Meyvelerdeki Mucize Yaratılış

Bitkiler, Allah’ın yaratma sanatındaki muhteşemliğin en çok tecelli ettiği canlılardandır. Her biri farklı renk, koku, tat ve görüntüde olan bitkilerin insanlar için çok önemli faydaları vardır. Örneğin meyve ve sebzeler insanların ihtiyacı olan pek çok vitamin ve minerali bünyesinde barındırır. Bitkiler fotosentez yaparak ihtiyacımız olan oksijeni sağlar.


Meyvelerin nasıl oluştuğunu hiç düşündünüz mü? Küçücük bir tahta parçası olan tohumun toprağa atılması ile tohum büyüme sürecine başlar. Aynı gibi görünen her bir tohum, aslında bambaşka tat, koku ve lezzetler barındırır bünyesinde. Tahta bir gövdeye sahip her bir ağaç, hangi meyveyi üreteceğini bilir. Muz, mandalina, kiraz, elma, portakal veya kayısı gibi farklı farklı meyveler verir. Bu meyvelerin her biri renk, koku, tat ve vitamin olarak birbirinden çok farklıdır.

Her meyveyi oluşturan renkler son derece uyumlu ve göze hoş gelecek şekilde yaratılmıştır. Örneğin karpuzun dış kısmı yeşil, içi ise yeşilin zıttı olan kırmızı renktedir. Sarı renkteki muzun çizgileri, yine sarının tonu olan kahve renkte oluşur. Portakal ve mandalinanın dışı turuncu, içi ise onun bir ton daha açığıdır.

“Yerde sizin için üretip-türettiği çeşitli renklerdekileri de (faydanıza verdi)… ” (Nahl Suresi, 13)

Bu meyvelerin kokularına gelince, herbir meyvenin kokusu kendine özgüdür ve gözleriniz kapalıyken dahi hangi kokunun hangi meyveye ait olduğunu seçebilirsiniz. Parfüm sektörünün taklit etmeye çalıştığı ancak orijinalindeki kokuya asla ulaşamadığı bitkilere kokusunu veren, her şeyin yaratıcısı ve Sani (Sanatçı, nihayetsiz güzellikleri sanatının içinde yaratan) olan Allah’tır.

Onda meyveler ve salkımlı hurmalıklar var. Yapraklı taneler ve güzel kokulu bitkiler. (Rahman Suresi, 11- 12)

Allah, merhamet edenlerin en merhametlisidir ve biz kulları için yarattığı meyveleri de bozulmadan uzun süre dayanabilmesi için ambalajlamıştır. Kabukları soyulmadığı sürece uzun süre bozulmadan kalabilen meyveler, soyuldukları anda dayanıklılığını koruyamaz ve bozulmaya başlarlar. Ambalajını soyduğumuz meyvelerin içleri ise rahatça yiyebileceğimiz şekilde yaratılmıştır. Örneğin portakal ve mandalina gibi sulu meyveler dilimlenmiş, yemeye hazırdır.

Bu meyvelerin bir başka özelliği daha vardır. Kış aylarında “C” vitamini yönünden zengin portakal, mandalina, greyfurt gibi meyveler yetişir. Yaz aylarında ise su ihtiyacımızı karşılayan karpuz, kavun, üzüm gibi meyveler ağırlıktadır.

Bütün bu meyveler, çamurlu toprakta yetişen bir tahta parçasının içinden çıkar. Bu mucize, üzerinde düşünüp şükretmemiz gereken çok önemli bir konudur.

Ölü toprak kendileri için bir ayettir; Biz onu dirilttik, ondan taneler çıkarttık, böylelikle ondan yemektedirler. (Yasin Suresi, 33)

Yazar : İbrahim Akın

 


About the Author
Author

Dini Yazilar

Leave a reply

Name (required)

Website