yani aklı örten anlamıyla Kuran’da geçer. İçki içmekle ilgili dinimizin hükümlerini sanırım dindar insanlar arasında bilmeyen pek yoktur. Tekrar tesistir anlayışıyla yine de birkaçını yazalım:

 

Bakara Suresi 219:
Sana uyuşturucuyu/şarabı ve kumarı sorarlar. De ki: “Bu ikisinde büyük bir günah vardır; insanlar için çıkarlar da vardır. Ama onların kötülüğü yararlarından çok daha büyüktür.” Ve sana neyi infak edeceklerini de soruyorlar. De ki: “Helal kazancınızın size ve bakmakla yükümlü olduklarınıza yeterli olanından artanını verin.” İşte Allah, ayetleri size böyle açıklar ki, derin derin düşünebilesiniz.

Maide Suresi 90:
Ey iman edenler! Uyuşturucu/şarap, kumar, tapılmak için dikilen taşlar, fal okları şeytan işi birer pisliktir; bunlardan uzak durun ki kurtuluşa eresiniz.

Maide Suresi 91:
Şeytan; uyuşturucu ve kumara sokularak aranıza düşmanlık ve şiddetli nefret yerleştirip sizi Allah’ı anmaktan, namazdan geri çevirmek ister. Artık son veriyorsunuz değil mi?


Biraz daha derin düşündüğümüzde karşımıza bununla ilgili işlerde çalışan yada insanların içki içmelerine vesile olanlar geliyor. İçki satışı yapmak Kuran’da haram olarak sayılmamıştır. Ancak içki satışı yaparak yada öyle bir işletme çalıştırarak insanların kötülüklerine vesile olmuş olunmuyor mu? Tekel bayisi olmak, genelev açarak ve çalıştırarak zinaya vesile olmakla benzer kategoride değil mi? Yada banka kurarak ve çalıştırarak faiz almaya vesile olmakla. Örnekler bu şekilde çoğaltılabilir. Allah hepimize helal işlerde çalışmayı nasip etsin.


About the Author
Author

Fazil

Comments (2)
 • Avatar

  Gökhan May 17 2012 - 18:36 Reply

  Hamr , Allah’ı anmaktan alıkoyan şeylerdir. İçki, müzik, film, oyun, spor her türlü eşya ve hobi olabilir bu.Sakın sadece tekel bayisi olarak düşünmeyin sarhoş adam aklı yerine gelince namaza durabilir ama zina ve başka şeye sapan namazdan çok daha fazla uzaklaşacaktır. Asılı duran dergi ve gazeteler içki şişelerinden çok daha rahatsız edici ve çocuk sağlığı açısından tehlikelidirler.

  Müslüman ülkede aldığım gazetede çamaşır boyutunda farklı kumaş türlerinden, giysilerle kadınların ve erkeklerin yer almadığı, edepli gazete seçeneğinin de bulunacağı bir Türkiye olacaktır dilerim ki çöp medya yok olacak.

 • Avatar

  Feridun May 22 2012 - 16:56 Reply

  Gakhan kardeşim işi iyice abartmış. Müzik,i filim, spor Hamr’la ilgili konular değildir.
  Hz. Peygamberimiz müzikte dinlemiştir, spor da yapmıştır. Filim sektörüne maaalesef yetişememiştir :) Hamr: Bu ayetlerde aklı, düşünceyi örten anlamında kullanılmıştır.
  İçkinin, uyuşturucunun bütün türlerini kullanmak haramdır. Zımmen, kullanmaya vesile olmakta haramdır diye düşünmek yanlış olmayacaktır.
  Selamlar, esenlikler…

Leave a reply

Name (required)

Website