Hiç Aklınıza Gelip Sorguluyor musunuz?

1= Hz. Muhammed yeni bir DİNmi getirmiştir ? Yoksa Hz Ademden bu yana gelen tek DİN İSLAMIN son halkası mıdır ?

2=Şayet yeni bir din getirmedi ise neden ÇOK EŞLİLİK vardır ? Diğer peygamberler neden çok eş almamıştır ? Dünyada üremeye çoğalmaya en çok hak sahibi hz. ADEME neden tek EŞ verildiği yazar. Neden Nuhun karısından bahsetmezde karısını anlatır. Neden çocuk aşkı ile yanıp tutuşan Zekeriya peygamber hemde karısı KISIR iken neden cariye veye ikinci bir kadın alıp ÇOCUK sahibi olmamıştır ? neden Lut peygamberin geri kalan ve helak olan karısı derde karılarından bahsetmez ? Şayet karıları vardı ise Karılarından fatma diye anlatması gerekirdi değilmi. Karısından bahsediyorsa TEK EŞLİ olduğu yüzündendir. Yani kuranın hiç bir yerinde ben Hz. muhammed hariç hiç bir peygamberin KARILARINDAN yada CARİYESinden bahsettiğini okumadım şayet okuyan ve gören varsa bana (rivayetleri katmadan ) bilgilendirirmi ?

3= Kuran hiç bir yerde Karılardan ve cariyelerden bahsetmediği halde ve Kuranda hz. ibrahiminde karılarından yada cariyesinden bahsedilmediği halde neden hz. ismaile bir CİCİ ANNE bulup İsmailin annesi Hacer dediler. Allahmı eksik anlattı yoksa rivayetçilermi yalan söylüyor ? Ahirette hz. ibrahim şahit olarak getirilipte ( ben tek eşli yaşadım derse ne yapacaksınız?

4= Kuranda olmayan şeyleri O Arapların CAHİL leri neden HİKAYE olarak rivayetlendirmişlerdir ? her kıssaya her hikayeye sanki Allah anlatmaktan aciz kalmış gibi bir hikaye uydururlar yada uydurmuşlardır?

5= hz. Muhammed zamanını KURAN anlatırken SAVAŞLARdan bahsetmiyormu ? ATAERKİL yaşayan ve kadınlara iş sahası olmayan toplumlar SAVAŞ la karşılaşınca ne yapacaklardır ? TOPLUMSAL DAYANIŞMA olan bir ayetmidir ? yoksa çok eşlilik ayetimidir nisa 3 ?

6= Kuranda DOMUZ etide HARAM kılınmış ama ZORLUK zamanında yenebilir denmiştir. Buna izin veren RUHSAT AYETİ değilmidir ? neden NiSA 3 ede böyle bakılmaz ? SAVAŞ ve ZORLUK zamanıdır ve kadınlara İŞ sahası olmadığı için babası ve kocası ölen kadınlar ne ile geçineceklerdir ? yada ne yapacaklardır ? O döneme gidin ve düşünün. hatta EMPATİ yapıpı bir kadın olarak düşünün. Hırsızlıkmı yapardınız ? yada FUHUŞ ? yada hayata yaşanılmaz denip İNTİHAR mI ? Dünya savaşlarında haç hristiyan kadın böyle bir RUHSATTAN haberi olmadığı için İNTİHAR etmiş yada ÇALMIş yada FUHUŞ batağıuna saplanmıştır hayatın devamı için ?

7= Diğer peygamberlerine yapmadığı ayrımcılığı yapmamıştır allah ve allahın ilk yaratılıştan beri EMRİ tek eşliliktir ama ISTIRAR yani ZORLUK zamanlarında hep bir ÇIKIŞ yolu göstermiştir . NİSA ^3= ÇOK eşlilik ayeti değil sadece savaş ve zorluk zamanında TOPLUMSAL dayanışma olarak sunulmuş bir geçici RUHSAT ayetidir.


About the Author
Author

metafizik199

Comments (14)
 • Avatar

  Metin Jul 15 2012 - 14:57 Reply

  Metafizik arkadaş, yazım, imla kurallarına lütfen dikat ediniz. En azından Allah yazarken baş harfi küçük yazmayınız. Bu kadar da olmaz.
  Kur’an çok eşliliği değil, tek eşliliğiş işaret eder. Bu konu hakkında biraz daha araştırma yapınız lütfen..
  Selamlar, esenlikler..

 • Avatar

  vekuran Jul 16 2012 - 09:08 Reply

  Son zamanlarda kaleme alınmış en iyi yazılardandır. Yaşıyı yakan kişi kimse gıyabi olarak taktir niyeti ile, bir kalem vermek isterim.

  Zihnine sağlık…

 • Avatar

  ugur Jul 16 2012 - 10:25 Reply

  selam konfiçyus büyük refah çağını anlatırken .Güçlüler çalışır ihtiyarları bakar kendi çocuklarından önce dulları ve yetimleri bakarlardı der .benim düşünçem,ALLAH daha önçe mucizeler göstererek dinin yayılmasını sağladı.İnsan nankör dinleri oyuna cevirdiler Müslümanlık kuran ışığında güçle savaşlarla gelişti,o zamanlarda bile tek eşli olan toplumlar vardı.ALLAH yartığının fıtratını bilir istese sabah kalktığımızda bütün insanlar mükembel birer fert olabilir ALLAHIN gücü yeter imtihan denilen şey insanın kendi arzusuyla o sevi,yeye gelmesi.ALLAH her şeyi bir ölçü üzere yarattı.Geşmişte şöyle yapmasaydım dediğimiz bir sürü olaylar vardır onlardan birini yapmasaydın bu günkü yaşamın böyle olmazdı.Ülkemizdeki ihtilaller olmasaydı bu gün başka şeyler düşünüyor olaçaktık.geleneksel kader anlayışından böyle düşünemiyoruz çok eşlilik ve tek eşlilik o zamanda vardı bu zamanda var mesele doğru olana bizim karar vermemiz.eğitimli bir annenin yetişdirdiği çocukmu iki üç annenin yeti,ştirdiği çocukmu daha bilinçli olaçak müslümanlar japonya seviyesine nasıl geleçek doğru yolu bulmak fatihada ALLAHA doğru yola iletmesi için dua etmiyormuyuz onlar kördür görmezler sağırdır duymazlar ayetini anlasak doğru yolun kör gözlerin görmesiyle kulakların duymasıyla bulunacağını biliriz.

 • Avatar

  metafizik199 Jul 17 2012 - 07:34 Reply

  Metin adaşım.. Kelimelere takılma derim ben. Şimdi Allah kelimesini (a) değilde (A) ile
  yazsa idim ki (bilerek yazılmış bir şey değildi genelde büyük harfle yazarım) Yani büyük(A) Allahı çokmu büyük olarak ifade ederdi. Allahın büyüklüğünü ifade edecek söz yada kelime varmıdır ki siz kelimelere yada harflere takılıyorsunuz. Bakın yukarıda yüzlerce yıldır kuranda (çok eşlilik olmadığı halde ) sadece savaş zamanları verilen RUHSAT AYETİ olduuğunu kanıtlamak adına bir çok peygamberi örnek verdimki hepsi TEK EŞLİDİR: Hz. muhammede de ayrımcılık yapılmamıştır . Siz bu makaleye kalkıp Allah neden(a) ile yazıldıda (A) ile yazılmadı yorumu yapıyorsanız Kurandan pek nasip almadığınızı düşünürüm….

 • Avatar

  sedatvural3 Jul 17 2012 - 09:26 Reply

  Arapları ikne etmek zordur barbalığa, savaşa alışmış bir topluma ya cennet vaad edersin ya da kadın zaten ALLAH c.c gerçek takva sahiplerini över…ET-TEVBE -20- Îmân edip de hicret edip, mallarıyla, canlarıyla ALLÂH yolunda cihâd edenler, ALLÂH katında en büyük dereceye sâhibtirler. İşte bunlar murâda ermiş olan mutlu kullardır…EL-RA’D -19- Şimdi Rabbinden sana indirilenin gerçekten hakk olduğunu bilen bir kimse, kör olan bir kimse gibi olur mu? Fakat bunu ancak üstün akıllı ve temiz vicdanlı kimseler idrâk ederler.
  20- Onlar ki, ALLÂH’ın ahdini yerine getirirler ve antlaşmayı bozmazlar.
  21- Ve onlar ki, ALLÂH’ın riâyet edilmesini emrettiği şeye riâyet ederler ve Rablerine saygı gösterirler ve hesâbın kötülüğünden korkarlar.
  22- Rablerinin rızâsını kazanmak arzusuyla sabrederler ve namazı dosdoğru kılarlar ve kendilerine verdiğimiz rızıklardan gizli ve açıkça ALLÂH yolunda harcarlar ve çirkinlikleri güzelliklerle yok ederler. İşte bunlar, bu hayâtın âkıbeti kendilerinin olacak olanlardır.
  23- Adn cennetlerine girecekler, atalarından, eşlerinden ve zürriyyetlerinden sâlih olanlarla birlikte olacaklar. Melekler de her kapıdan yanlarına girip şöyle diyecekler:
  24- “Sabrettiğiniz için size selâm olsun. Âhiret yurdu ne de güzeldir!”…Gerçekten inananın hedefi…Cennet cennet dedikleri
  Birkaç köşkle birkaç huri
  İsteyene ver sen onu
  Bana seni gerek seni…kadın değerinin düşüklüğünden değil değerinden dolayı hep istenmiştir…ERKEK ne ister…?

 • Avatar

  Metin Jul 17 2012 - 13:48 Reply

  “Kurandan” şeklinde yazılmaz. “Kuran’dan” şeklinde yazmanız gerekirdi.
  Metinden, Ahmetten, Mehmetten yazılmayacağı gibi Metin’den, Ahmet’ten, Mehmet’ten
  şekilinde yazılması gerektiği gibi. Bu bu bir imla kuralı olduğu gibi Ahmet’e, Mehmet’e duyulan saygının da ifadesidir.
  “Kuran’dan pek nasip almadığınınızı düşünüyorum.” Diye yazmışsınız, bu düşüncenizin dayanağı, temeli nedir? Somut bir dayanağınız yoksa bu zandır, günahtır. Boş sözler söylüyorsunuz, lakırdı ediyorsunuz demektir, mümine yakışmaz..

  Çok eşlilik ruhsat, çıkış yolu falan değildir. Kur’an “ama aralarında adaleti sağlayamazsınız” diyerek çok eşliliğe kapıyı kapatmıştır. Çok eşliliğe kapı aralamaya çalışanlar Kur’an’ın değil; Emevi şeriatının takipçileridir.

 • Avatar

  metafizik199 Jul 17 2012 - 18:10 Reply

  Yukarıdaki yazının yazarı =
  facebook adresi : smetindurali@hotmail.com
  İnternette bu konularda yazılarım var ülke tv. net. tv de
  canlı yayında iddialarımı sundum. Geniş çaplı bilgi almak isteyenlere her zaman
  bilgi paylaşmaya hazırım. yakındada inşallah DETAY adlı kitabım hazır inşallah çıkacak.

 • Avatar

  metafizik199 Jul 17 2012 - 19:55 Reply

  Metin adaşım Kuranı gerçekten okudunmu. Yukarıda yazılanları gerçekten anlamaya çalıştınmı yoksa DİL bilgisi yada edebiyat öğretmeni gibi kelimelerin yazılımlarınamı bakıyorsun. Bence kelimelerin yazılımına değil MANASINA bakmalısın. Yukarıda bir kelimenize rastladım şöyle = ^^Çok eşlilik ruhsat, çıkış yolu falan değildir ^^ Bir şeyi sizin İNKAr ediyor olmanız o gerçekliğin olmaması anlamına gelmez en azından neden değildir açıklama yaparsınız. hani saygınızdan dolayı……..

 • Avatar

  Metin Jul 18 2012 - 11:23 Reply

  Metafizik arkadaş Allah seni islah etsin.
  Sorunun cevabı alıntı yaptığın cümlenin devamında var.
  Çok eşliliğe kapıyı kapatan ayetten alıntı yapıyorum dikkatli okursanız görürsünüz.

  Bir hatırlatma daha, alıntı yapılan cümleler tırnak içinde yazılır “………” gibi.
  ^^ ………….. ^^ şeklinde Türkçede işaretleme yoktur. Aman kitabınızda bunlara dikkat ediniz…:))

 • Avatar

  vekuran Jul 19 2012 - 07:22 Reply

  Yazının namusudur imla kuralları.

  Namussuzlar kuranı tahrifde ne çok kullanırlar.

  Sende dikkat et metin kardeşim. Blogspottaki yazın içinde tşk.

 • Avatar

  metafizik199 Jul 19 2012 - 11:30 Reply

  Metin adaşım Allah seni islah etsin diyeceğim. Hala edebiyat dersi vereceğine ayetlerin anlamına takılsan. SAVAŞ zamanıdır ve ataerkil toplumdur ve kadınlara İŞ sahası olmayan çölde bedevi bir toplumdur. Savaş çıktı ve ZORLUK zamanı ve bu gibi ZORLUK durumlarında onlara bir öneri sunulmuş ve RUHSAT verilmiş. Yani ey insanlar diye hitap etmemiş ve diğer toplum şartlarında olduğu anlaşılmasın diyede ayet şöyle başlıyor = (yetimler hakkında adaleti….. diye devam ediyor. Tarihte en çok YETİMLER anca SAVAŞ zamanında çoğaldığı için buna VURGU yapıyor ama siz kelimelerin edebiyatı ile uğraştığınız için asıl MANA ya bakamıyorsunuz. İnsanın yaratılış olarak TEK eşli olmasının gereğide zaten tek eşli olması gerektiği vurgulanmış ayetin sonunda ve aslında kendi içlerinde bu soruna çareler araması gerektiği düşünülmesi gerekir. yani şöyle düşünün : SAVAŞ patladı ve iş sahası olmayan toplumda kadının kocası ve babası öldü yada kiminin zaten babası yaşlılıktan öldüğü için kocasıda savaşta ölünce 5-6 çocukla ne yapacaktır. Ayet adaleti sağlıyamassınız deyip tek eşi söylüyor ama diyelim hepsi dediki biz tek eşli kalacağız. O MAĞDUR olan kadınlara ne yapacaksınız. Muhakkak bir çözüm üretmeniz gerekir. Ha bu yüzyılda olsa iş sahaları var yada VAKIF kurun diyebiliriz yada KADIN sığınma evlerine diyebiliriz ama size EDEBİYAT yapmadan düşünme seçeneği söylüyor ve onlara ÇÖL ortamında bir ÇÖZÜM üretin diyorum ????? HZ. ademden bu yana Kuranda anlatılan peygamberler neden TEK EŞLİ olduğunuda hatırlayın sadece. Hz. Muhammede TORPİL yaptığını düşünenlerdenseniz bunu bilemem . ben evrensel ve TARİH şartlarında düşünüyorum. ALLAHIN SÜNNETİNDE (sünnetullah) ASLA değişiklik bulamassınız.

 • Avatar

  Metin Jul 19 2012 - 12:29 Reply

  Hz. Alişe (r.a) bu ayetin, cahiliye döneminde yaygın olan kötü bir alışkanlığı ortadan kaldırmak üzere indirildiğini söylemiştir. Yetim kızların velileri, onları kendi kontrolleri altında tutmak için, koruyucuları olmamasından yararlanarak güzellikleri ve zenginlikleri için bu yetimlerle evleniyorlardı.
  Daha sonra da hiç çekinmeden onlara adaletsiz davranıyorlardı. Bu nedenle müslüman olduktan sonra yetim kızlarla evlenme konusunda şüpheye düştüler. Bunun üzerine Kur’an, onlara eğer adil davranamayacaklarından korkarlarsa, yetim kızlar yerine kendilerine helâl olan diğer kadınlarla evlenmelerini tavsiye ediyor. Bu surenin 127. ayeti de bu yorumu destekler niteliktedir.
  Kur’an çok evliliğe, bütün eşlere eşit davranıldığı sürece izin vermiştir. Bu şartı yerine getirmek ise, çok zor olduğuna göre tek kadınla evlilik tavsiye edilmiştir..
  (Tefhimü-l Kur’an – Teksirinden alınmıştır. )

 • Avatar

  metafizik199 Jul 20 2012 - 15:23 Reply

  metin arkadaşım… Ahirette hz. Aİşe gelipte ”yoo ben böyle söylemedim” derse ne diyeceksiniz ? Çok eşliliği yanlış aktaranların birde ona rivayet uydurmasını DELİL almanız son derece sakıncalı. Ben çalışmalarımda kesinlikle bir tek RİVAYETİ DELİL olarak almam. Benim delilim Kuran ve Tarih ve kainat ayetleridir. Olaylara yönlendirilmeden bakmaya çalışırım. Fakat tarih boynca bu yalancı (rivayetçiler ) çok şeyi ^^ Bu peygamberdendir ^^ diyerek DELİL gösterdikleri ve müslümanlarında kayıtsız şartsız DOĞRU olarak aldıkları için DİN bu halde ve Kuranı okuyan düşünen araştıran az.

 • Avatar

  Abdullah2013 Jan 19 2013 - 18:18 Reply

  Metafizik bey, eski peygamberlerden çok eşli olanlar vardı. Hristiyan papazlar da savaş zamanlarında erkeklere çağrıda bulunmuşlar ve birden fazla kadını nikahları altına almalarını tavsiye etmişlerdir. Kur’an yetimlerle evlenenlerden adalet ister, çünkü o yetimler, sahipsiz kadınlar kendilerini savunamazlar, denize düşmüş yılana sarılanlar durumundadırlar. BUNDAN DOLAYI HÜR KADINLARDAN BİRER, İKİŞER, ÜÇER, DÖRDER.. nikahlayabilirsiniz der. BU BİR RUHSATTIR. Allah’u Teala’nın verdiği ruhsatı biz kendi kendimize kaldıramayız. Sen almak istemiyorsan, alamayacaksan, alabilenlerin bu hakkını eleştirmek terbiyesizliktir.

Leave a reply

Name (required)

Website