Miraç Kuran’da = İslam’da Var mı?

Bu gün Cuma namazında fetvanın konusu Miraç Kandili idi. Tüm müslüman aleminin kutsiyet atfederek kutladığı bu günün hikayesi sadece hadislere dayanmaktadır. Peygamberimizin göğe yükselerek Allah’ın huzuruna kabul edilmesi olarak anlatılan  Miraç olayı aslında Kuran’da yoktur.  Kuran’da, İsra Suresi’nde anlatılan, Peygamberimizin Mescid-i Haram’dan (Mekke) Mescid-i Aksa’ya kadar geldiği anlatılır.

Kuran’da bahsedilmeyen, sadece hadis kaynaklarında var olan bu olayın, kuran’da yer almadığını ve bu konuya uydurma hadislerin karıştığını bilmek çok önemlidir.   Uydurmaların karıştığı “Miraç hadisi”ne göre Peygamberimiz Miraç sırasında Allah’ın huzurunda iken kendisine ümmeti için elli vakit namaz farz kılınmıştır. Bu emirden sonra aşağı inerken yolda rastladığı Hz Musa kendisine akıl vermiş, ümmetin buna güç yetiremeyeceğini söylemiş ve Allah’tan indirim istemiesini söylemiştir. Bu pazarlık namaz vakitleri beş vakite düşene kadar bir aşağı bir yukarı şeklinde devam etmiş ve sonunda Peygamberimiz artık daha fazla indirim istemeye utandığından beş vakitte sınırlanmıştır. Bu hadis aslında hem Allah’a hem de Peygamberlerine çok büyük bir hakaret içermektedir. Allah, insanların kaç vakit namaza güç yetireceğini hesaplayamaz, bunu ancak Hz Musa akıl erdirebilir (Haşa), Hz Musa’nın aklı sayesinde ancak doğru açığa çıkar(Haşa).

Yani Miraçla ilgili anlatımlar, Allah’a ve Peygamberlerine hakaret içermektedir. Bu hadislerin anlatılması bile utanç veren bir olaydır.

Bilinçli Müslümanlar, “gece yürüyüşü” anlamındaki ayetin İsra Suresi 1. Ayetinde geçtiğini ve sadece

 

“Bütün varlıkların tespihi o kudretedir ki, ayetlerimizden bazılarını kendisine gösterelim diye kulunu, gecenin birinde Mescid-i Haram’dan, çevresini bereketlendirdiğimiz mescid-i aksa’ya (o en uzak secdegaha) yürütmüştür. Hiç kuşkusuz, O’dur İşiten ve Gören”

 

şeklinde olduğunu bilir.


About the Author
Author

Feryal

Comments (4)
Leave a reply

Name (required)

Website