Kuran’da Dinozorlardan Niye Bahsedilmez?

Kuran’da Dinozorlardan Niye Bahsedilmez?

“Kuran’ın Muhammed tarafından yazılmadığına ikna olmak için, dinozorlardan, kutup ayılarından, kar ve doludan yani Mekke ve Medinelilerin bilemeyeceği şeylerden bahsetmesi gerekmez mi?” şeklindeki soruya cevap;

Kısa Cevap: Evet gerekir. Çünkü bu çok haklı bir istektir.

Uzun Cevap : Bu soruyu soranları, iyi niyetli soranlar ve kötü niyetli soranlar olmak üzere ikiye ayırmak gerekir.

Kötü Niyetli Soranlara Cevap: Bu kişiler ellerinde sopayla gelmektedirler. Ne söylersek söyleyelim ikna olmayacaklardır. Örneğin, Kuran’da Mekke ve Medine dışında yaşanan olaylara Yusuf’un hikayesini söylediğimizde, kötü niyetli soran kişiler, “Muhammed bunu Tevrat’tan kopyaladı” derler. Kuran’da denizlerin altındaki karanlıklardan bahsedilir, dediğinizde “Muhammed bunu Sümer metinlerinden kopyaladı” derler. Bu da şu anlama gelmektedir, Kuran’da kutup ayılarından bahsedilseydi, “Muhammed bunu kuzeyden gelen ticaret kervanlarından öğrendi” diyeceklerdi. Nur Suresinin 43. ayetinde “dolu” ifadesi geçmektedir. Kötü niyetli olarak soranlar buna ne cevap verecekler? İki ihtimal vardır. Birinci ihtimal şudur; “Mekke veya Medine’ye bir defalığına dolu yağdı” ikinci ihtimal ise; “Muhammed bunu ticaret kervanlarından öğrendi” demek olacaktır. Yani bu kişilerin amacı üzüm yemek değil bağcıyı dövmektir. Bu kişiler Mekke ve Medine’de bilinemeyecek şeylere örnek isterler, örnek verdiğiniz zaman da çeşitli bahaneler öne sürerek kabul etmezler. Eğer Mekke ve Medine dışındaki olaylara Kuran’dan örnek verdiğimiz zaman kabul etmeyecekseniz, o halde neden soruyorsunuz? Bu gerçeğe işaret eden örnek ayet;

Şu bir gerçek ki, o küfre batmış olanları sen uyarsan da uyarmasan da onlar için aynıdır; iman etmezler.
Bakara 6

İyi Niyetli Olarak Soranlara Cevap : Kuran’da Mekke ve Medine’nin dışındaki yerlerde yaşayanların bilebileceği şeylerden bahsedildiği gibi, bütün dünyanın bilemeyeceği şeylerden de bahsedilmiştir. Bu konuda internetten ücretsiz olarak “Kuran Hiç Tükenmeyen Mucize” isimli kitabı, ücretsiz pdf formatında indirip okuyabilirsiniz. Bir örnek verip cevabı bitirelim. (Çünkü iman etmek isteyen için bir örnek yeter de artar bile)

“Sen dağları görürsün de onları sabit sanırsın; oysa onlar bulutların sürüklenmesi gibi sürüklenirler.”
Neml 88. ayet.

Bu ayet yeryüzünün sabit olmadığının, dünyanın döndüğünün kanıtıdır.

Not : Sümer metinlerinde bilimsel gerçeklerden bahsedildiği gibi, dünyanın düz olduğuna dair bilimle çelişen ifadelerde bulunmaktadır. Kuran’daki bilimsel mucizeler Sümer metinlerinden alınmıştır diyenlere soru; Kuran nasıl oluyor da sadece bilimsel gerçekleri alıp, dünyanın düz oluşu gibi yanlış bilgileri bünyesine sokmamıştır ?


About the Author
Author

Ufuk Hoca

Comments (2)
  • Avatar

    Arkeolog Oct 12 2018 - 19:45 Reply

    Ve dinazorlardan bahsetse yine o zamana onceki efsanelere gidip kopya iftirasina siginip kenara cekilirlerdi.ya da tek hucreliler niye yok cambriyen patlaması niye yok vb vb vb diye Kuran ı sanki yuzlerce cilt olacak kadar bahaneler turetirlerdi.dinazorlar insanlık icin önemli bir varlık değildir.hicbir insan bir dinazoru yasarken goremez arada milyonlarca yil var.

  • Avatar

    Garip Aug 8 2019 - 20:46 Reply

    Sanırım yaklaşık olarak 25 yıl kadar önceydi. Bu soruyu kendi kendime sormuştum. O zamanki ben bu soruya tatmin edici bir cevap bulamamıştım çünkü yaşım 13-14 civarlarındaydı.. Ee çok doğal.. insan istiyor ki kutsal kitabında aradığı herşeyi bulsun. Ama bu mümkün müydü? Kuran diyoruz din kitabı diyoruz ama herşeyden bahsetsin istiyoruz! Bilmediğimiz o kadar çok şey var ki Kuran tüm bunların hepsinden bahsetse her halde bitmeyen bir kitabımız olurdu. Bu kitap Kutsal bir kitap ve içinde sadece bize hem bu dünya hemde ahiret için bizi amacımıza ulaştıracak rehber var. Amacı dışına çıkan bir kitap değil bu. Kuran tüm insanlığa gönderilmiş bir kitap olduğu için hedefini mekke ve medineliler olarak değil tüm insanlık olarak koymuştur, tüm insanlığa gönderilmiş bir kitaptır. Dolayısıyla gayrimüslimlere ispat olsun diye sadece Mekke ve Medinelilerin bilemeyeceği bir şey söyleme gibi bir arayış içinde asla olmamıştır. Allah (cc) mucize isteyenler için sadece onlara okunmakta olan Kur’an ı gösterir.

Leave a reply

Name (required)

Website