Allah’a Açılan Kapı : Kur’an

Din ve iman konusu, günümüzde o derece çeşitlilik ve farklılıklar gösteriyor ki, ne yapacağımızı, hangi yoldan gitmemiz gerektiği, kimlerin doğruyu söylediği konusunda, toplum olarak büyük tedirginlik yaşıyoruz.

Acaba bu tedirginliğimizin nedeni ne olabilir? Bizler bu konuda nasıl bir tavır takınıyoruz, ya da yapmamız gereken nedir bunun bilicinde miyiz? Sanırım bu soruların doğru cevabını bulursak, bizim de Allah ın istediği doğru yolda olmamızın önünde, hiçbir engel kalmaz.

Önce içinde yaşadığımız din karmaşasının, bölünmüşlüğün, inanılmaz farklılıkların nedeni nedir, gelin bu konu üzerinde birlikte düşünelim.

Tedirgin olmamızın asıl nedeni, aynı konuda bile çok farklı fikir ve inançların olması. Önce bu konuyu aydınlatmalıyız.

Müslüman olarak bizler, Kur’an ın her ayetine iman etmedikçe, gerçek iman etmiş sayılmayacağımızı söyleriz ve buna inanırız. Peki söyleyip, inanmakla iş bitiyor mu? Elbette bitmiyor,  sanırım hatalarımız, söylediklerimizi yaşamımıza geçirme safhasında başlıyor.

Allah elçisi kanalıyla, biz kullarına Kur’an ı, rehber olarak gönderdiğini bildirmiştir. Allah Kur’an da elçisine, tebliğ etmek sana, hesap sormak bize düşer diyerek, aslında bu sözleriyle bizlere bir şeyler anlatır.

Yaradan yine rehberinde, hiçbir ehli kitapta, ruhban bir sınıf görevlendirmediğini, bunu kendilerinin uydurdukları örneğini de verir.  Peki, tüm bunlar ne anlatır bizlere?

Allah ın doğru yolunu, beşeri oluşumlardan, bilgilerden değil, Rahmanın gönderdiği hak gerçeklerde, Kur’an dan aramamızın açık bir kanıtıdır tüm bunlar. Bir başka deyişle, Allah ile kulu arasında, hiç kimsenin olmadığını, veliler, şeyhler, dervişler edinerek onların sayesinde, Allah ın rızasını kazanacağımızı zannedenlere, büyük bir uyarıdır, ruhban sınıfının, İslam dininde olmadığı gerçeği.

Rabbimiz, benimle aranıza hiç kimseyi sokmayın, ben sizlere şah damarınızdan daha yakınım diyorsa, Allah dan başka yardım isteyecek, sığınılacak, şefaat istenecek, hiçbir gücün olmadığının bilincine varmalıyız.

İşte yaptığımız yanlış bu noktada başlıyor. Allah bana ulaşacak kapınız, Kur’an dan geçer diyor. O kapının anahtarını da, yalnız Kur’an dan alabileceğimiz örneklerini de veriyor. Bu durumda, bizler ne yapıyoruz, Allah a ulaşacağımız kapıyı ve anahtarını Kur’an da mı arıyoruz? Hiç sanmıyorum, Rahman a ulaşacak kapıyı ve onun anahtarını, beşeri oluşumlarda arıyoruz. İşte yaptığımız büyük hata, böylece dipsiz bir kuyuya atılan taş misali, belirsizliğe doğru yol alıyor.

Yapılan bu yanlışlar, bu tür oluşumlar o kadar çok ve çeşitli oluşuyor ki, Allah ın gerçek kapısının, ona ulaşacak en doğru yolun üstünü örtüyor. Hatırlayınız Rabbimiz, yanlış yolda ısrar edenler için bir örnek veriyordu.

Câsiye
23:  (Ey Muhammed!) Hevâ ve hevesini kendine ilâh edinen, Allah’ın kendi ilmi dâhilinde saptırdığı, kulağını ve kalbini mühürleyip gözüne perde çektiği kimseyi görüyor musun? Şimdi onu Allah’tan başka kim hidâyete erdirebilir? Hala düşünmez misiniz?

Gerçekten de, Allah ın kitabını rehber aldığını söylediği halde, beşerin sözlerini rehber edinenlerin, kendi hevâ ve hevesinin esiri olanların, acıklı sonunu Yaradan, çok güzel izah ediyor bizlere. Ama bu gerçekleri görebiliyor muyuz?  Göremiyoruz, çünkü düşünerek iman etmiyoruz da ondan.

Elbette göremeyiz, çünkü gözler perdeli, gönüller mühürlü. Batıldan, hurafeden, sanıdan, emin olmadığımız rivayetlerden yana olmaktan ve onlarla amel etmekte ısrar ettiğimiz için, gerçekleri göremiyoruz. Allah ın rehberine, kitabına inatla yaptığımız saygısızlıktan dolayı, Rabbin bir cezası tüm bunlar.

Şunu lütfen unutmayalım. Allah sizleri Kur’an dan sorumlu tutuyorum diyorsa, herkesin anlayamayacağı bir rehber gönderip, daha sonrada bizleri sorumlu tutmaz. Elbette herkes kapasitesi, çabası ölçüsünde nasibini alır. Bizlere düşen, Allah ın ayetlerini daha güzel anlamak için, çaba göstermek olmalıdır. Zaten imtihanın da gerçeği, çaba harcamak, bir emek sarf etmek değil midir?

Bu konuyla ilgili yazı kaleme aldığımda, her zaman okul örneğini veririm. Çünkü hepimiz Allah ın okulunda, eğitiminde Kur’an dan imtihan halindeyiz. Allah imtihanımızın Kur’an dan olduğunu apaçık söylediği halde, nasıl olurda bizler sorumlu olduğumuz rehberin dışına çıkarız, onun sınırlarını aşarız.

Hâşâ Rabbimiz Kur’an da, bizleri doğruya ulaştıracak yolu, gereği gibi anlatmıyor mu? Yaradan hâşâ izah edemedi de, bizler beşerin kitaplarından mı doğruyu daha kolay öğreneceğiz. Lütfen bunu unutmayalım ve yaptığımız saygısızlığın farkında olalım. Yoksa mahşer günü, çok pişman oluruz.

Okulda eğitim alırken, nasıl öğrenciler birbirleri ile yarışıyor ve kapasiteleri, gösterdikleri çabaları nispetinde değerlendiriliyorsa, bizleri de Rabbimiz aynı şekilde imtihan ediyor. Hatırlayınız bizler okulda, okuduğumuz bir kitap için, bu kitabı bu seviyede bir öğrenci anlayamaz, bu haksızlıktır demiyor da, bir çaba gösteriyorsak öğrenmek anlamak için, nasıl olurda Allah ın bizleri imtihan ettiği kitap için, bu kitabı herkes anlayamaz, bu kitapta her bilgi, detaylı yoktur deriz?

 

Değerli din kardeşlerim, Rabbimize açılan kapının ve onun anahtarının, Kur’an da olduğunun gerçeğini artık görelim. Sonsuzluk kapısını, başka yerde aramayalım. Önce onu anlayarak, düşünerek ve hiçbir etki altında kalmadan okuyup, anlamaya çalışalım. Daha sonra araştıralım, soralım tüm bilgilerden faydalanalım, daha da iyi anlayabilmek için. Çünkü bilginin sonu yoktur.

Dilerim cümlemiz, gönül gözleri ile tüm gerçekleri görebilen, Rabbin halis kulları arasında oluruz.
Saygılarımla
Haluk GÜMÜŞTABAK

About the Author
Author

halukgta

Comments (3)
 • Avatar

  BEYAZ Oct 6 2013 - 10:07 Reply

  haluk bey yazınız için teşekkür ederiz.
  eklemek istedigim yazınızla ilgili bir konu.çok doğru imtihan dünyasındayız ve çoğumuz yeterince çalışmıyoruz.ancak bizim yerimize çalışan başka insanlardan kopya çekmeye çalışıyoruz ve onun yeterince çalıştığını ve bu sınavı gerçekten geçecegini düşünerek.bence büyük bir yanılgıya düşüyoruz başkasına güvenmekle.ayrıca bu derse çalıştığını söyleyenler doğru cevapları almış gibi kesin hüküm koyuyorlar.mesela Allah bize neden kazancından yeterince harcamadın dese ne diyecez ”ama bize 40 ta 1 ver dediler” cevapları biri bize vermiş ama yanlış cevap.Allah dese ki ben mi 40 ta 1 ver dedim, ne diyecez,veliler,dostlar ,içtihatlar yani kemküm edecez.bu konunun örnekleri çoğaltılabilir.biz başkalarından kopya çekecegimize oturup kendimiz çalışmalıyız.belki bir kısım daha iyi anlar bir kısım da daha az anlar .ama en azından Allah senin samimiyetini görür anlamaya çalışmanı ve gayretini boşa çıkarmaz diye düşünüyorum.Fakat burda da bir sorun var toplumun büyük bir kesimi yüzyıllardır süregelen bir inanışı ”sen nasıl reddedersin”,”biz nasıl anlarız alim miyiz” diyerek şevkimizi kırmaktadır.bunlarla karşılaşıp konuştuktan kafama soktukları vesveseden kurtulmak için tekrar Allah’ın kuranını okuyunca ”hayır” diyorsun Allah kuran da hiçbir şeyi eksik bırakmadık diyor.O zaman ben niye başka yerde cevap arayayım diye kurana daha sıkı sarılıyorum.inşallah doğru yolda olduğumu düşünüp hatalarımı Allah’ın affedecegini düşünürek kuran okumaya ve onunla yaşamaya, bir takım kişilere rağmen devam edecegim.Bir diger sorun da kurana sarılanların peygamberimizi haşa devre dışı bırakmakla suçluyor ve bu yolla korkutuyorlar.ben de diyorum ki ”kurana inanan onunla hareket eden biri onun peygamberimize ve dolayısıyla tüm insanlara indirildigini bildikten sonra nasıl peygambere inanmaz .haşa peygambere inanmasak onun bize tebliğ ettigi kurana inanmak büyük bir çelişki degilmidir”.karşıt görüşte bu benzeri sorularıma zaten cevap veremedikleri gibi çamur atmaya devam ediyorlar.sonumuzun hayırlı olması dileklerimle.Allah tüm müslümanlara akıllarını kullanmayı ve bunun içinde bol bol dua etmeyi”Allah’ım beni doğru yola ilet” demeyi nasip etsin.

 • Avatar

  halukgta Oct 8 2013 - 07:56 Reply

  Çok samimi içten duygularınızdan dolayı, sizi kutluyorum. Bildiğiniz ve tespit ettiğiniz o doğrulardan, asla taviz vermeyiniz. Mükafatını belki bu Dünyada alamayabilirsiniz. Ama huzuru mahşerde alacağınızı Rabbimiz müjdeliyor.

  Allah yardımcımız olsun, bu mücadelede sabır ve güç versin inşallah.

  Saygılarımla Haluk GÜMÜŞTABAK

 • Avatar

  Aydın Oct 16 2013 - 19:50 Reply

  Kurandaki dini anlatma ve öğretme isteğinizden dolayı teşekkür ediyorum size halük bey.. Sevgiler…

Leave a reply

Name (required)

Website