Yüce Allah’tan Bir Adet Mesajınız Var: Kur’an

Lütfen acilen kulluk ayarlarınıza geri dönün ve dünyaya gelişinizle birlikte mesaj kutunuza düşen kullanım kılavuzunuzu içeren mesajınızı bir an önce açıp okuyun. Bunca yıl gerekli gereksiz sayısız program yüklediniz kendinize. Artık tüm yüklerinizden kurtulun. Gereksiz her şeyi bir daha geri dönüşü olmayacak şekilde çöp kutunuza gönderin. İyi bir kul olmanızı sağlayacak ve sizi sonsuz mutluluğa ulaştıracak mesajınızı okumaya başlayın. Yaratıcınızı, evreni ve kendinizi tanıyarak yaşamınızı anlamlı kılın.

Kur’an kelime manası itibariyle “okumak” anlamına gelir. Kendisi ezeli ve ebedi olan zatın sözleridir. Söz söyleyenden bahsedilince, doğal olarak sözün söylendiği bir karşı tarafın varlığı mevcuttur. Bir yazar kitabını kendisine yazmayacağı gibi, bir bildiri bir açıklama da, ilgili muhataplara yönelik yapılır. Yani Kur’an Allah’ın sözü ve muhatap tabiî ki insandır.

Kendisinde şüphe olmayan bu kitabı âlemlerin Rabbi indirmiştir.
(32 Secde Suresi 2)

İşte bu, onunla uyarılsınlar, Allah’tan başka ilah olmadığını bilsinler, aklı ve gönlü işleyenler de ibret alsınlar diye, insanlara yöneltilmiş bir tebliğdir (bildiridir/duyurudur).
(14 İbrahim Suresi 52)

Demek ki Kur’an bu özelliğine binaen anlaşılır olmalıdır ki zaten muhtelif yerlerde doğruya ileten, öğüt veren ve yol gösteren olduğu söylenmektedir. İnsanın yolu bulan, öğüdü alan olabilmesi için anlaması şarttır.

Bu, insanlara bir açıklama, korunup sakınanlara da bir öğüt ve kılavuzdur.
(3 Ali İmran Suresi 138)

Kur’an sadece bir emir ve yasaklar kitabı, ahlak, hukuk, hikâye, tarih, bilim, ekonomi kitabı değil; fakat bunları da içinde barındıran insan davranışlarını düzenleyen, tavırlarına yön veren, yaşamını değiştiren bir kitaptır. Örneğin; Allah’a kulluk edin, O’na hiçbir şeyi ortak koşmayın (Nisa 36) bir emir, zina etmeyin (İsra 32) bir yasaktır. İsraf etmeyin (Araf 31) ekonomik, yalan ve hileden uzak durun (Nahl 105) ahlaki bir ilkedir.

Kur’an yaşamın her alanında öylesine vardır ki, anlaşılmaz olduğunu düşünerek, sadece yüzünden seslendirip manasını öğrenmeyerek ve yedi kat bezlere sarıp evin bir köşesinde şekilci saygı göstermekle ona haksızlık etmiş oluruz. Biz yaşantımızı özel hayat, iş hayatı vs. gibi sınıflara ayırsak da, Kur’an sadece “dini hayat” kılavuzu değildir. Aynı zamanda hayatın bütününe ışık tutan aydınlatıcı bir rehberdir.

Bu mesajın sesine kulak verin…


About the Author
Author

Comments (1)
Leave a reply

Name (required)

Website