Bu Nasil Müslümanlik?

Insanlarin en büyük yaptigi yanlis, Müslümanligi ( yahut hangi dine mensup ise) babadan miras gibi görmesidir… Yani söyleki, dogar, büyür, babasi Müslümansa evladida müslüman olur, ve sanirki sansliydi!!


Bakara Suresi 170 Onlara, “Allah`ın indirdiğine uyun” dendiğinde: “Hayır!Biz, atalarımızı üzerinde bulduğumuz şeye uyarız. ” Derler? Peki, ataları bir şeye akıl erdiremiyor, doğruya ve güzele ulaşamıyor idiyseler!…

Iste bu cok sakat bir düsüncedir, bir o kadarda tehlikelidir… Babadan miras ile müslümanlik olmaz! Yani herkes yeniden sorgulamaya mecburdur, yeniden düsünmeye ve arastirmaya mecburdur.. Belkide bu yüzden ilk inen ayet” OKU” emridir.. kendini oku, kendini bil… Nitekim kurani kerim ayetinde ” Her benlik kendinden sorumludur” buyurmuyor mu? Madem sorumluyuz nicin sorgulamazsin sen kendini?

Nisa Suresi 49 Bakmaz mısın, şu benliklerini ak-berrak gösterip duranlara! Hayır! İş, sandıkları gibi değil. Ancak Allah, dilediğini temizleyip aklar. Ve bir hurma lifi kadar zulme uğratılmazlar.

Taklit ehli dedikleri budur, yani birilerini taklit ederek, o nerde onun pesinden gitmek… Babam böyle yapti, hocam böyle yapti, alim böyle yapti… Bizi bozan ve sirke götürende aslinda budur…

A`raf Suresi 173 Şöyle de demeyesiniz: “Daha önce atalarımız şirke batmıştı. Biz de onların ardından gelen bir soyuz. Gerçeği çiğneyenler yüzünden bizi helak mı edeceksin? ”

O yapti, su yapti ile Müslümanlik olmaz! BEN YAPTIM! Günahi BEN isledim! Iyiligi BEN yaptim! ile baslar müslümanlik… Yeni kendini bilmek…

Nahl Suresi 111 Gün olur, herkes kendi nefsi için mücadele eder ve herkese, yaptığının karşılığı tam tamına ödenir; onlar asla zulme uğratılmazlar.

Her zaman sevdigim bir nükteyi yine paylasmak isterim izninizle….

Melek gelir ve sorar hani ” Kitabin nedir? ”
Cevap tabiki ” Kurani kerim!”
Melek sorar ” Kac kez okudun? ”
Cevap” hic okumadim!”

Bu nasil müslümanlik? ? Yarin Ruzi Mahserde ALLAH sorarsa ” ben size kitap gönderdim, okumadinizmi? Bakmadinizmi? ” deyince ne diyecegiz? Ya Peygamber yarin sikayetini ederken parmagi ile bize gösterirse?

Furkan Suresi 30 Resul de şöyle der:
“Ey Rabbim, benim toplumum, bu Kur`an`ı terk edilmiş/dışlanmış halde tuttular. “

Yazar : Muhabbetci (Mustafa Celebi)

 


About the Author
Author

Dini Yazilar

Comments (1)
Leave a reply

Name (required)

Website