Yeryüzünü Etrafından Eksiltmek..?

Evet, biz onları da atalarını da, faydalandırdık. Öyle ki uzun süre yaşadılar. Ama, artık görmüyorlar mı ki, biz yeryüzünü çevresinden eksiltiyoruz? O hâlde, onlar mı galip gelecekler? (ENBİYA 44)

Onlar, bizim yeryüzüne (kudretimizle) gelip onu etrafından eksilttiğimizi görmediler mi? Allah, hükmeder. O’nun hükmünü bozacak hiçbir kimse yoktur. O, hesabı çabuk görendir. (R’AD 41)

 

Son yüzyıldaki bilimsel ve teknolojik ilerlemenin bir çok müteşabbih ayetin anlaşılmasına yardımcı olduğu yadsınamaz bir gerçek. Bu iki ayette de bahsi geçen durum farklı şekillerde izah edilebilir. Tabi ki doğrusunu Allah(cc) bilir. ben sadece bilgim yettiğince anlatmaya çalışacağım.

Güneş’teki solar patlamalardan Dünyamızı koruyan manyetik alan çizgilerinin (Wan Allen kuşakları)  Güneş patlamalarında yetersiz kalabildiği ve bu kuşaktan geçebilen yüksek hızlı partiküllerin atmosferimize çarparak kendisiyle beraber bir miktar atmosferimizi de beraberinde götürdüğü bilimin bir gerçeği olmuş durumda. Gazetelerde bile haber oldu. Hatta bu olay sadece Dünya için sınırlı değil Mars’ın ve Venüs’ün atmosferleri de gün geçtikçe azalmakta. Mars için durum daha da vahim çünkü çok az atmosferi kalmış durumda. Allah’a şükür ki bizim için çok ciddi bir problem yok. Atmosfer kaybımız çok düşük seviyelerde. Ancak manyetik alan çizgilerinde bir azalma yaşanırsa bu süreç çok kısa bir zamanda Mars’a çevirebilir bizi.

R’ad suresinde ‘kudretimizle gelip’ ifadesi beni çok etkiliyor. Ay’ın oluşumuyla ilgili teorilerin en geçerlisi William Hartmann’a ait. Şimdi çok eskiye gideceğiz. yaklaşık 4 milyar sene öncesine.  Güneş sisteminin ilk zamanlarında çok fazla gezegen oluşumu vardı ve bunların çarpışması kaçınılmazdı. nitekim öyle de oldu ve Mars büyüklüğünde bir kütle Dünya’ya öyle muntazam bir şekilde çarptı ki bu çarpışmada dünyanın dönme hızı, mevsimlerin oluşması için 23 derecelik eğim ayarlanmış oldu. Bu çarpışmada ortaya saçılan moloz yığını Dünya’nın yörüngesinde birleşerek sayısız önemli faliyeti olan AY’ı meydana getirdi. Dünya’nın etrafından azaltma insanoğlu için böylesine önemli olayları tetiklediği için KURAN’da bahsediliyor olabilme ihtimali neden olmasın. Ayrıca Allah(cc) zamandan münezzeh olduğundan insanoğlunun bu gerçeği bulacağını bildiğinden ‘görmediler mi’ demekte.

Allah(cc) bizleri gözlerinde perde olanlardan eylemesin.

 


About the Author
Author

Baybora

Comments (6)
 • Avatar

  biocatalyst Sep 21 2012 - 08:53 Reply

  Degerli Yazar,

  yazinizdan cok istifade ettim, hatta oylece daldim dusuncelere cunku lisans egitimi alirken ODTU Astronomi bolumunden dersler almistim…o gunlere gittim, cok tesekkur ederim

  ara sira bende KKden bazi ayetler hakkinda kendimce bazi anlamlar bulmaya calisirim, bana bayagi zevk veriyor acikcasi

  kendim biyokimyaciyim, ve gercek su ki yeni olusmus zigotun mitokondria DNAlari (mt DNA) sadece anne hucrelerinden gelir, cunku babanin mtDNAlari fertilasyon suresinde spermin kuyruklarinda yok olur gider…bunda da bir hikmet vardir derim…ne dersiniz

  saygiyla

 • Avatar

  Fatma Afife Dec 10 2012 - 05:09 Reply

  Bu sitedeki yazilarin cogunu begendim.Ama yazan arkadaslar ismini yazilarinin altina yazmamislar.Neden??? yada benmi göremedim???

 • Avatar

  birkul Apr 2 2013 - 17:36 Reply

  Merhaba,

  1
  HaberTürk TV kanalında Pelin Çift tarafından sunulan, 14 ocak 2013 tarihli “Piri Reis Haritasının Şifreleri” adlı programda Metin Soylu’nun açıklamalarına göre
  (İzlemek için: http://www.metinsoylu.com/index.php?module=modul_video_oku&cat=893&modul=270&ID=63 )

  “ … Nasa uzmanları “poseidon uydusundan gelen gözlemlere dayanarak, gezegenimizin kutuplar bölgesinde düzleştiğini, buna karşılık ekvator bölgesinde daha bombeli bir biçime dönüştüğünü…” belirtmektedirler.

  2
  Yüce KUR’AN-I KERİM Meal ve Tefsirlerinde, Ra’d suresi 41. Ayet ve Enbiya Suresi 44. Ayet aşağıda verilen bazı örneklerdeki gibi meallendirilmektedir:

  3
  Doğrusunu elbette Yüce Allah bilir.
  Bir yanlışım var ise Rabbimin affına sığınarak,
  Sizlerin de anlayışınızı/yardımlarınızı ve (yeterli bilgim olmadığı için adımın bir şekilde geçmemesini) dileyerek bilgilerinize sunuyorum.

  Saygılarımla,

  Bazı örnekler aşağıdadır:

  A

  T.C. Diyanet İşleri Başkanlığı KUR’AN-I_ KERİM MEALİ:
  RAD Suresi:
  41. Onlar, bizim yeryüzüne (kudretimizle) gelip onu etrafından eksilttiğimizi görmediler mi? Allah, hükmeder. O’nun hükmünü bozacak hiçbir kimse yoktur. O, hesabı çabuk görendir.

  ENBİYA suresi:
  44. Evet, biz onları da atalarını da, faydalandırdık. Öyle ki uzun süre yaşadılar. Ama artık görmüyorlar mı ki, biz yeryüzünü çevresinden eksiltiyoruz? O hâlde, onlar mı galip gelecekler?

  B
  Kur’an-ı Kerim Meali (Türkçe Çeviri)
  Prof. Dr. Yaşar Nuri Öztürk. Yeni Boyut. 138. Baskı. İstanbul – 2012
  veya
  http://kuran.gen.tr/?x=s_main&y=s_middle&kid=2&sid=13

  13 RA’D Suresi 41. Ayet:
  “Görmüyorlar mı ki, biz o yerküreye geliyor, onu uçlarından eksiltiyoruz. Allah hükmeder; O’nun hükmünü denetleyecek de yoktur. Hesabı çok çabuk görür O.”

  21 ENBİYA Suresi 44. Ayet:
  “Gerçek şu ki, biz onları ve atalarını, ömür kendilerine uzun gelecek kadar nimetlendirdik. Hala görmüyorlar mı ki, biz yerküreye geliyor, onu uçlarından eksiltiyoruz. Galip gelenler onlar mı?”

  Esenlikler dileklerimle
  birkul

 • Avatar

  Mehmet Jun 6 2015 - 21:29 Reply

  yer kurenin her gecen gun kuculmesi ve azar azar suyun altındı kalmasi, okyanuslarin ve denizlerin yer yuzunu her taraftan cevrelemesi ve her çevresini azar azar eksiltmesine bağlanabilir. Allah sizden razı olsun.

 • Avatar

  müfessir talib May 26 2016 - 22:52 Reply

  değişik yorumlar yapmak mümkün ama kesin bir şey söylemek zor! hele ki ay hakkında yukarıda sözü edilen teori yani ayın dünyadan kopan parçalardan oluştuğu tezi çoktan çürütüldü bile! o yüzden her bilimsel teoriyi mucize diye Kurana yamamak pek de doğru değil! sadece %100 kesin olanlar o da ayetler müsaitse yan anlam olarak verilmeli! saygılar

 • Avatar

  Bir Mümin Apr 1 2017 - 07:01 Reply

  Ayın oluşumu hakkındaki yorumunuz tamamen doğru ve bir başka gezegen ya da gezegenimsi kütlenin dünyaya dikey açıda olmadan nispeten yatay (açılı) bir şekilde çarparak tıraşlaması ve uzaya yayılan parçacıkların çekim gücüyle birleşerek ayı oluşturduğu kanıtlandı.Zira aydan getirilen taş ve kayaçlarda dünyadaki miktar kadar demir elementi yok, çok çok daha az vardır.Demir dünyada en fazla olarak çekirdekte toplanmıştır.Kabukta ise çok daha az demir vardır. Çarpışma tıraşlaması teorisi bunu açıklamaktadır.

Leave a reply

Name (required)

Website