Toplumdaki Yanlış Şehitlik Anlayışı

Selamun aleyküm. Bence toplumdaki yanlış anlayışlardan bir tanesi de şehitlik konusudur. İnsanlar her savaşta ölenlerin şehit olduklarını düşünüyorlar ve günümüzde de genellikle vatanını korumak için ölenlerin şehit olacağı anlayışı söz konusudur. Halbuki Kuran a baktığımızda bu konudaki gerçekler karşımıza çıkıyor:


Ve sakın Allah yolunda öldürülenlere: “ölüler” demeyin; hayır onlar diridirler. Fakat siz bunun şuurunda değilsiniz(Bakara 154).

Ayette de görüldüğü gibi vatanı uğruna ya da başka amaçla değil sadece Allah yolunda öldürülmek söz konusudur. Bu konuda peygambere dayandırılan bir uydurmayı da buyurun hep beraber görelim:

Peygamberimiz buyurdu ki:
“Allah yolunda cephede öldürülenler hariç, şehit yedidir:
-Vebadan ölen şehittir
-Boğularak ölen şehittir
-Zattüree, verem gibi hastalıklardan ölen şehittir
-karın ağırısından ölen şehittir
-yanarak ölen şehittir
-yıkıntı altında can veren şehittir
-karnındaki çocuğu ile doğum esnasında ölen şehittir”

Gördüğümüz gibi hiçbir akla sığmayan ve gülücü bile gelen bir şehitlik uydurmaları ortaya atılmıştır. Hatta burdaki ölenlerin Allah a ve resulüne inanma şartı bile yoktur. Vatanı uğruna savaşmak güzel ancak hayatında kurandan habersiz yaşayan, Allahın istediği gibi bir kul olmaya çalışmayan biri vatan uğruna savaşsa bile şehit olamaz. Zaten şu an bir savaş olsa elbette kaçacak değiliz. Topraklarımızı koruyacağız. İşgal etmeye ve fitne çıkarmaya çalışan insanlarla savaşmak müslümanlara farzdır:

Fitne kalmayıncaya ve din Allah`ın oluncaya kadar onlarla savaşın. Eğer vazgeçerlerse, artık zulüm yapanlardan başkasına karşı düşmanlık yoktur(Bakara 193).
Hamdlar Allah`adır…

Yazar : Gökhan ÖNKOL

 


About the Author
Author

Dini Yazilar

Comments (1)
Leave a reply

Name (required)

Website