(Kendine) Müslüman – (Kendine) Teslim Olan!

Adem yakıştırmaz kendini cehenneme. O ademdir, o özeldir. Dünyaya halife olarak gelmiştir ve sonsuza değin öyle kalacağını zanneder… Tuhaf değil mi? Ne yazık ki büyük bir bölümümüz cehennemin en dibini boylayacağız. Biz nasıl insanlara dönüştük böyle; Allah bizi affetsin. Ellerimizde tesbihler, dilimizde anlamını bilmeden söyleyip durduğumuz “eyvallah”lar, “inşallah”lar, “maşallah”lar… Allah’ı dillerden düşürmeyip düz bakan yan gözlüler… Kafalarda bilmem ne marka eşarp ve bilmem ne marka güneş gözlükleriyle, sürüsüne bereket boyayla neye dönüştük böyle? Müslüman diyorlar bize anlamını bilmeden, hiç mi hiç düşünmeden. Sözlüklerde “teslim olan” yazıyor… Peki neye teslim olan? Kime teslim olan? Allah’a mı? Yoksa başka ilahlara mı? Bir de birbirimizi cennete ve cehenneme sokmalarımız yok mu…

İnsanlar tuhaf bir şekilde Allah adına birbirlerini cennete/cehenneme sokup çıkartıyorlar. Topluluklar kendilerini cennetten sayıp, onlardan olmayanları belli bir kalıba sokup cehennemlik ilan ediyor. Mantıkla çelişen sorular soruyorlar.

Soru: “Herkes cennete girecek mi?”

Soru: “Hristiyan, Yahudi cennete girecek mi?”

Soru: “İyi insan olsa ama ateist olsa cennete girer mi?”

Soru: “Ben müslümanım(?) ama namaz kılmıyorum cennete gider miyim?”

İşin komik tarafı bu anlamsız sorulara cevap vermeye çalışan, senelerce ilahiyat fakültesinde dirsek çürütmüş profesörlerin varolması. Bir tanesi demiyor ki “ben nereden bileyim arkadaş, Allah bilir.” Hepsi okuduğu onca yıllık ilahiyat bilgisini bir anda kusuvermek istiyor ortalığa. Allah adına doktrin yazmaya ne meraklı varlıklarız. Nasıl oluyor aklım almıyor, bu insanlar hiç Kuran okumuyor mu?

“İnsanlara iyiyi ve güzeli emredip de öz benliklerinizi unutuyor musunuz? Üstelik de Kitap’ı okuyup durmaktasınız. Hâlâ aklınızı kullanmayacak mısınız?”
2/Bakara:44

Demek ki sadece okumak yetmiyor, aklı da kullanmak gerek…

“Diriliş gününde kendi günahlarının tamamını, ayrıca saptırdıkları kimselerin günah yüklerinden de bir payı yüklenirler. Yükleri ne de kötüdür.”
16/Nahl:25

Bu ayete rağmen, bu insanlara ne oluyor da bir başkasını saptırabileceği ihtimali aklının ucundan dahi geçmiyor?

“Arzusunu(hevasını) tanrı edinen kimseyi gördün mü? Onun üstüne sen mi bekçi olacaksın?”
25/Furkan:43

Gerçi diyanete, profesörlere kızmamak lazım. Asıl problem bu soruyu soranlarda. İnsanlar soru soruyorlar ki bu tarz meseleler gündeme geliyor. Misalen yukarıdaki sorularadan biri “Hristiyan, Yahudi cennete girecek mi?” veya “iyi bir ateist cennete girecek mi?” bir kişi de demiyor ki “Yahu kardeşim sana ne! Yahudi misin? Hristiyan mı? Ateist mi?” iddiaya göre;

e)hiç biri

Bu tip soruların altında asıl yatan sebep bana kalırsa insanlardaki arzuyu(heva/heves) ilah edinme isteği. “Canım Yahudi, Hristiyan, Ateist cennete gidecekse ben hayli hayli giderim” kolaycılığı. İnsan “kendi kendini kandırma” uzmanıdır. Kendi kendini kimseye ihtiyaç duymadan her konuda ikna eder. Nas suresinde geçen “sinsice fısıldayan” insanın benliği değil de nedir? Fısıldamalarıyla ikna eder kendini. “Onlar cennete girecekse ben zaten cennetliğim” ön kabulünden sonra sabahlara kadar günah işleme hüvveyitine sahip olur. Çünkü artık kimliğinde “müslüman” yazıyor. Peki gerçekten Allah’a mı teslim oldunuz? Yoksa kibrinize mi? Bu tarz sorulara verilecek çelişik cevaplar nefsin(benliğin) ağzına layık. Çelişik ifadeler her zaman inkarı kolaylaştırır. Samimi bir müslümanın sorması gereken doğru sorular bunlar mı olmalı?

“İnsanlar, inandık(iman ettik) demeleriyle kendi hallerine bırakılacaklarını ve hiçbir imtihana çekilmeyeceklerini mi sandılar!”
29/Ankebut:2

Dediler ki: “Sayılı birkaç gün dışında ateş bize asla dokunmayacaktır.” De ki: “Allah’tan bir ahit(söz) mi aldınız! Allah, ahdine asla ters düşmez. Yoksa siz Allah’a isnat ederek, bilmediğiniz şeyleri mi söylüyorsunuz?”
2/Bakara:80

Bana kalırsa doğru sorular aşağıdaki gibi olmalı;

“Bugün ölsem, bu yaptıklarımla cennete girebilir miyim?”
“Cenneti kazanmak için neler yapabilirim?”

Kuran şükürler olsun buna yeterince cevap veriyor. Bu tip soruları olan arkadaşlar, hepinizi kritik düşünmeye ve Kuran’a sormaya davet ediyorum. Eğer gerçeği kendinize dert edindiyseniz ve samimiyseniz Allah yardım edecektir.

“Rahman, Kuran’ı öğretti. İnsanı yarattı.”
55/Rahman:1-3

Önce müslümanlık iddiasının nasıl bir iddia olduğunun farkına varmalı insan…

-Müslüman mısın?
+Evet, Elhamdülillah.
-Ciddi misin? Nasıl bir iddiada bulunduğunun farkında mısın?
+Nasıl yani?
-Allah’a teslim oldun yani?
+Eee…

“Müslümanlik nerde! Bizden geçmis insanlik bile…
Adem aldatmaksa maksad, aldanan yok, nafile!
Kaç hakiki müslüman gördümse, hep makberdedir;
Müslümanlik, bilmem amma, galiba göklerdedir.” 

Mehmet Akif Ersoy

“Dünyaya evlenme teklifi edersen, mihir olarak dinini ister!”

Dünya hayatının oyun ve oynaşı bizleri aldatmasın ve

“…O yaman aldatıcı, o çok gururlu, sizi sakın Allah ile aldatmasın.”
35/Fatır:5

 

Erdem Uğur Akbıyık
www.kitapyukluesekler.com

 


About the Author
Author

Dini Yazilar

Comments (2)
Leave a reply

Name (required)

Website