Eşeğin sütü haram mıdır?

 

(Bismillahirrahmanirrahim)

Bir haber sitesinde okudum kanser tedavisi için bir kişi eşek sütünün faydalı olacağını düşünmüş ya da bir yerden okumuş; her neyse ve bir eşek alıp yetiştirip sütünden faydalanmış. Bu esnada çevreden kişilerde eşeğin sütünden faydalanmak istemiş kişi de daha çok eşek alıp bunu ticarete dönüştürmüş bir eşekten günde iki buçuk kg kadar sütün litresini 80 liradan satmaya başlamış ve dediğim gibi haber olmuş ve ilahiyat fakültesinden dekan bir prof. eşek sütünün kanser tevasinde kullanılabileceğini ancak diğer türlü kullanımlarının haram olduğunu söylemiş.

Elbette bu kararı alırken yine mezhep görüşleri baz alınmış yani “din=mezhepler” olarak yorumlanmış. Eşekler sadece yük taşımak için değildir, zaman ile inşAllah eşeğin sütü de ucuzlar kişilerin Allah’a şükür etmesini sağlayacak şeyleri kısıtlamak zalimliktir.

 

2-Bakara 173: Fakat (Allah) size, sadece ölü hayvan etini, kanı ve domuz etini haram kıldı. Ve  Allah’tan başkası için olanı (putlar ve şahıslar adına kesilen hayvanı) helâl  kılmadı. Ama kim zarurette (açlıkta ve zor durumda) kalırsa, o taktirde  (başkasının) hakkına el uzatmamak ve zaruret miktarını aşmamak (şartıyla) onun  üzerine günah yoktur. Muhakkak ki Allah, Gafur’dur, Rahîm’dir.

 

Üzgünüm artık eşeklerinizi dışarı pek içiniz rahat bağlayamayabilirsiniz, ancak merak etmeyin dinini bağlı insanlarda onu çalıp götürecek değilllerdir zaten. Tıpkı yahudilere bazı et bölgelerinin haramlaştırılması gibi Yüce Allah, istediğini ağlatan istediğini güldüren işte böyle onlara güzellikleri kısıtlamaktadır. Bunlar bizlerin imanını arttırıcı ayetlerdir.

 

Haber:

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/22891699.asp


About the Author
Author

Gokhan_X1

Comments (1)
 • Avatar

  Fatma Jul 8 2013 - 22:23 Reply

  Ilahiyat fakultesinin profu fetva verene kadar, önce Kur’an’i acip okusun. Ezher fakultesinden mi almis proflugunu nedir?

  Elin heriflerinin sifatlarina baka baka her bir dediklerinin dogru oldugunu kabul etmek olmazki.

  Bir ilahiyat fakültesi mezunu sadece din ögrenmiyor herhalde, siyasetten sagliga, hukuktan insan haklarina varincaya kadar her konuda bilgi sahibi olmasi gerekir ki agzini acip bir seyler söyleyebilsin diyecegim , amma Kur’an zaten her siniftan insana hitap ediyor. Ona mi kalmis fetva vermesi baskasinin hakkinda, kendi hakkinda olsa neyse istedigini yapsin. Milleti sasirtip durmasin.

  Vebali kendi boynuna olur.

  Bizim halkimiz bir alemdir dogrusu, ne diye zirt pit her seyyi sorup sorustururlar ki, sanki baskasinin verdigi cevap ile kendilerini sorumluluktan uzak tutacaklar.

  Rabbimiz buyurmustur ki, Kur’an indirilirken sorular sorulursa cavaplandirilir (zaten cokca soru sorulmasi uygun görülmemistir) acikta kalan konular da Rabbimiz tarafindan zaten affedilmistir, bitti , o kadar.

  Bu cahil halimle bir de ben ders vermeye kalksaydim o saygideger (!) profa!

  Selam ve Dua ile.

Leave a reply

Name (required)

Website