Oruca Başlama Vakti Kuran’a Göre Nasıl Olmalı?

Oruca Başlama Vakti Kuran’a Göre Nasıl Olmalı?

Çok şükür bu yılda Ramazan ayına kavuştuk. Rabbim yalnız bizlere değil, bizden öncekilere de oruç tutmayı farz kıldığını bizlere Kuranda şöyle anlatır.

2 Bakara
183: Ey iman sahipleri! Oruç sizden öncekiler üzerine yazıldığı gibi sizin üzerinize de yazılmıştır. Bu sayede korunmanız umulmaktadır.

Bu ayetten de anlaşılıyor ki oruç bizlerin korunması maksadıyla emredilmiştir. Yine bir ayetinde orucun faydasını anlatmak içinde şöyle söyler ayetinde. ( Ve oruç tutmanız, eğer bilirseniz, sizin için daha hayırlıdır. )


Allah bizler için faydası olan oruç konusunda kuranda çok detaylı bilgi de vermektedir. Benim üzerinde durmak istediğim konu ise bizlere günümüz de öğretilen ve orucun başlama vaktinin, kuranın emrettiği vakit ile aynı olup olmadığı konusunda konuşmak olacaktır. Her yıl dağıtılan imsakiyelerde Diyanet İşleri Başkanlığının verdiği imsak ve namaz vakitleri yazılıdır. Bizlere de öğretilen ve imsak vakti olarak belirtilen, sabah namazının vakti olduğu belirtilir. Yani sabah ezanı okunduğunda artık oruca başlamamız gerektiği öğretilmiştir bizlere. Gerçekten doğru mudur dersiniz bu öğreti, Allah böyle mi emrediyor kuranda acaba? Geçen akşam bu konu konuşuluyordu televizyonda ve bir vatandaş göğsünü gere gere, hatta Rabbin apaçık ayetlerini okumasına rağmen Diyanetin, bilim adamlarının belirlediği imsak vaktinin bence çok doğru zaman olduğu tezini savunuyordu. Günümüz ilmiyle hesaplandığı söylenen dakikalarla hesaplanmış bu zamanları önce düşünelim, sonra da çok fazla geriye gitmeden acaba yüz, yüz elli yıl önce insanlar nasıl hesaplıyorlardı dersiniz onu düşünelim? Ne saat var ne de günümüzdeki gelişmiş ilim. Eğer bugün ilim adamlarının saniyelerle değişen bu zamanın gerçek oruca başlama vakti olduğunu söyleyen ve savunanlar acaba geçmişte oruç tutanlarının yanlış zamanda başladıklarını mı söylüyorlar dersiniz? Elbette bunu söyleme cesaretleri yok, ama savundukları düşünce bunu anlatıyor. Allahın yemin ederek bu dini sizler için kolaylaştırdım demesi doğrusu hiç hatırlanmıyor bile.

Bugün oruca başladık Allah izin verirse. Sahura kalktık ve imsakiyeye baktım imsak vakti 04: 46 yazıyordu. Tam bu vakitte de gerçekten ezan okundu. Bizlere öğretilene göre artık yeme ve içmeyi kesmemiz gerekiyordu biz de öyle yaptık. Acaba doğru mu yaptım dersiniz? Allah oruç tutmamızı emrediyorsa bu konuda açıkça her şeyi yazmıştır demiştim, gerçekten de her şeyi yazmış. Ne zaman başlayacağımızı ve bitireceğimizi de çok güzel bir örnek vererek izah etmiş bizlere. Bakalım Rabbin verdiği örnek bizler için rehber mi olmuş yoksa lafta mı kalmış, gelin beraber bakalım önce Allah ayetinde ne diyor bu konuda ona bakalım.

(Bakara 187: Oruç gecesi kadınlarınıza cinsel yaklaşım size helal kılınmıştır. Onlar sizin için giysidir/eştir, siz de onlar için giysisiniz/eşsiniz. Allah sizin öz benliklerinize yazık etmekte olduğunuzu bilmiş, tövbelerinizi kabul edip sizi affetmiştir. Artık şimdi onlara yaklaşın ve Allah`ın sizin için yazdığı şeyi arayın. Tan yerinin beyaz ipliği siyah ipliğinden sizce seçilinceye kadar yiyin için; sonra da orucu gece oluncaya değin tamamlayın. Mescitlerde itikâfta bulunduğunuz sırada zevcelerinizle cinsel temas kurmayın. İşte bunlar Allah`ın yasaklarıdır, bunlara yaklaşmayın. Allah, ayetlerini insanlara işte böyle açıklar ki korunabilsinler. )

Yukarıdaki ayette geçen oruç vaktini belirten kısımları alalım önce. (Tan yerinin beyaz ipliği siyah ipliğinden sizce seçilinceye kadar yiyin için; sonra da orucu gece oluncaya değin tamamlayın. ) Bu cümleden ne anlıyoruz önce onu açalım. Burada beyaz iplik ve siyah iplik bir mecaz örnekle karanlık ve aydınlığın buluşma noktasından bahsediyor. Buradan dikkat edin güneşin doğmasından bahsetmiyor, eğer öyle olsaydı güneş doğduğu zamana kadar derdi Rabbim. Allahın örnek verdiği bu fecr vakti zamanı nasıl bir zaman olabilir? Verdiği örnekten de anlaşılıyor ki gecenin bitişinin gündüze ilk adım vakti ve karanlığın artık gün aydınlanmasıyla baktığımız şeylerin fark edilme zamanı, anı diyebiliriz. Allah dini sizler için kolaylaştırdım diyorsa bizleri saniyelerle başlayan ve biten bir oruca asla mahkûm etmez. Şimdi hemen hatırlayın koskoca yetkili ve sorumlu insanlar, yanlışlıkla beş dakika önce ezan okuyan ve orucunu buna göre bozan binlerce insana sizin orucunuz kabul olmaz yeniden tutacaksınız diyebilmektedirler. İşte Allahın kitabından zerre kadar habersiz, beşerin öğretisinin ön plana çıkan dini, ne hallere düştüğümüzün komik örneği.

Bu sabah ezan okunduktan sonra namazımı kılıp özellikle yatmadım ve gökyüzüne baktım izledim. Bunu lütfen sizler de yapın. Sahura yaklaşık ezandan bir saat önce kalkmıştık. Gökyüzü açıktı karanlık ve yıldızlar çok net izleniyordu. Bu testi özellikle eşim ile birlikte yaptım ki hatam olursa beni düzeltmesini ve uyarmasını istedim. Gökyüzüne baktığım zamandan sonra yaklaşık bir saat sonra ezan okundu, o anda da gökyüzüne baktım ama hiçbir değişiklik yoktu yani gecenin zifiri karanlığı devam ediyordu. Bekledim yatmadım yaklaşık ezandan sonra 35 dakika geçmişti hala hava gecenin zifiri karanlığıyla aynıydı. Hemen Rabbim in ayeti geldi aklıma oruca başlama vaktiyle ilgili. ( Tan yerinin beyaz ipliği siyah ipliğinden sizce seçilinceye kadar. ) Yaradan bu vakit geldiğinde oruca başlayın emrini veriyordu bizlere, ama verdiği emir ile bizlere beşerin öğretisi neden tutmuyordu? Neden milyonlarca insanı daha erken oruca başlatıyorlar diye düşündüm ve bunun hesabını nasıl verecekleri korkusu geldi aklıma. Ama buna benzer o kadar yanlışlar vardı ki. Şimdide gelelim orucun bitiş anına bakın ne diyordu Rahman hatırlayalım. (sonra da orucu gece oluncaya değin tamamlayın. ) Bizler Allahın gece olunca orucu tamamlayın sözünden gecenin zifiri karanlığını her nedense anlamamışız. Güneşin tamamen batıp havanın karardığı anı da anlamamışız, gündüzün geceye geçişi olduğunu doğru anlamışız da neden zifiri karanlıkta orucu başlatmışız anlamak çok zor. Günümüzde akşam namazının okunduğu vakti hatırlayın gecenin zifiri karanlığı değil, ama gecenin başladığı ilk zamanlar. İşte Yaradan oruca başlama vaktinin de verdiği örnekte olduğu gibi, yani baktığımızda bazı şeylerin hala fark edildiği bir zamanı tarif etmesine rağmen, bizler kendi düşüncelerimizi kurandandır diyerek Rabbi ne yazık ki görmezden gelmişiz. Allah bizleri affetsin.

Amacım yanlış olan bir konuyu gündeme getirmek ve yolumuzun gerçekten kuran yolu mu olup olmadığını hatırlatmaktır. Ben Rabbin kitabından anladıklarımı aktardım, Allah yanlışlarımı affetsin. Rabbim sizlere akıl verdim düşünün ve aklınızı çalıştırın diyor. Bizler ne yazık ki aklımızı bir kenara bırakmış birilerinin düşünceleriyle iman eder olmuşuz. Geri dönüşü olmayan yola girmeden önce emanet verdiğimiz aklımızı lütfen geri alalım, yoksa çokkkkk ama çokkk pişman oluruz. Rabbim inşallah oruçlarımızı sağlık içinde tutmamızı nasip eder ve katında kabul eder.

SAYGILARIMLA
Haluk GÜMÜŞTABAK

 


About the Author
Author

halukgta

Comments (48)
 • Avatar

  CEMİL ŞAHİN Jul 20 2012 - 00:22 Reply

  SİZE ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM İLK DERFA AYNI DÜŞÜNCEDE BİR DOSTLA KARŞILAŞTIM YILLARDIR AYNI TEZİ KURAN YOLUYLA SAVUNURUM SİZ ÇOK NET YAZMIŞSINIZ ELİNİZE SAĞLIK BEN ŞAHSEN EZANA UYMUYORUM VE TAN YERİNİ DİKKAT ALIYORUM KURAN BUNU BELİRTİYOR AÇIK VE NET BAKARA 187. DAHA KANIT ARAMAK VARTMI ÇOK TEŞEKKÜRLER

  • Avatar

   mehmet Kalkan Aug 5 2012 - 03:43 Reply

   Kardeşim sen öyle anlıyosan düşündüğün gibi yapabilirsin,ama düşüncelerini ilmi çalışmaymış gibi göstermene gerek yoktur sanırım.İnsanlara araştırın diyebilirsin ama illa senin yorumuna göre hareket etmeleri gerek miyor.Varsayalım senin dediğin doğru olsa bile erken orucunu kesen birinin orucuna helal gelmez, ama ya senin dediğin gibi değilse ne olacak?.Bunun vebalinden sen nasıl kurtolacaksın.Allah daima ihtiyatlı olmayı emreder.Allah tüm müslümanların tuttuğu oruçları kabul eylesin.Amin.

 • Avatar

  ibrahim Jul 20 2012 - 03:51 Reply

  Tamamen doğru söylüyorsunuz. Aslında sadece bu konu da değil, sünnet’te de insanlar kuranın önüne geçmeye başladılar. Sünneti terine getirmeyene sanki farzı yerine getirmemiş gibi bakıyorlar. Bu da insanların çoğunu sıkıyor ve dinden uzaklaştırıyor. Belki de amaç bu….
  Doğrusunu Allah bilir……

 • Avatar

  Nevzat Jul 21 2012 - 11:47 Reply

  Açıkça ayette belirtilen birşeyi niye insanlara farklı uygulattıklarını anlamak mümkün değil.
  Eğer Kuran’ın hükümlerine uyulmayacaksa Kuran’ı okumalarının ne anlamı var.Yorumlarınıza
  katılıyorum.Sabah ezanınıdan sonra bir saat oturduğum halde hala zifiri karanlıktı.Uykum geldiği için dayanamadım yattım.Durum böyle olduğuna göre ve biz Kuran’da çok açık belirtilen bir hükmü uygulamadığımıza göre kimin ve neyin hükmünü uyguluyoruz.

 • Avatar

  turgay savaş Jul 22 2012 - 18:18 Reply

  hay allah razı olsun. Bnd iki saattir ilgili ayeti arıyorum. Ben gemid calısyrm. 12-04 arası calsyrm 3 gündür 4 ten sonra yiyrm. Gerçektend imsak dye yazılan zamandn 45 50 dakka snra hava aydınlanmaya bşlyor.

 • Avatar

  omer Jul 24 2012 - 04:37 Reply

  arkdşlr ben şüpheli durumdan emin olmak için ezan okunduğunda niyetimi ediyorum fakat bir saat sora sabah namazını klyrm. şimdi diyanete göre niyet eden ardından sabah namazını kılıyorsa ve gerçekden imsak vakti oluşmamışsa vakti girmemiş namaz nasıl kılınır bu çooook büyük bir vebaldir diyanet için bunu net olarak açıklamalılar yada hangi ilimizden gökyüzü net gözüküyosa bi zahmet bi çıplak gözle takip etsinler ve teknolojik aletlerini böylelikle teyid etsinler bunu yapmak çok zor değil ben brey olarak havanın durumuna göre hava şartlarından dolayı itibar edemiyorum istanbulda bunu net anlayamam mecburen ihtiyatlı davranıyorum en başta söylediğim gibi buna rağmen yetkililerin din adına karar verirken masa başında ölçümlere göre değilde anadoluya gidip güneşi bi takip etmelerini tavsiye ediyorum

 • Avatar

  Muhammet alp Jul 26 2012 - 00:42 Reply

  abii süpersinn ve haklısınn bende baktım tam 1 saat fark varr onuda geçtimm bizim diyanet kolaya kaçtı zamanında osmanlının hesaplarını kullandı ama osmanlı hata yapmıstı bu vakitleri astronomlara hesaplattı onlarda gökyüzündeki bişeye göre hesap aldıkları için yeryüzünden sanırsam 5 km yukarıyı ölçü aldılar ondan böyle sapma olduu ayet var varmı bundan ötesi efendimiz sav demiyormu ben size iki şey bırakıyorum bunlara sarılın yeter dıye sünnet ve kuran die

 • Avatar

  ahmet Jul 26 2012 - 01:54 Reply

  BEN BU KONUYU BAYADIR ARAŞTIRDIM VE AYNI SONUCA VARDIM YANLIZ BUNU EŞİM DAHİL KİMSEYE ANLTAMADIM BU ŞU DEMEK OLUYOR BİZ İSLAMI DEİL ATALARIMIZIN DİNİNİ YAŞIYORUZ BİZE NE OGRETİLDİYSE ONU UYGULUYORUZ YANİ MÜSLÜMANLARA İSLAMİYETİ ANLATMAK ÇOK ZOR ALLH HAKKIMIZDA HAYIRLISINI VERSİN ALLAH AFFETSİN AMİN

 • Avatar

  AHMET Jul 27 2012 - 19:27 Reply

  EY KARDEŞİM,
  BAŞLAMA ZAMANI BU DENLİ ÖNEMLİ DE BİTİŞ NEDEN DETAYLI DEĞİL VEYA BİZE GÖRE TEFERRUATMI? BİRDE BOZMA KELİMESİNİN UYGUN OLMADIĞINI DÜŞÜNÜ

 • Avatar

  kaptan Aug 1 2012 - 03:13 Reply

  arkadaslar ben Almanyada kaliyorum ve bu sene ilk defa dinime dönerek bastan berli Oruc tutuyorum ve elimden geldigi kadar namaz kilmaya bakiyorum.Burada okuduklarim gercekten cok dogru ve Almanyada camilerin yarisi Diyanet Imsakiyesine göre gidiyor öteki yarisi (ben dahil) fazilet Imsakiyesine göre gidiyor.Allah beni affetsin ama Kuranda yukarda arkadaslarinde belirtigi gibi baska yaziyor?
  Burda Süleymancilar camii sine sordum onlarin cevabi söyle: 1982 yilina kadar her Imsakiye ayniydi yani hepsi Fazilet takvimi idi.Ama 1982/83 yilindan sonra Diyanet saatleri degistirdi ve Diyanete göre Imsak mesela bugün 04:12 ise Fazilet e 02:50 de.Hangisi dogru neye uyacagima sasiriyorum acikcasi.

  sizin bunda görüsleriniz nasildir?

  selamlar
  kaptan

 • Avatar

  Fatma Aug 1 2012 - 16:55 Reply

  HARİKA. ÇOK TEŞEKKÜRLER. BEN DE KURANA GÖRE ORUCA BAŞLIYORUM VE BİTİRİYORUM. İNSANLAR ARAŞTIRMAYA ÜŞENİYORLAR VE HAL HAZIRDAKİ ÖRF ADET GELENEKLERE GÖRE ANA BABA NE YAPIYORSA ONA GÖRE UYGULAMA YAPIYORLAR. BU DA YETMEZMİŞ GİBİ DOĞRU OLARAK KABUL ETTİĞİ YANLIŞLARI HERKESE ANLATIP KANDIRIYORLAR. TEMBEL MİLLET EZBERE İBADET PEŞİNDE. HERKES KENDİNDEN SORUMLU OLDUĞU İÇİN BOŞVERİYORUM.

 • Avatar

  ismail K. Aug 2 2012 - 16:18 Reply

  Arkadaşlar size çok teşekkür ederim.Burda bütün insanlara tercüman oldunuz.seneler önce birileri diyanete hıyanet diye bir lakab takmıştı.Ben şahsım olarak bu söylemden rahatsız olurdum. Bugün bakıyorum da gerçekte diyanet kurumu ticaret kurumu olmuş.

  Bugün diynettekilerin çoğu mevki ,makam ticaret , siyaset ve maaş konularını hesap eder olmuşlar .HZ. kur’an ‘ın gösterdiği yol ve peygamberimiz(Sv)in hadisleri çoğu zaman hatırlarına bile gelmiyor , şayet gelseidi bnka kapıların da zina gibi sayılan faiz(kredi) işleriyle uğraşmazdılar.Hülasa asıl mevzuya dönecek olursak ; imsak konusunda gerçekten haklısınız . Allah sizden razı olsun …Yanlış yapanlara Allah(cc) hidayet nasip etsin . Bizim de oruçlarımız kabul olsun.AMİN…

 • Avatar

  bayram Aug 16 2012 - 03:59 Reply

  herkezin yorumları ayrı ayrı güzel hepinizden allah razı olsun bu forumdaki insanlar gibileri arttıkca hem millet hemde dinimiz yücewlecek hayırlısı ile

 • Avatar

  EMRE SEN Jul 9 2013 - 06:17 Reply

  ÇOK UZUN SÜREDEN BERİ BU KONUYU DÜŞÜNÜYORUM CAMİ HOCALARIYLA KONUŞUYORUM . BENCEDE ENAZ 1 SAAT FAZLA ORUÇ TUTUYORUZ.

 • Avatar

  kedii(www.asilduya.com) Jul 9 2013 - 15:30 Reply

  guzel kardeşim yorumlarınız ve duşunceler fıkırlerınız guzel zaten yukarda belırtıgın gıbı ayetten bahsedıyorsun ona suphe ıle zaten bakamayız bzıde her akşam bu oruç kunusu işlıyorum emegıne saygı duyorum nıce razmanalra asildunya. ailesi olarak

 • Avatar

  ziyaretci Jul 10 2013 - 21:38 Reply

  Eğer yanlış hatırlamıyorsam Edip Yüksel bir videosunda orucun bizim açtığımızdan daha erken açılabileceğinden bahsediyordu Kur’an’a göre. Ayette geceyi belirten kelime havanın tamamen kararmasını belirtmiyormuş. Ama bunu bi araştırmak ve Edip Yüksel’i yeniden dinlemek lazım.
  Ve elbette en doğrusunu Allah bilir
  Selam.

 • Avatar

  simsek Jul 11 2013 - 08:55 Reply

  ALLAH razı olsun sizden haluk bey

  ben yıllardır.bu yanlışı savunanlara hiç akşam ezanı ile sabah ezanı gökyüzüne bakmazmısınız diye uyarıda bulunuyorum.
  yaşadığım ilde benim ile diyanetin arasında 45 dakika fark var.bu fark imsak vakti deninen saatte hava zifiri karanlık üstelik yıldızlar gökyüzünde parıldıyor.
  aklım almıyor neden insanlara erkenden oruç tutmalarını istiyorlar aklım bunu anlamakta güçlük çekiyor.
  kısaca benim yaşadığım ilde 55 dakika gibi bir fark görünmektedir.
  saygılarımla

 • Avatar

  melis Jul 17 2013 - 20:08 Reply

  yaziyi okudum ve cok begendim..kendim biraz din konusunda aklim karismisti.napicami bilmiyo haldeydim..cevredeki insanlarin cogunda dua sayac makinelerinden tutunda bana cokkkk batil gelen orf adet anenelerin kurani kerimi bozduklarini dusunmeme sebep olmustu.ki bazi dusunce ve arastirmalarim oldu..yaptiklarimin kuranla ilgisi olmadigini gordum kildigim namazin bile;((sok oldum cunku bende diger insanlarin anlattiklariyla dini hep bildim kuran okumadim…taki sacma sapan gelen anlatilarin yada namazda ayagin 2cm acik eller yerde yapisik parmaklar falan filen beni gerdi ve arastirdim sordugumda namaz icin vs..hep hadis dediler..kurani anlamak icin icin hadisi okumaliymisin..direk siktiri cektim..yani anlasilamiyan ve kuranin sorular iceren bir kitap oldugunu bunun cevap anahytarinin ise bozulmus hadisler oldugunu vurguluyolar…neyse arkadasa benim gibi dusunduhu icin cok memnun oldum demekki oruc konusundada hem fikir oldugum insanlarin olmasi dogru yolda oldugum anlaminda hissettirdi.tsk..simdi ise dinimi namazimi ahlakimi sadece kurani kerime gore yasiyorum…hadise uymuyorum…

 • Avatar

  Hatice Jun 15 2014 - 23:03 Reply

  ALLAH razı olsun.Oruca başlama konusunu çok iyi anladım.Ancak bitiş konusu muallakta kaldı benim için.Yani ayette leyl geçiyor,geceye kadar orucu tam tutun buyuruyor Allah.
  Burda kıstas ne olmalı? akşam namazı okunduğunda gün aydın sayılır.Ama bizler orucu bozuyoruz.burda da sıkıntı yok mu? geceye yani kapkaranlık oluncaya kadar beklememiz gerekmiyor mu?

  Saygılar

 • Avatar

  osman Jun 27 2014 - 18:26 Reply

  Cuma hutbesinde siyaset yaptıran bir hükümet orucu 1 saat erken tutturmuş çok mu…
  Tamamen katılıyorum size ve bende zaten orucumu gerçek imsaka ve Kur-an’a göre tutuyorum…
  Allah kabul eder inşallah…

 • Avatar

  HALİL Jun 27 2014 - 22:19 Reply

  GERÇEKTEN DOĞRU BİZ ATALARIMIZDAN SİYAH İPLİKLE BEYAZ İPLİK AYIRT EDİLİNCEYE KADAR YADA TARLADA YERDE BUĞDAY TANESİ GÖRÜNÜNCEYE KADAR YİYİP İÇİLEBİLİR DİYE ÖĞRENDİK AMA GECE 2BUÇUKTA KALK YE İÇ 3 BUÇUKTA YAT DİYE ÖĞRENMEDİK ALLAH HERKESİN TUTTUĞU ORUCU KABUL ETSİN ASIL ÖNEMLİ OLAN NİYET VE KALPTİR DİYORUM. HAYIRLI RAMAZANLAR

 • Avatar

  alparslan Jun 28 2014 - 20:03 Reply

  kişinin diyanete uyma zorumlulugu yok ancak kişinin kurana uymak zorumlulugu vardır
  oruç sabahın ışıltısıyla başlar akşamın kararmasıyla biter diyanetten çıkmışlar efendim yldızlar göyün 4 metre üstündeydi filan saçmalıyorlar kişilerin bulunduğu bölgenin ufuk çizgisinden başlar ezan vakitleri bunun bir örneyini vere bilirim eyer ufuk çizgilerinden başlamıyosa neden İstanbul ile Erzincan arasın da 45 dakika ezan vakitleri arası var bunu açıklasın lar göyün üzerindeki 4 metre üzerindeki yıldızlardan bahsediyo diyanet olıydızlar erzincana ayrı istanbula ayrımı ışık saçıyolarbunada gerek yok allah utala kuranda açıkça belirtmiş tanreinde siyah ve beyaz iplik size ayırt edilinceye kadar yiyin için gecenin 2:45 de bizim bayburtta ezan okuyolar gelin işıkları kapatalım veya osaatte ıssız bir yere gidelim bakalım göz gözü görüyormu onlar kurana uymuyolarsa bende diyanete uymuyorum ve uymak zorunluluğumda yok

 • Avatar

  sekvah Jun 29 2014 - 11:56 Reply

  Haluk hocamdan allah razı olsun her konuda Kuran ı rehber aldığı için her yazısını takip ediyorum.Bu konudada çok aydınlatıcı bir dil kullanmış. Peki İslam dinini hurafe çöplüğüne döndüren Müşrükler nasıl hesap verecek anlaamıyorum..

 • Avatar

  Özkan Jun 30 2014 - 06:46 Reply

  Herkese selam,
  Çok sayıda düşünen kafa yoran, önüne konulanları sorgulayan kardeşlerimin olması beni umutlandırdı,teşekkür ederim

 • Avatar

  Pattinson Stew Jun 30 2014 - 09:08 Reply

  Biriside orucun bitme vaktiyle ilgili bir şeyler söyleyebilir mi lütfen?

  • Avatar

   Fehmi Asna Dec 30 2019 - 00:49 Reply

   Orucun bitme vakti, yine siyah ve beyaz ipliklerin örneğinden faydalanarak hesaplanması gerekir. Eğer, başlama vakti siyah ve beyazın ayırt edildiği an ise, bitirme vakti de tersi olarak ayırt edilmediği andır.

 • Avatar

  Risa Jun 30 2014 - 12:32 Reply

  Ya herkes başlangıç saatinden bahseidior özellikle konuyu başlatan kişi şu bitişi saati hakkındada bir açıklama yapsa havanın tamamen kapkaranlık mı olması lazım orucumuzu açmamız için yoksa hani burdada artık gün ince bir iplik haline gelene kadar mı beklicez kafam karıştı

 • Avatar

  Salih Jun 30 2014 - 13:20 Reply

  Merhaba..

  Süleymaniye Vakfı bu konuda yıllardan beri araştırmalar yapıyor, halkı doğru bilgilendirmeye çalışıyor. Fecr vakti-Orucun başlama vakti konusunda en doyurucu bilimsel açıklamaları bu vakfın sitesinde Abdülaziz Bayındır hocanın yorumlarında bulabilirsiniz..

 • Avatar

  Ayşe Jul 1 2014 - 22:18 Reply

  RİSA kardeşim

  siyah iplik beyaz iplik
  sabah oruca başlarken güneşin doğduğu kısım beyaz iplik gibi olur.diğer taraflara baktığında siyah iplik gibidir.yani gözünü gökyüzünde dolaştırdığın zaman iki renk görürsün.bir taraf beyazlaşmaya başlar diger taraf siyahtır.
  bunun tersi de akşam vakti günün büyük bir bölümü beyazdır.güneşin battığı kısımda siyahlaşmaya başlar.

 • Avatar

  Risa Jul 3 2014 - 20:22 Reply

  Ayşecim çok sagol şimdi anladım ya bilmediğim için havanın kapkaranlık olmasını beledim orucumu açmak için :D Çok sagol aydınlattın beni bu durumda oruc açma vaktınde bir problem yok çünkü güneş çekilmiş oluyor ve koyuluk oluyor gökyüzünde baya biz açarken çok sagol canım :D

 • Avatar

  Yusuf Jul 4 2014 - 23:47 Reply

  Bayramın birinci günü sabah ezanı kaçta okunacak bir bakın, bir de ramazan süresince okunan sabah ezanı vaktine bakın aradaki fark toplum mühendislerinin dayatmasıdır. 1400 yıllık dinin kitabı yazmış günümüze kadar uygulanmış kalkmış birileri durumdan vazife çıkarmış. Ben orucumu Kuran’ın anlattığı şekilde tutuyorum, amaç 40-50 dakika kazanmak değil doğruyu bulmaktır. Sorgulayan müslümanlar aynı zamanda araştıran insanlardır, teslimiyet biat kültürü cahil toplumların işidir, rehber Kuran’dır. Oku !

 • Avatar

  Halil Güven Jul 10 2014 - 08:51 Reply

  Buradan şu çıkıyor; Allah ibadetleri tanımlamış… Buna göre hareket etmek gerekir. Başkasının güdülemesiyle ibadet edilmez. Bu insanı bağımlı kılar. Başkalarının ağzına bakar kılar. Kuranda olmayan hassasiyetler yaratılıyor bu konuda… Bunlar yanlış… “Kuran Müslümanı” olup, ibadeti öyle yapmak gerekir. Ve Allah ile konuşarak ibadetini yapmak gerekir. Bir kaç dakikanın, bir kaç saniyenin hesabını yapanlar; “güzel ahlaka” erişememiş insanlardır. İbadet insanı “güzel ahlaka” götürürse bir anlam ifade eder. Değilse hiçbir anlam ifade etmez! Yani, “öfkeden, kızgınlıktan, kinden, nefretten, düşmanlıktan arınıp, daima doğru sözlü olup, iyilik eden ve barışı koruyan, geliştiren” olmak gerekiyor. Kuranın tüm öğütleri bunlar… Fazla ayrıntıya girip ayrıntıda boğulmak doğru değil, böyleleri “zayıf iradeli” insanlardır. Onlara yardım edilecekse, Kuranı anlamaları öğütlenerek yardım edilmeli diyorum. Saygılarımı sunuyorum…

 • Avatar

  ecevit Jul 11 2014 - 23:56 Reply

  Şeytam beni azdırdın,ben de senin dosdoğru yolunun üzerinde oturacağım, sana iman ettikletimi sanacaklar..” işte ayet size bu ayetten öğüt alınabilir. Neden kurana gore degil sorusunu cevaplar sanırım. Eğer insanlar hadis sunnet fikih diye inanmaya atalarının öğrettiği gibi :( yanlış yolu Göremez zaten imam hoca falan golan bişi dedimi sorgulanmıyor basitce bu kural bozulmalı selam olsun sizlere

 • Avatar

  cevahir Jul 12 2014 - 03:22 Reply

  bunu bir arkadaşım söylemişti..şüphye düşüp araştırdım..gerçekkten kurana göre oruç vakitleri ile diyanete ggöre oruç vakitleri birbirini tutmuyor.. sabah ezanıyla son nokta konuluyor bize ikinci yani sahur ezanı okutturmayın der gibi..namaz için okunan ezanın oruç vakti ile bir ilgisi olmamalı..oruç namazdan ayrı bir konu bence..iki ibadetin vakitleri ayrı ayrı kuranda belirtilmiş ikisi birbiriyle ilişkilendirilmemiş

 • Avatar

  volkan Jun 17 2015 - 21:47 Reply

  yani var ya benim gibi düşünen insanları görmek mutluluk ve sevinç katıyor gönlüme kuran”a göre hareket etmek dururken neden ata dini yaşayalım ki cenabı hak zaten kolaylıklar sağlamış arkadaşın dediği gibi saniye ve dakikalarla savaşıyoruz hoca yanlış ezan okur güya getti oruç gardaş gel burdan yak diyanete göre zamanında okumaz fazladan oruç tutulur aç kalırsın rabbim en doğru şekilde anlatmış bizde ona göre hareket etmemiz gerekir hacı hoca abi bana göre fasa fiso ben inanmıyorum asla ilçe müftüsüne sordum hocam ezan okundu herkes yeme içme kesti ben çay içtim ne olacak dedim orucun bozuldu eeee kefaret orucu tutacaksın 61 gün dedi lan varya bıraksınlar bu saçmalığı aklın yolu birdir abi kuran neyi emretmişse biz onu yapmak zorundayız allaha emanet hayırlı ramazanlar

 • Avatar

  Yafes Jun 18 2015 - 03:00 Reply

  aileme bunu anlatmaya çalışıyorum. Ben demiyorum allah böyle kolaylastırmış bizler için diyorum kitabımız Kuranı kerimde yaZıyor diyorum. Zaten erken kalkıyoz biz ezana kadar ye yat işte diyolar. Fazla sevap kazanırsın diyolar. Ezanla başlayıp bitirmek adet haline gelmiş.

 • Avatar

  ziya temel Jun 18 2015 - 15:16 Reply

  İbni Kesir: Onlar; göklerin melekutuna, Allah’ın yarattığı herhangi bir şeye ve ecellerinin yaklaşmış olması ihtimaline hiç bakmazlar mı? Bundan sonra artık hangi söze inanacaklar?

  ‘bilal’ın ezanı ve dikey olarak beliren tan sahurunuza engel olmasın, fakat ufukta enine yayılan tan öyle değildir.’ (müslim, sıyâm, 8)

 • Avatar

  AHMET CAN PASTIRMACI Jun 19 2015 - 17:16 Reply

  Yıllardır bu konu hakkında konuşuyorum ama kimse dinlemiyor.Kuranı okumayan bir müslüman toplumu olarak neye söylenilirse ona inanıyoruz.

 • Avatar

  yusuf Jun 21 2015 - 04:12 Reply

  allah razı olsun bende daha dün birkez daha bu ayetten geçtim. aynı zamanda arapım ve ayeti anladığımı varsayıyorum .. emin olmak için araştırmak istedim sizin yazınızı buldum, gerçektende anladığım gibi.. çok teşekkürler emeginize sağlık

 • Avatar

  Mesut Jun 22 2015 - 16:35 Reply

  Ramazanın ilk günü kalıtım ezan okunuyor hanım dedi geç kaldık bu saatten sonra oruç olmaz olsun dedim ben niyet edicem ama kalbimde bi supe sabah olunca bir kaç kişiye sordum olmaz dediler ezandan sonra yiyip içilmez bende orucu tutmadın ama bakara 187 . ayeti gördüm bölge bisey yokmuş şimdi ben o günkü orucu kazandı yapacak yoksa benim yerime diyanet işlerini tutacak

 • Avatar

  Aytac Jun 23 2015 - 22:18 Reply

  Selamun Aleykum,

  kimsenin kafasini karistirmak istemiyorum… Hepimizin iyi niyetli tuttugu ve actigi orucu Allah katinda kabul olur insallah ve Allah in rizasini kazaniriz.
  Ben Almanyada yasiyorum, su an camdan baktigimda, sisli ve yagmurlu bir hava görüyorum. Yani burda bu fecri görmem imkansiz. Benim yorumum su: Doganin bize sundugu isaretlerden faydalanamadigimizda teknolojiye güvenmemizin Dogru oldugunu düsünüyorum. Yani Astronom larin belirledigi saatler ve takvimlere…

  Bu konuyu yillardir Bayram günü icinde tartisiyoruz… Hilal i gördünmü, görmedinmi tartismasi?! toplum bundan dolayi ayriliyor. Birlik ve beraberlige ters düsüyor. Bilim Ay tutulmasini, günes tutulmasini seneler öncesi Saniye Saniye hesaplayabiliyor.
  Simdi ben bilime güvenmem, gözüme güvenirim dersek ayni ülke, ayni sehir, ayni aile icinde cestili bayram günleri olusmazmi?

  Saygilarimi sunuyorum
  Aytac

 • Avatar

  halukgta Jun 24 2015 - 11:59 Reply

  Orucun bitiş konusunda da Allah, akşam oluncaya kadar ifadesini kullanır. Aslında bu ifade akşam namazıyla da aynıdır. Günün aydınlığının sona ermeye başladığı zamandır. Yaradan özellikle bu konularda yuvarlak sözcükler kullanmış ve bizlere çok ince bir sınırlama yapmadan, sorumluluk altına sokmadan kurallarını koymuştur.

  Bu konuda belki şunu söyleyebilirim. Bugün okunan akşam namazı ve orucumuzu bozduğumuz zaman sanki bana 10 yada 15 dakika erken gibi geliyor. Tabi çok şükür Rabbimiz çok ince bir sınır koymadığı için, şükürler olsun içimde büyük bir kuşku yok.

 • Avatar

  Tümer Jul 1 2015 - 09:43 Reply

  Allah cc bakara suresinde dediği gibi bu kitapta (Kuran) şüphe yoktur..Kurana şüpheyle yaklaşan başkalarının ipine sarılsın. demem o ki ŞEYTAN DİYANETİ GÖRSE “BEN NE İŞE YARARIM” der :))))))))))))))))))))

 • Avatar

  Aylin Jun 7 2016 - 19:17 Reply

  Yalnız değilsiniz.. tek rehber Kuran!

 • Avatar

  Göksel Nov 6 2017 - 23:17 Reply

  Şahsen ben 2 günde bir 2 gece çalışan insan olarak ramazan ayında sahur vakti yemeğimi yedikten sonra okunan ezana uymuyorum,nedenine gelince gayet basit,normalde sabah ezan vakti nedir,güneşin doğması ve havanın aydınlanmaya başladığı an değilmidir,o zaman ramazandan önce sabah 5 te okunan ezanın ramazanın girmesiyle birlikte 4 e çekilmesinin nasıl bir mantığı olabilir ki,ve her gece görevimde ezan okunduktan sonra gökyüzünün en az 35 dk sonra hafif bir şekilde renginin açılmaya başlamasına şahit olduktan sonra diyanetin ne dediğini pek takmıyorum,ne benim nede bir başkasının diyanete ihtiyacı yok,çünkü elimizin altında tek doğru kaynak Kuran var,bakın şöyle izah edeyim,bir gün bayanın birisi diyanete regl döneminde ibadet edilip edilmeyeceğini sormuş,bende merak edip okudum,soruya yanıt olarak bakara 222. ayeti koyan ve ayetin Türkce açıklamasını yapan diyanet ayetin mealinden sonra soruya cevap olarak şöyle başlıyor, ”hz ayşe anamızdan bir rivayete göre peygamber efendimiz kadınların o halleri geçene kadar ibadet edemeyeceğini belirtmiş diyor,tezata bakarmısın Allahın sözlerinin açıklamasını yazıp hemen altına bir rivayete göre diye başlamak sizce diyanete olan güveni ne denli sağlayabilir ki,demekki diyanette kurana değil hadislere göre açıklama yapan bir kurum haline gelmiş bu kadar net.

 • Avatar

  Murat May 16 2018 - 02:44 Reply

  Arastıran düşünen,sorgulayan beyinler iyiki varsınız.Bu evrende yalnız olmadıgımı bilmek güzel :)

 • Avatar

  Serpil May 7 2019 - 22:28 Reply

  Merhabalar gerçekten benim gibi dusunup ayetlere gore orucunu tutan kardeslerimizin oldugunu gormek cok guzel. Bende kuranda yazan ayetlere gore tutuyorum orucumu. Ramazan ayindan once saat 5 te okunan ezan ramazan basladiginda 04:13 te okunuyor bir gundemi bu kadar zaman farki oluyor. Sonra o satte hala hava zifiri karanlik kaldiki fecir vakti saat 5:40 yani siyah iplik ve beyaz iplik birbirinden o vakitte ayriliyor. Ramazan bittikten sonra tekrar eskisi gibi ezan saati degisiyor. Bu yuzden ben dinimi baskalarindan duyduklarima gore degil kuranda yazilana gore yasiyorum. Okuyalim dusunelim rabbimin izni ile insallah hatamiz varsada affolunur.

 • Avatar

  Nhl May 25 2019 - 00:40 Reply

  Oruca başlama saatinin verildiği gibi iftar saatinin de verilmesi gerekmez miydi daha doğrusu saat demeyelim de süre diyelim Orucu açma zamanı da tamamı ile yanlıştır arkadaşlar Kuran’a bakıldığı zaman iftar saati için verilen işaret Leyl kelimesi ile verilmiştir bunun da Arapça karşılığını bakıldığı zaman zifiri karanlıktır bu durumda ezanlı değil ortalığın tamamen karardığı zaman da iftar vakti olarak belirlemek en doğrusudur Allah en doğruyu bilendir

Leave a reply

Name (required)

Website