Dua Etmek…

“Rab’bim bütün dualarımızı kabul etsin.”

Kur’an’ı  okuyan, anlayan ve ne dediğini bilen Kardeşlerimi tenzih ederek söze başlamak istiyorum.

Dinde en çok zorlandığımız konu DUA’dır. Nasıl dua edeceğimizi bilemeyiz. Dualarımızda ne söylememiz gerektiğini bilemeyiz. Allah’tan korkar, çekiniriz… Acaba yanlış bir şey söyler yanlış bir şey yaparsak?

Duada en kolayına kaçarız! Birisi sırayla sayarken, bizler  “AMİN” deriz. Arapça okumuş Türkçe okumuş fark etmez. Bizler için sevaptır “AMİN” demek.

Camide kıldığımız namazlarda Hoca başlar duaya… Önce arapça bir şeyler söyler. Tabii ki kötü bir şey söylemiyor bunu biliyorum. Ama anlamıyorum. Anlamadığım şeye ikiyüzlülük yapıp “AMİN” demek de istemiyorum! Hocaya sesleniyorum…

–          Hocam! Şunun Türkçesini söylesenizde anlayarak “AMİN” desek!

Anında “bozguncu” oluyoruz. Bizler koyun sürüsüyüz ya! Ne deseler “AMİN” diyeceğiz. Çaresi yok.

Dua etmesini gerçekten bilmiyoruz… Trajikomik olacak ama, dua siparişleri verdiğimizi yazmadan bu yazı olmaz!

Hemen hemen hepimiz izlemişizdir. TV’lerin Din Programlarında PROF ünvanlı Hocalar alınan dua siparişlerini anında cevaplıyorlar ve DİN(!) adına çok büyük bir hizmette bulunuyorlar. Hoca konuyla ilgili konuşurken ekranda alt yazı geçiyor… “S.G. nin hasta olan annesinin iyileşmesi için dua BİRAZDAN!”… “A.B. nin oğlunun sınıfını geçmesi için dua BİRAZDAN!”…

Programın Duadan sorumlu konuşmacı Hocası, o hep tebessüm eden edasıyla, istenen duaları sırasıyla istek sahiplerine ulaştırır. Yapmış olduğu bu hayırlı(!) iş yüzüne yansımaktadır.

Bu hocalarımızın Dua etmek için arayan ve isteğini belirten insanlarımıza hiçbir zaman “KUR’AN’I açın okusanız orada herşeyi göreceksiniz.”  dediğini duymadım!  Hergün namazlarında “Kul e’uzü” dualarını okuyanların, “Komşum beni kıskanıyor… Nasıl bir dua okuyayım?” diyen izleyicisine “KUR’AN’IN TÜRKÇE MEALİNİ AL , 113 V3 114 ÜNCÜ SURELERİNİ OKU!” demiyor… Daha doğrusu diyemiyor! Bunu yaparlarsa, herkes Kur’an’ı öğrenir ve bu Hocalar işsiz kalır. Kur’an’dan haberi olmayan inananlar için Hocalarımız(!) dua üretmek zorundadırlar…

Konfiçyüs’ün dediği gibi; bunlar balık veren Hocalardır… Balık tutmayı öğretmezler!

Beni en çok üzen konulardan birisi (en kötü alışkanlığımız), çocuklarımızın siparişleri… “Anne dua et. Yarın işteki ilk günüm!” Ya da “Dua et anne! Bu yıl üniversiteyi bitireyim.”  Anne – babalar bu siparişlere karşılıksız kalabilirler mi? Cevapları hazırdır… Tabii yavrum… Halanlar da, teyzenler de bol bol dua edecekler!

İşte beni en çok endişelendiren konu bu… Çocuklarımıza dua etmeyi dahi öğretememek!

Olması gereken olayı  anlatmak istiyorum…

Anne sınavına giren çocuğunu  uğurlarken, çocuğu  annesine dönerek seslenir.

–          Anne! Biliyorsun bugün çok önemli bir sınavım var… Ne olur benim için dua et!..

Anne gülümseyerek ona seslenir ve şöyle der.

–          Tabii ki senin için dua edeceğim yavrum. Ancak, Allah seni sorarsa ne diyeyim?

Dua etmeyi,  Allah’a sunmayı, Allah’tan istemeyi  önce bizler öğrenmeliyiz ki, ÇOCUKLARIMIZA DA ÖĞRETEBİLELİM.

Selam ve Dua ile,

Fikret ARMAN

 


About the Author
Author

Fikret Arman

Comments (7)
 • Avatar

  Güray TEKİN Oct 4 2013 - 06:32 Reply

  DUA,ALLAH İLE KULUNUN TELEPATİK İLETİŞİMİDİR.

 • Avatar

  ASYALI Oct 4 2013 - 08:37 Reply

  FIKRET KARDESIM; BASKASI ICIN DUA ETMEK KANIMCA YANLIS DEGIL. DUA ISTEMEKTE BANA GÖRE YANLIS DEGIL;BEN SAHSEN KENDIMDE DUA EDIYORUM AMA BASKASINADA SENDE BENIM ICIN DUA ET DIYORUM BU GÜZEL BIR SEY BÖYLECE KARSILIKLI RABBIME DUA EDIYORUZ .
  Tevbe Suresi: 103 Bunların mallarından bir sadaka al ki, onunla kendilerini iyice temizleyip aklayasın. Onlar için DUA et, çünkü senin DUAn onlar için bir sükûnettir. Allah Semî’dir, Alîm’dir.

 • Avatar

  Betül Oct 4 2013 - 11:17 Reply

  “Rab’bim bütün dualarımızı kabul etsin.” demişsiniz ama ukalalık olarak kabul etmezseniz ben onu “bizim için hayırlı olacak dualarımızı kabul etsin” diyeceğim. ne de olsa neyin hayır neyin şer olduğunu yüce Allah bilir.

  çok selamlar

 • Avatar

  burhan Oct 4 2013 - 19:15 Reply

  Dua nedir.Bir isteğimizin yerine gelmesi veya bir sıkıntımızdan kurtulmak için ellerimizi açıp Allah a yalvarmakmı.Bence dua niyetine girilen istekler için mücadele etmek ve sıkıntılarımızın çaresini aramaktır.Hastalandığımız zaman ellerimizi açıp Allahtan şifa dileriz ancak oturup beklemeyiz ve çaresini tıpta ararız.Buradaki dua tıpta aranan tedavidir.Bir evimiz olsun veya arabamız olsun deriz,sonrada bunları edinebilmek için çeşitli işlerde çalışırız.Buradaki dua yaptığımız işlerdir.Sınava girecek çocuk bütün gece Allah a iyi puan almak için yalvarsa,eğer derslerine çalışmamışsa nasıl başarılı olacak.Öğrencinin duasıda derslerine çalışmaktır.Ve eğer günahlarımızın bağışlanmasını istiyorsak ahlaklı insan olmalı,Kuran yolunda yaşamaya gayret etmeliyiz.Eğer dua yı bu şekilde anlarsak yazıda belirtilen televizyon programlarındaki şarlatanlar işsiz kalır diye düşünüyorum.
  Saygı ve sevgi ile

 • Avatar

  Fikret Arman Oct 20 2013 - 17:33 Reply

  Betül Kardeşim… Güzel yazmışsınızda; Rab’bimin “kabul etsin” dediği duayı eden de sizsiniz…

 • Avatar

  murat Oct 29 2013 - 15:10 Reply

  fikret kardeş sana nasıl ulaşırım

Leave a reply

Name (required)

Website