Kurban

Bazı kişilerin islamiyeti hiç bilmeden ahkam kesmelerine tahammül edemiyorum!

Bugün bir  tanıdığım “Kurban kesmeye genel olarak karşıyım, hani bir şey uğruna kan akıtılması falan… Yanlış anlama, et çok sever ve hapur hupur yerim, ben ‘kan akıtmak’ fikrine karşıyım” dedi, çok akılcı konuştuğunu “zanneden” insanların kendini beğenmiş edası ile… Sanki ben (biz Müslümanlar) her gece evde Allah’a sunak adayıp kan akıtıyorum… Bu konuşma islamiyette kurban kesmenin sadece hac görevi yerine getirilirken farz olduğunu, aslında kurban bayramı gibi bir kavramın kuran-ı Kerim de yer bulmadığını anlattığım bir ortamda geçti.

Yukarıda bahsi geçen cümleyi söyleyen kişinin İslamiyet hakkında en ufak bir “doğru” fikri yok. Olmadığını biliyorum çünkü arada muhabbet ediyoruz. Kulaktan dolma bilgilerle öğrendiği de onda “Müslümanlar kurban keserek Allah’a sunaklar sunarlar” olmuş. Hani küçükken seyrettiğimiz film veya çizgi filmlerde Maya (veya Afrika) köylüleri “Tanrı”larının hışmına uğramamak için tapınaklara çeşitli meyveler, hayvanlar, hatta insanlardan oluşan sunaklar sunarlar ya…

Sevgili “cahil”, İslamiyette kesilen kurban Allah’a sunulan bir sunak değildir. Aksine kurban, ihtiyaçlı insanlara dağıtarak Onları doyurmak amacı ile kesilir. Hani sen et yemeyi çok seviyorsun ya, işte onlar da senin yediğin etlerden yesin diye Allah’ın Müslümanlara önerdiği bir ibadet şeklidir. Birkaç insanın yeni araba aldıktan sonra “eee, nazar değmesin diye kan akıtmak gerekir” laflarına inanıp da işin ruhunu çarpıtmalarını İslamiyet sanmak sadece cahilliktir. Yeni bir şey aldıktan sonra Allah’a şükretmek için, ya da sadece basit bir şükür için kurban kesip insanlara ikram etmek elbette ki güzeldir, ancak bunun sebebi “kan akıtmak iyidir” değildir. Allah’ın bizim kan akıtmamıza ihtiyacı yoktur, haşa.

 


About the Author
Author

baharkalkavan

Comments (3)
Leave a reply

Name (required)

Website