ÇOCUKLARIMIZA DİNİMİZİ BİZLER ÖĞRETELİM

 

“Gel bu yaz… Kur’an’ı gönlüne yaz.”

Ne güzel bir istek, ne kadar güzel bir davet… Değil mi?  Tıpkı bir Sufinin ağzından çıkmış gibi… İnsan böylesine ulvi bir isteği nasıl geri çevirir? Böyle bir isteğin reddedilmesi için insanın inançsız, duygusuz, dinsiz olması gerekir. Kur’an’ın gönüle, kalbe yazılması isteğine kim karşı çıkabilir? Tabii ki hiç kimse…

“Gel bu yaz… Kur’an’ı gönlüne yaz.”

Aylardan Haziran 2013… Ankara Belediyesinin otobüsündeki afişte bu cümleyi gördüm. Fotoğraflı olan bu afişte ilk bakışta göze çarpan cümle bu…

“Gel bu yaz… Kur’an’ı gönlüne yaz.”

Afişlerden bir tanesinde; 8 – 10 yaşlarında bir erkek çocuğu, diğerinde ise yine 8 – 10  yaşlarında saçlarını ortadan ikiye ayırmış, iki yanına kurdela bağlamış bir kız çocuğu… İkisi de birbirinden sevimli. Çocuklarımızın yaz dönemini verimli geçirmeleri için tasarlanmış bir programın afişi bu. Yine bazı kurumlar iş başında ve bu kez bu Sufi sloganla değişik bir kampanya başlatmışlar…

“Gel bu yaz… Kur’an’ı gönlüne yaz.”

İnanan hangi anne-baba Kur’an’ın gönüle  yazılmasına hayır diyebilir? Bu organizasyonda amaçlanan Kur’an’ın gönüle  yazılması ise  diyeceğim yok… Ama ben biliyorum ki hiç de öyle olmayacak!

Belediye otobüslerine asılan ve halkın, ilgisine, bilgisine sunulan afişlerdeki bu slogan bana ne anlatıyor?

“Gel bu yaz… Kur’an’ı gönlüne yaz.” Kuran Kurslarına çağırı sloganıdır bu…

“Gel bu yaz… Kur’an’ı gönlüne yaz.” Kız çocuğunuzun gittiği ilk gün, daha Elif harfini öğrenmeden, Tevrat kalıntısı Yahudi inancı ile başının örtüleceği slogandır bu…

“Gel bu yaz… Kur’an’ı gönlüne yaz.” “Çocuğunuza Kur’an öğretiyoruz” yalanıyla, sadece Arapçasının öğretildiği  slogandır bu…

“Gel bu yaz… Kur’an’ı gönlüne yaz.” “peygamberimiz birgün….” diye başlayan, asılsız rivayetler ve  hadislerden oluşan, Peygamberimize milyonlarca iftiranın atıldığı UYDURULMUŞ DİN’in sloganıdır bu…

“Gel bu yaz… Kur’an’ı gönlüne yaz.” Annenin  çocuğuna “Bugün Kur’an’dan ne öğrendiniz?” dediğinde, her seferinde “Daha oraya gelmedik Anneciğim!” cevabını alacağınız slogandır bu…

“Gel bu yaz… Kur’an’ı gönlüne yaz.” Çocukların  büyüklerine;  “Kur’an masa üstünde durmaz anne!.. Valla çarpılırsın!”, “Anne, besmele çekmeden sakın O’na elleme… Bak valla Çarpılırsın!”, “Baba sakın abdest almadan Kuran okuma…” “Anne! Kur’an’ı üç kere öpüp başına koymadan sakın yerine kaldırma!”, “Baba biliyormusun? Türkçe Kuran okunması harammış. Kuran sadece Arapça okunmalıymış. Ancak öyle sevap alınırmış!” cevaplarını verecekleri slogandır bu.

Kur’an’ı Kerim’in okullarda seçmeli ders olarak okutulması kararının ardından, rahmetli Mehmet Ali Birant, dönemin Milli Eğitim Bakanıyla yaptığı söyleşide Bakan’a soruyor.

–          Sayın Bakan yanlış anlamadıysam siz, Kur’an’ın arapça okutulacağını söylediniz. Bu durumda onlar hiç bir şey anlamayacaklar ki!

Bakan cevap veriyor…

–          Evet… Anlamayacaklar!

Gördünüz mü tehlikeyi? Okuyacaklar… Ama ANLAMAYACAKLAR! Çünki Kur’an’ın anlaşılmasından rahatsız oluyorlar.  (Ben bu söyleşiden sonra, Diyanet İşleri Başkanlığına ve Milli Eğitim Bakanlığına birer yazı yazmıştım. Onlara önerim, oluşturulacak Üst Kurulca  onaylanan  Türkçe Kur’an-ı Kerim’in, Din Dersi kitabı ile birlikte İlkokul  4. Sınıfta öğrencilere BEDAVA verilmesi ve Çocuklarımızın İslamiyeti rivayetlerden değil, Allah’ın Kitab’ından öğrenmelerinin sağlanmasıydı.)…(Hala cevap gelecek!)

“Gel bu yaz… Kur’an’ı gönlüne yaz.”

Slogan çok güzel… Ama amaç bellidir… Arapçayı öğretecekler ve papağanlar gibi EZBERLEYİN! Bu uygulamalarla, böylesine programlarla çocuklarımız, Allah’ın kitabını, Türkçe öğrenip anlamaktan uzaklaştırılacaklardır.

Ne yazık ki, on yıllardır bu uygulamayı yapanlar; Allah’ın dinini sadece kendilerinin bildiğini zannedenler, sadece kendilerini akıl hocası olarak görenler, sadece işleri düştüğünde ALLAH adını dilinden düşürmeyenler, Allah’ın Kitab’ının anladığı dilden okunup anlaşılmasını yasaklayanlar ve Allah’ı, O’na “şirk” koşmadan anamayanlardır…

Hangi Avrupa ülkesine giderseniz gidin… O ülkede bulunan inançlı ailenin, çocuğunu, dinini öğrenmesi için kiliseye veya benzeri dini kuruma gönderdiğini düşünmüyorum. Aile, o çocuğa din ile ilgili öğrenmesi gerekenleri kendileri veriyor.

Peki… Bizler niçin çocuklarımıza din eğitimi ver(e)miyoruz? Kur’an kursundaki Hoca, dini, bizden daha mı iyi biliyor? Yoksa ahlak bilgisi bizden daha mı yüksek? Hangisi?..

Cevap belli… Biz bilmiyoruz ki çocuklarımıza öğretelim! Öyleyse yapılması gereken, önce bizlerin, Dinimizi en doğru adres olan Kuran-ı Kerim’i çok iyi okuyup anlamamız ve daha sonra çocuklarımıza anlatıp, onların da Kuran-ı Kerim’i okumalarını sağlamaktır. Bugünün çocukları dinlerini anladıkları dilden öğrenirlerse, 5-10 kuşak sonrası dünya gerçek İslam dinine kavuşur diye düşünüyorum.

LÜTFEN!.. Çocuklarımızı seviyorsak, gerek ülkemiz gerek toplum için iyi birer insan olarak yetişmelerini istiyorsak, onların Din programlarını da kendimiz yapalım… Onlara Allah’ı, O’nun Kitabını, Peygamberimizi, Dinimizi, iyi, güzel ve ahlaklı insan olmayı, BİZLER ANLATALIM…

Uydurulmuş  dinin esirleri olmadan!

Selam ve Dua ile,

Fikret ARMAN


About the Author
Author

Fikret Arman

Comments (4)
 • Avatar

  ceylin Jul 4 2013 - 06:08 Reply

  Çok güzel ve doğru bir yazı olmuş.Bir yıl önce kuran kursuna giden 7 yaşındaki çocuk şöyle demişti ”Abdest alırken parmak aralarını iyice yıkamazsak aralarına şeytan girer ”demiş öğretmeni.Allah ‘ım yardım et bize.
  De ki: Siz dininizi Allah’a mı öğretiyorsunuz? Oysa Allah göklerde olanları da bilir, yerde olanları da. Allah herşeyi hakkıyla bilendir(HUCURAT SURESİ 16.AYET)

 • Avatar

  Berat Bilgin Jul 4 2013 - 13:30 Reply

  Siz istediğiniz kadar anlatın, bunu 7×24 tv lerden de yayımlasanız, maalesef büyük çoğunluk zanna tabii olacaklar. Camiler de zaten orta çağ kiliselerinden farksız bir durumda, sürekli bir yerlere yardım ediyoruz adı altında paralar toplanıyor. İmamlarda büyük ihtimalle yaz dönemi bu ekstralar ile para kazanıyorlardır. Yanlış olan şu “devlet, din işlerinden tamamen elini eteğini çekmeli” diyanete ayrılan fonlar ve camilerde toplanan paralar… içi boş camiler, içi boş imamlara harcanacağına, eğitime ve bilime harcanmış olsa idi, cehaletten ve dolayısı ile Arap ve Arapçılıktan da kurtulurduk, her verilene din diye inanmayan ve tatmin olana kadar sorgulayan bir nesil yetişirdi. Körü körüne inanacağıma bir delil üzerine reddetmek daha iyidir bence!
  Geçtiğimiz yıllarda babama dedim ki ” babacığım, sen bizim üzerimizde olan dini öğretme yükümlülüğünü yerine getirdin mi?” verdiği cevap “yaz Kuran kurslarına gönderdim ya oğlum”… Hayır, atalar dinini reddediyor ve kitabımı kendi dilimde okuyorum! Allah kitabından ayırmasın… İçimde birikmişler…
  Gel bu yaz, anlayarak… Kur’an’ı gönlüne yaz :)

 • Avatar

  Kalemzade Kamil Jul 4 2013 - 14:11 Reply

  Kaleminize sağlık Fikret kardeşim,
  Tam zamanında ve çok önemli bir konuya değinmişsiniz. Kuran’ın anlamak için okunması gerektiğini hiç bıkmadan, usanmadan, tekrar tekrar ve çeşitli üsluplarla biz Kuran’ı gerçekten rehber edinenler işte böyle sizin gibi söyleyip durmalıyız ki, yöneticiler er geç bir takım doğru işler yapmaya başlasın. Umuyorum ki bu sesimiz bir şekilde yankı bulacak ve ağır ağır da olsa doğru işler yapmak zorunda kalacaklar. Bilerek ya da bilmeyerek, isteyerek ya da istemeyerek yapmak zorunda kalacaklar. Demokrasi sadece listeden seçip oy vermek değil. Kuran bizim inandığımız, ikna olduğumuz kitap olduğuna göre kimse onu öğretiyorum diye O’nda olmayan başka şeyler öğretemez çocuklarımıza. Biz halkız ve demokrasi diye bir şey varsa işte bu ifadelerimiz demokrasinin ta kendisi.
  Selam ve sevgilerimle…

 • Avatar

  Güray TEKİN Jul 5 2013 - 08:52 Reply

  ANA DİLLER DIŞINDA BİR YABANCI DİLİ ÖĞRENME,BİR MÜZİK ALETİNİ ÇALMAYI ÖĞRENME VE OTOMOBİL KULLANMAYI ÖĞRENME GİBİ EK YETENEK GEREKTİREN BİLGİ VE BECERİLERİ ELDE ETMEK İÇİN KURS GEREKLİDİR.ANCAK BİR DİNİ VE KURANI OKUYUP ÖĞRENMEK İÇİN KURSA İHTİYAÇ YOKTUR.
  TÜRKÇE ANA DİLİNİ,OKUMA VE YAZMAYI ÖĞRENEN HER ÇOCUK VE İNSAN, KURAN’I AYDIN DİN BİLGİLERİNİN HAZIRLADIĞI TÜRKÇE MEALLERİNDEN OKUYUP ANLAYABİLİR.NAMAZI DA TÜRKÇE DUALARLA KILABİLİR.İLAHİYAT FAKÜLTESİ MEZUNU PROF.DR.YAŞAR NURİ ÖZTÜRK’ÜN KURAN’DAKİ GERÇEK DİN VE ”ANA DİLDE İBADET” KONULARINDA HAZIRLADIĞI ONLARCA KİTABI VARDIR.
  KURAN KURSLARININ AMACI BANA GÖRE KURAN’I ÖĞRETMEK DEĞİL;ARAPÇA DUALARI ANLAMINI BİLMEDEN EZBERLETMEK,GERÇEK KURAN DIŞINDA HURAFELERE VE GELENEKLERE DAYALI SAHTE BİR İSLAM DİNİNİ BASKI İLE ÇOCUKLARIN KÖRPE BEYİNLERİNE EMPOZE ETMEK,SÖZDE DİNDAR VE KİNDAR BİR NESİL YETİŞTİRMEK VE SİYASAL İSLAMIN İKTİDARA GELMESİNİ SAĞLAYACAK BİAT ETMİŞ SEÇMEN ÇOĞUNLUĞUNU ELE GEÇİRMEKTİR.

Leave a reply

Name (required)

Website