Kuran-ı Kerim ve Arkeoloji…

Yıllardır hatta daha da önce öğrencilik yıllarımda okulda tarih dersi görürken hep kendime sorduğum ama bir türlü cevap alamadığım bir soru vardı.. Neden bize var oldukları kesinlikle bildirilen ve kıssaları anlatılan peygamberleri tarih derslerinde veya kazı yapılan alanlarda daha doğrusu arkelojik dünyada göremiyoruz.? Bu insanlar nerede yaşadı,nerede bu Hakk mücadelelerini sürdürdüler,kimlerin arasında yaşadılar.?

Cevap; cevap yok…Bize öyle bir peygamberler tarihi anlatıldı ki,sanki onlar dünya üzerinde ama farklı bir boyutta veya paralel bir evrende yaşadılar,mucizeler falan hep bu boyutta cereyan etti…Hayır,bu insanlar bu boyutta bu dünyada benimde yaşadığım bu göğün altında yaşadılar,yediler,içtiler,aile kurdular ve öldüler.Zaten Rabbimizde onlar da sizin gibi bir beşerdi demiyor mu?

Ben bu konuda yoğunlaşarak arkeolojik kaynakları takibe başladım,görsel olsun,haber olsun ne bulursam incelemeye çalışıyorum,Peygamberlerimizin izlerini her yeni çıkan kalıntıda bulmaya çalışıyorum İnşaAllah…En sonunda şunu anladım ki,bilinçli olarak dünya tarihi,dinler tarihi ve dahi bulunan eserler bulan kişiler tarafından çarpıtılarak sunulmakta ve ya gizlenmekte.Çünkü bu çalışmaları yapan insanlar,kazılarına başlarken bile Tevrat’ı referans almakta,ve tarihi de bu yönde yazmaktalar.Oysa biz Müslümanlara ayetlerde Rabbimiz defalarca eski kavimlerin kalıntılarını,bölgeleri gezip,neden bu hale getirildikleri hakkında ibret alınması gerektiği yönünde uyarılarda bulunmakta,yani bize Turist olun,gezin ve ibret alın,araştırın neden bu hale düştüler demekte.Ama maalesef bu konu da da pasifliğimiz ön planda,ve kendi tarihi değerlerimiz bile yabancılar tarafından kaçırılmakta veya gizlenmekte.Oysa gözden bilinçli olarak kaçırılmaya çalışılan bir nokta var ve kimse bunu görmüyor,eğer şu andaki arkeoloji ilmine inanırsanız insanlık hep çok tanrılı dinlerle ve inançlarla içe içedir.Din’i kendisi var etmiştir,korktukları nesnelere tapmaya başlamışlardır falan filan.Bu her toplumda böyledir,tevhid inancından veya bu inancın elçilerinden asla bahsedilmez.Çünkü onlar mitolojik birer kişiliktir.Oysa Rabbimiz bize insanların ilk önce tek ümmet ve tek inanç sahibi olduğunu ve bunun daha sonra bozulduğunu,sonra kitap ve elçilerle bunu bizlere hatırlattığını bildirmekte.Ve dini kendisinin koyduğunu,cennet cehennem,ahiret hesap gibi kavramları bize ayetler ve elçiler aracılığı ile bildirmekte.

Soruyorum size İbrahim peygamber nerde yaşadı,nerede doğmuştur,ünü Hindistana kadar gitmiş Brahma adlı kişiyle aynı olması muhtemel bu peygambere ait kayıtlar hiç yok mudur?

Ya Musa peygamber,insanları allak bullak edecek mucizeler göstermiş bu şahsiyet nerdedir? Bu mucizelere tanık olan insanlar hiç mi bir kayıt,resim bir şey bırakmadılar? Her şeyi tabletlere kaydeden faizler için bile tablet kesen toplumlar sizce bu inanılmaz olayları kaydetmediler mi? Hiç sanmıyorum,burada ki en üzücü nokta ise Tevrata göre oluşturulan tarihe inanmamızdır.

Şu anda bilim insanları ve tarihçiler İsa peygamber adındaki şahsiyetin aslında yaşamadığı hakkında neredeyse  hem fikirler,ama biz biliyoruz ki İsa Peygamber gerçektir.ama bizim bu olaya verecek bir cevabımız yoktur,hatta bize söylenen doğum tarihini kabullenmiş ve her sene bunu kutlamayı marifet bilmişizdir.Peki neden kimse Kur’an’ın bize tarifine göre çok yetenekli bir doktor veya hekim olan bu peygamberi araştırmaz,Tarihte kaç tane ünlü hekim tanıyoruz ki???

Ya da okulda Taş çağı,Demir çağı veya Tunç çağı gibi bize tekerleme gibi gelen ama Kur’an da Davud peygambere öğretildiği bildirilen Demir işleme sanatını,veya Süleyman peygamberin süslemelerde kullanmaya başladığı Tunç metalini bu şekil de anlamaya çalışmayız,Kimler başlattı ki bu çağları ??? Herkes Sümerleri yazının mucidi olarak bilir,tarihi başlattıklarını düşünürde Kuran da ki ilk bilinç sahibi bilgi üflenen kişi olan Hz.Adem’in nereli olabileceğini neden kimse merak etmez.Allah ona isimleri öğrettim derken ne demek istedi niye merak etmeyiz???

Niye kimse Babil Kralı HammuRabbi’nin( Lakaptır bu ‘’ Kavmin Rabbi ‘’ anlamında )  kendini tanrı ilan ettiğini bize öğretmez de ilk medeni yasalar koyan kişi diye övülür,kendini Tanrı gören ve kullarına gerçek tanrının değil de kendi yasalarını uygulatan bir zorba olduğu öğretilmez.

Niye kimse Rabbimizin Nuh peygambere neden gemi inşa ettirdiğini sorgulamaz.? Neden yanına hayvanlardan aldırdığını ? Yada tufanın nasıl tüm Nuh kavmini yok ettiğini kimse neden sorgulamaz ? Sakın bir adadan kaçış,bir adanın helakı anlatılıyor olmasın? Oğlunun sığındığı dağa kadar ulaşan dalgaları nasıl izah edersiniz.? Bildiğimiz kaç tane batışı efsane ada var ki???? Biz hala Tevrat kaynaklı tufan hikayesine inanmaya devam edelim!!!

Bunlar benim üzerimde çalıştığım,araştırdığım konular,eleştiriye açığım,amacım sadece ve sadece farklı bir bakış açısı olmasıdır Kuran okunmasına bu yazıyı yazma gereği de bu yüzdendir.Umarım faydası olur herkese…Rabbimin izniyle tarihi de Kur’an la beraber sorgulama yoluna girdim ve bambaşka bir dünya karşıladı beni.Sanıldığının aksine hiç de sıkıcı olmayan bir dünya var orada.

Bence Kur’an a bir de bu gözle bakın,Sonuçta her şey bizim ibret almamız ve düşünmemiz için anlatılıyor o kitapta.

Selamlar

Ömer Faruk Menteşe

( Prenszuko78 )

 


About the Author
Author

prenszuko78

Comments (19)
Leave a reply

Name (required)

Website