Van’da Yaşananlar ve Depresyon

Van’da yaşanan depremde hayatını yitirenlere Allah’tan rahmet dilerim. Yakınlarına Allah sabır, yaralananlara şifa versin.

Deprem sonrası insanları korku, panik ve depresyondan uzak tutacak, kalplerine şifa olacak tek şey, Allah’a sarılmaktır. O’na yakın olmak, O’na sığınmaktır. İnsanın en büyük destekçisi Allah’tır. İnsan için, Allah’a yakın olması ve O’na dayanmasından daha büyük destek yoktur. Nötr ve kalbe hitap etmeyen yöntemlerle psikolojik desteğin yararı olmaz. Kalplere, ruhlara şifa olan Kur’an’dır.

İslam tarihi boyunca her devirde Müslümanlar, yaşadıkları zorluklarda Allah’ı anarak, tevekkül ederek felah bulmuşlardır. Bize can veren, bizi bizden iyi bilen Allah, kalplerimizin nasıl huzur bulacağını, “… Haberiniz olsun; kalpler yalnızca Allah’ın zikriyle mutmain olur. (Ra’d Suresi, 28) ayetiyle haber verir.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan da psikolojik olarak sağlıklı olabilmek için isyan edilmemesi ve ders çıkarılmasını öneriyor. Ve dikkat edilmesi gerekenleri şöyle sıralıyor:

“* Hayatın zor bir döneminden geçiliyor. Toparlanmak için bir zamana ihtiyaç vardır.

* Bu olayı düşünen herkes sizin hissettiklerinizi hissetti, acıları paylaşmak acıları azaltacaktır. Fakat acıyla yatıp acıyla kalkmak insanın beyin enerjisini tüketecektir. Şu kuralı unutmayın: Çaresi varsa çaresine bakılacaktır, üzülmeye değmez, çaresi yoksa üzülseniz de sonuç değişmeyecek daha fazla üzülmeye değmez.

* Yorgunluk, açlık ve uykusuzluğun bedeninize çok zarar verdiğini unutmayınız.

* Alkol ve uyuşturucu ilaçlardan uzak durun, ilgili hekimin verdiği uyuşturucu olmayan ilaçlar çok işe yarayacaktır.

* Depremden kazanımlı çıkmak mümkündür. Özgüvenini kaybetmeyen insanları böyle hayat olayları geliştirmektedir. Tıpkı serçenin kaçma yeteneğinin Atmacanın saldırıları ile geliştiği gibi.

Bir hayat olayı yaşadık, sosyolojik psikolojik sonuçları olacaktır. Kabullenip, isyan etmeyecek dersler çıkararak, aklımızı başımıza alacak daha iyi insan olma yönünde özeleştiri yeteneğimizi geliştirerek bu dönemden Türkiye olarak kârlı çıkmamız mümkündür.”

Kalpler Allah’tan uzak kaldıkça körelir, kararır; Allah’ı anmaktan uzak kalınmamalı. Van’daki vatandaşlarımız dindar insanlardır. Allah’a ve Kur’an’a sarılarak kalpleri huzur bulacaktır. O zaman Sayın Tarhan’ın sözlerindeki gibi bu zorlu dönemden –Allah’ın izniyle- karlı çıkılabilir.

 

Süheyl Okur

 


About the Author
Author

suheylokur

Leave a reply

Name (required)

Website