Kur’an’ın Tek Kaynak Olmasına Dair Çok Farklı Bir Delil…

Bu yazıda hanif arkadaşlar için , Kur’an’ın tek kaynak olduğuna dair bildiğimiz delillere ek olarak , farklı ve çok güçlü olduğunu düşündüğüm bir delil getireceğim. Sadece bir ayetle.

Kur’an’ın zaten her şeyi açıklayıcı , detaylı , apaçık ve sorumlu olduğumuz tek kaynak olduğunu ve Allah dışında bir hüküm koyucu olmadığını sitede bulunan bir sürü yazıda bulabilirsiniz. Ancak bu yazıda daha önce hiç öne sürüldüğünü görmediğim, fakat gözden kaçmış çok çarpıcı bir argümanı tek bir ayetle anlatacağım. Ayete baktığınızda ”Ne alakası var hadislerle?” diyebilirsiniz.

Kur’an’da peygamberimizin sözlerinin yazılmasına dair , ”Hadisleri rivayet edin, hadisleri kayda geçirin, sağlam bir şekilde yazın” şeklinde hiçbir emir göremiyoruz. Ama bakalım ne göreceğiz ?

Ey iman edenler, birbirinizden belirli bir vade ile borç aldığınızda, onu yazın; aranızda doğrulukla tanınmış bir yazı bilen kişi, onu yazsın. Yazı bilen de kendisine Allah’ın öğrettiği gibi yazmaktan kaçınmasın. Bir de borçlu adam söyleyip yazdırsın, her biri Allah’tan korksun ve haktan birşey eksiltmesin. Eğer borçlu, aklı ermeyen biri yahut küçük veya kendisi söyleyip yazdıramayacak durumda ise, velisi dosdoğru söyleyip yazdırsın. Erkeklerinizden iki şahit gösterin. Eğer ikisi de erkek olamıyorsa o zaman doğruluğuna güvendiğiniz bir erkekle iki kadın şahit olsun ki, biri unutunca diğeri hatırlatsın. Şahitler de çağrıldıklarında kaçınmasınlar. Siz yazanlar da az olsun çok olsun onu vadesine kadar yazmaktan üşenmeyin. Bu Allah yanında adalete en uygun olduğu gibi şahitlik için daha sağlam ve şüpheye düşmemeniz için daha elverişlidir. Ancak aranızda peşin devrettiğiniz bir ticaretse, o zaman bunu yazmamanızda size bir sakınca yoktur. Alışveriş yaptığınızda da şahit tutun, bir de ne yazana ne de şahitlik edene zarar verilmesin. Eğer zarar verirseniz bu mutlaka kendinize dokunacak bir günah olur. Allah’tan korkun! Allah size ilim öğretiyor ve Allah her şeyi bilir.
(BAKARA-282-Elmalılı Hamdi Yazır Meali)

Çok ilginç değil mi ?

Borç konusunda Allah , detaylı bir şekilde yazımının nasıl olacağını , hatta aklı ermeyen biri olması durumunda bile ne yapacağımızı açık açık , bir çocuğun bile anlayabileceği netlikte ayet indirmiştir.

Peki , peygamberimizin sözleri meselesine gelelim. Öncelikle bu meselenin önemine değinmekte, borç meselesiyle karşılaştırma açısından çok büyük fayda var. Dinin kaynağı nedir ?  Allah’ın emirleri nelerdir? Ahirette , sonsuz hayatta bize hangi kitap rehberlik edecek ? Kur’an mı , yoksa Kur’an artı hadisler mi ? Nereden öğreneceğiz bunları ? Bu soruların cevabı tam manasıyla ölüm-kalım meselesidir. Yanlış bir cevap her şeyimizi mahveder, her şeyimizi kaybetmemize yol açabilir. Sonsuz ahiretten bahsediyoruz ! Bu meselenin yanında borç meselesi öyle ufak kalıyor ki , üzerinde bile durmuyoruz.

Sonuç olarak Allah , sünni mezheplere göre, borç yazımını detaylı bir şekilde açıklamış , ancak dinin kaynağı olarak görülen ve muazzam derecede önemli bir mesele olan  hadislerin yazımında hiçbir şey söylememiş oluyor. Bu imkansızdır. Her şeye gücü yeten ve her şeyi bilen Allah inanılmaz bir şekilde bu konuda hiçbir şey söylemeyip, bizi tartışmadan tartışmaya götüreceğine , onlarca ayette hadislerin yazımını çok ince detaylarına kadar anlatması gerekirdi. ”Hadisleri yazın, Ben koruyacağım” şeklinde bir ayet indirebilirdi. Haşa Allah unutmadı ! Böyle bir şeye ihtiyaç yoktu ve bu yüzden bu konuda tek bir ayet bile yok ! Nerden geldiği belirsiz hadislere ihtiyacımız yok. Bu kesin ve net bir şeydir artık.

Allah size Kitap’ı ayrıntılı kılınmış bir halde indirmişken, Allah’ın dışında bir hakem mi arayayım?
(EN’AM-114)


About the Author
Author

Absolutzero

Comments (5)
Leave a reply

Name (required)

Website