RESUL = ELÇİ demektir.

 

Resule uyun sözcüğünü (peygambere uyun) olarak çevirmişler ve O`ndan geldiği sanılan rivayetlere uymanın Peygambere uymak olduğunu insanlara çaktırmadan empoze etmişlerdir. Oysa (Resul=Elçiye uyun) sözü, Resul=Elçi, Allah`ın Elçisidir ve Resule=Elçiye uymak aslında O”nu gönderene uymaktır ki bunu bir örnekle anlatmaya çalışayım dilerseniz.

Osmanlı Padişahları da başka ülkelere (ELÇİ) göndermiş ve isteklerini ilettirmiştir. Onlarda Elçinin getirdiğine uymuşlar ya da uymayıp savaşa sebep vermişler ama gönderilen Elçiye ve Elçinin özel isteklerine sözlerine bakmamışlardır. Çünkü (ELÇİ) Padişahın Elçisidir ve O Elçiler Padişahın isteklerini iletmişlerdir. Yani ELÇİ sadece Elçilik görevini yapmıştır.

Lakin İnsanlar, İş Peygambere gelince o Elçiyi kutsamışlar, Elçinin getirdiği Allah`ın buyruklarına bakmak yerine o ELÇİ`ye Allahın oğlu (Üzeyr ve İsada olduğu gibi) Vasıflar yüklemişlerdir. Ki O gönderen Kitabında onların birer BEŞER olduklarını kendiliklerinden bir MUCİZE getirme gibi bir hünerleri olmadığını hatta GAYBI bilmem dediklerini anlatmıştır.

Nedense yüzyıllardır insanların hayalindeki (ELÇİ) hep insanüstüdür.

Gelen Elçilere (Allahın kendisini göster, ya da onunla melekler dolaşmalı ya da altından sarayları olmalı demişler Elçilerin çarşı pazar gezmesinden şaşırmışlar ve hep bir insanüstülük beklemişlerdir.)

Furkan 20: Biz, senden önce de Elçileri başka türlü göndermedik, kuşkusuz onlar da yemek yiyorlar ve çarşılarda yürüyorlardı. Bir de kiminizi kiminize bir imtihan aracı yaptık ki, bakalım sabredecek misiniz? Rabbin, her şeyi hakkıyla görendir.

Enam Suresi 50. Ayette de ELÇİ konuşturularak mesaj
verilmiştir:

Ben size, Allah’ın hazineleri benim yanımdadır, demiyorum. Ben gaybı da bilmem. Size, ben bir meleğim de demiyorum. Ben, sadece bana vahyolunana uyarım. De ki: Kör ile gören hiç bir olur mu? Hiç düşünmez misiniz?

Elçiler Gaybı bilmem dedikleri halde gayb haberleri verdiğini iddia ettikleri o kadar çok uydurma rivayet vardır ki şaşarsınız. Hatta Kıyametle ilgili aslında Kuran hiç bir bilgi vermediği halde O Rabbin bilgisinde saklı olduğu dediği halde (sen biliyormuşsun gibi sana soruyorlar) dediği halde yinede Elçimiz çıkmış güya Deccali anlatmış Mesih gelecek demiş gibi binlerce uydurmalar piyasada hatta internette de çokça rastlayabilirsiniz.

Ahzab Suresi 63: O insanlar, sana kıyamet saatini soruyorlar. De ki: «Onun ilmi ancak Allah’ın nezdindedir ve ne bilirsin belki de o kıyamet yakında olur.»

Araf Suresi 187: Sana kıyametin ne zaman geleceğini sorarlar. De ki: “Onun ne zaman geleceğine dair bilgi yalnız Rabbimin nezdindedir. Vaktini O’ndan başkası açıklayamaz. O kıyamet öyle bir meseledir ki, ne göklerde ve ne de yerde ona tahammül edecek hiç kimse yoktur!”O size ansızın gelecektir. Sen sanki onu biliyormuşsun gibi onu sana soruyorlar. De ki: “Ona dair gerçek bilgi yalnız Allah’ın nezdindedir; ama insanların çoğu bunu bilmezler.

Allah aşkına söyleyin bu ayetler gelip dururken Elçi sokağa çıkıp da boş verin Allah”ın böyle söylediğine bakmayın, ben size kıyamet ile bilgi vereceğim diyebilir mi?


About the Author
Author

metafizik199

Comments (7)
Leave a reply

Name (required)

Website