Namaz,namaz,namaz…

Namaz,namaz,namaz… Herkesin “Elhamdülillah Müslümanım” diyipte kılmadığı namaz. Rabbimizin bize verdiği ve farz kıldığı en büyük nimetlerden sadece birisi. Ancak en büyüğü …

“Şüphesiz ki namaz hayasızlıktan ve kötülükten alıkoyar.”
(Ankebût sûresi (29), 45)

 

Ayetten anlaşılan şudur :  “Sana gönderilen Kitabı oku ve Namaz kıl. Şüphesiz ki namaz tüm kötülüklerden ve hayasızlıktan alıkoyar. Allah yaptıklarınızı bilir.”

Rabbim bu gönderdiği Ayeti Kerime’de bize müjde veriyor. Namazın faziletini anlatıyor. Peki ya biz bunu bile bile neden namaz kılmıyoruz ?

“Ailene namazı emret ve bu konunun üstünde önemle dur. Biz senden herhangi bir rızık beklemiyoruz. Aksine biz seni besliyoruz. Sonuç, erdemlilerindir. ” (Taha/132)

 

Ayeti Kerime’de de anlaşılacağı gibi : “Başlangıçta kendiniz namaz kılmakta kararlılıkla davranın,sonra ailenizi ve yakın çevrinizi namaz kılmaya davet edin. Ve tabiki bunda da karalılıkla mücadele edin.”. Rabbim hepimize yardımcı olsun.(Amin).

Buyrun Ayeti Kerime :

“Yazıklar olsun o namaz kılanlara, Onlar ki namazlarından tümüyle habersizdirler. Onlar ki gösteriş yaparlar.” (Maun/4-6)

 

Namaz’da Allah’a ne söylediğimize ve O’ndan ne istediğimize dikkat etmeliyiz. Çünkü haşa anlamını bilmediğimiz , Allah’ın hoşuna gitmeyen ifadeler geçiyor olabilir. Sakına sakın namazı gösteriş amaçlı kılmayın.

Bu yazı daha çok uzar. Ancak kısa ve öz şeklinde yazmak istedim. Rabbim mücadelenizden ayırmasın, Allah yardımcınız olsun (Amin).

 

Yazar : Ali Can Türkmen


About the Author
Author

alicanturkmen

Comments (1)
 • Avatar

  Hüseyin Jul 27 2012 - 19:25 Reply

  5 vakit namaz kılıp da kötülükten alıkoyulanı görmedik. Maşallah ne kadar 5 vakit kılan tanıyorsam ve biliyorsam işledikleri kötülüklerin haddi hesabı yoktur. Kötülükten alıkoyar diye birşey varsa namaz kıldım mı benim üstüme sanki koruyucu bir zırh geçecek ve korunacağım anlamı çıkıyor. Halbuki Kuran’da çelişki yoktur. Bir de şunu görelim;

  Utlu mâ ûhıye ileyke minel kitâbi ve ekımıs salât(salâte), innes salâte tenhâ anil fahşâi vel munker(munkeri), ve le zikrullâhi ekber(ekberu), vallâhu ya’lemu mâ tasneûn(tasneûne).

  Ayetin arapçası. Kötülük diye çevirdiğiniz FAHŞAİ kelimesinin anlamı;

  Fâhiş kelimesi, fuhuş mastarından ism-i fâil olup, kök anlamı; söz veya işin çok çirkin olması, haddi ve ölçüyü asmak, yüz kızartıcı iş yapmak demektir. Fiyat, bir malın satış bedeli olduğuna göre bir malın fiyatının çok üstünde satılması hâlinde, fâhiş fiyat sözkonusu olur.

  Bir zamanlar kadın ticareti yapan birileri kadınları ÇOK YÜKSEK FİYATTAN SATTIĞI için FUHUŞ yapıyor diye mimlenmişlerdir. FUHUŞ kelimesinin anlamı da sadece KADIN PAZARLAMA işi gibi manaya indirgenmiştir. Bugün lahmacunu 50 tlye satan bir adam FUHUŞ yapıyordur.

  Ayette anlatılmak istenen; sosyal destek, eğitim-öğretim, bilinçlendirme, sizi böyle fahiş fiyat uygulayan yani fuhuş yapan fırsatçılardan ve AŞIRILIKTAN alıkoyar demektir. Yoksa yatıp kalkmanın kimseyi kötülükten alıkoyduğu yok. Fatih camisine gidin namaz çıkışında kedi tekmeleyenleri görürsünüz. Çünkü namazları, kedilerden onlara dokunacak kötülükten alıkoyar!!!

Leave a reply

Name (required)

Website