İMTİHAN

 

ANKEBUT 2. İnsanlar, imtihandan geçirilmeden, sadece “İman ettik” demeleriyle bırakılıvereceklerini mi sandılar?

 

Yıllardır ”İslam akıl dini değil nakil dinidir” diyerek İslam yozlaştırılmaya çalışıldı ve Müslümanlar akıllarını kullanmayan yüzlerini gelecek yerine uydurulmuş geçmişe çeviren insanlar haline getirilerek adeta köleleştirildiler. Bu ayet uydurma İslamcıların üzerinde hiç de düşünmediği bir ayet olsa gerek, gerçi uydurmacılara göre Kuran okuyarak (mealden) anlaşılmaz, akıl etmek onların en büyük düşmanı. Elhamdülilah müslümanım dedikten sonra onlar için iş biter oysaki asıl iş inandım dedikten sonra başlar. İnandığınız ya da inandığınızı iddia ettiğiniz her şey artık sizin için birer imtihana dönüşür.

Yalnızca Allaha’a teslim olduklarını söylerler ama  iş imtihana geldiğinde Allah’a yakınlaşmak için insanlara teslim olurlar. Bu bir imtihandır ve Allah’a inandım demeleri bu imtihanı kazandıkları anlamına gelmez. Allah’a inandık derler biraz parayla imtihana çekildiklerinde fakiri doyurmaz paraya taparlar. İnandık derler kitabımız Kuran derler Allah ve peygamber adına yazılmış uydurma kitaplarla imtihana çekilirler Kuran`ı bırakıp insanların kendi elleriyle yazdıkları uydurulmuş kitapları Kuran`a tercih ederler.

İnandık derler Allah peki öyleyse oku der ama okumazlar…

İnandık derler, Kuran’a öylesine değer verirler ki Kuran’a abdestsiz dokunmazlar, yükseklerin en yükseğine kaldırırlar. Fakat bu kadar değer verdikleri şeyi okumaya, anlamaya değer bulmazlar.

İnandık derler Allah fakirleri doyurun der… Onlar Kuran`da anlatıldığı şekliyle her an yapılması gereken bir yardımı yılda bir 1/40 verdikleri zekatla yaparlar.

İnandık derler… Allah yalnız bana ibadet edin der. Bana dua edin size cevap vereyim ben size çok yakınım der. Ama onlar Allah’ı bırakıp uyduruk bilmem ne baba türbelerinden ya da şeyhlerinden yardım isterler. Onlara dua ederek Allah’la onlar arasında aracılık etmelerini isterler.

İnandık derler Allah da öyleyse aklınızı işletin der. Ama şeytan kulaklarına akıllarını kullanmamalarını sadece anlatılanları sorgulamadan inanmalarını fısıldar Onlar Allah’ı bırakıp şeytanın fısıltısına kulak kabartırlar.

Bu ayet bize gösteriyor ki inandığımızı iddia ettiğimiz her şey bir gün mutlaka imtihan olarak karşımıza çıkacaktır.


About the Author
Author

m_kiziroglu

Comments (4)
 • Avatar

  tarık bingöl Jul 22 2013 - 12:00 Reply

  Şu yazdıklarınızı okuduktan sonra emin oldum ki , Kuranı gerçekten severek okuyan her insan aklı aynı noktada birleşmiş , ancak insanlara okuyun diye çabalamaktan ve işe yaramadığını görmekten bıkmış ve üzülmüş halde kendini yalnız zannedip yılgınlığa düşüyorken ,yine ve yine Allah yardım ediyor Kuranla da yeni bir oluşa koyuluyor…Bizim şefaatçımız ancak Kuran dır.Başka değil…İnsanlar şefaatı çok farklı algılıyorlar.Daha doğrusu öyle olsun istirlar , çünkü kolay.İnsan kolay olanı sever.Allah Kuranı anlasınlar diye kolaylaştırmış ama neye fayda.İnsanın biriktirdikleri kalbin etrafını örüyor , bundan sonrasıda çoğu insan için geç oluyor.
  Yazdıklarınız , şahitlik ederimki doğrudur.Dilerim, insanlar okur.Saygılar

 • Avatar

  Alikemal Jul 22 2013 - 16:59 Reply

  Yüce Yarabbim bu imtihanlardan yüzümün akıyla çıkmayı nasip eylesin..

  Rabbim Kuran’ı gerçek manada okuyan ve anlayan kullarından eylesin..

 • Avatar

  karakovan Jul 23 2013 - 06:37 Reply

  En büyük imtihandan başarı ile çıkmamız temennisi ile…

 • Avatar

  yaset Jul 24 2013 - 10:14 Reply

  allah razı olsun sizden.

Leave a reply

Name (required)

Website