Kuran’ı Arapçasından Dinleyelim, Anlamasak da Olur, Bol Bol Sevap Alalım!

Kuran-ı Kerim mezarlıklara ve özel günlerde-aylarda hatim indirilmesi gibi durumlara çok güzel bir şekilde hapis edilmiştir.

Bakara ; Kuran-ı ölülerin arkasından okunan bir kitap haline getirmeyin. Diyor mu rabbimiz? Diyor..

Özellikle hepimiz küçüklükten yaşamışızdır aynı şeyleri.Camiye giderzi,kuran-ı tecvidli öğreniriz.Annem oğlum\kızım oku da dinleyelim,ağlayalım vs. gibi anılar..Ev halkı yanlışı bilince o şekilde büyütülüyoruz sonuçta.Şimdi hatırlıyorum da o zamanları sadece gülüyorum yani..Bir de o yaştan heveslendirilir insan.Heveslendirilmek yanlış değil tabi ki. Fakat yanlış bilgi ile heveslendirilmek?

Özel günlerde ya da özellikle ramazan ayında mukabeleler olur camilerde herkesin bildiği gibi.Gidilir ir güzel dinlenilir,hocanın sesi güzelse de biraz a ağlanır.Ohh tamam alındı bütün sevaplar.Bu sevap 1 yıl götürür bizi artık kafası..Çok var,gerçekten çok var.

Adam orada bakara süresini okuyor.Okuduğu ayette oruç ile ilgili olan;

Bakara 185. ayet olsun.Ayet ne ile ilgili orucun kim tarafından tutulup tutulmayacağı yapılması gerekenler ile ilgili ;

Ramazan o aydır ki; insanlara kılavuz olan, iyi-kötü ayrımıyla hidayetten kanıtlar getiren Kur’an, onda indirilmiştir. O halde bu aya ulaşanınız onu oruçlu geçirsin. Hasta olan veya yolculuk halinde bulunan, tutamadığı gün sayısınca başka günlerde tutsun. Allah sizin için kolaylık ister; O sizin için zorluk istemez. Tutulmamış olan günleri tamamlamanızı, sizi doğru yola kılavuzladığı için Allah’ı yüceltmenizi ister. Ve sizin şükretmeniz umulmaktadır.

Bu ayet okunurken camilerdekiler ağlıyorlar ve amin diyorlar.Bu mu sevap almak bu mu?Ayrıca neye amin diyorsun be kardeşim? Çok ironik değil mi?

Çok şükür ki Rabbim bizleri doğru yoluna iletti.Aklımızı kullanabiliyoruz çok şükür..

Unutmadan şunu da aktarmak istiyorum.Çok değerli Yaşar Nuri Öztürk hocamızdan öğrendiğim bir bilgi ; Kuran’da telaffuz kelimesi geçmez.Tedebbür kelimesi geçer ve kuran bunu ister.Yani ne demektir bu? Kuran okunuşa,ses tonuna vs.önem vermez.Kuran tedebbür’e önem verir.Ne demek tedebbür kuran-ı düşünerek\okuyarak anlamaktır.Camilerde ne yapılıyor yukarda yazdığım gibi tecvid öğretiliyor.Yok genizden ses çıkar,yok dişinin arasından ses çıkar falan falan..

Azınlıkta bile olsa mücadele vermeye devam etmeliyiz.

Rabbim bu mübarek günde bizi razı olduğu kulları arasına koyar inşALLAH..

Dua ve selamet ile..


About the Author
Author

Pattinson Stew

Comments (1)
Leave a reply

Name (required)

Website