Oruçları Erken mi Açıyoruz?

Yüce Kitabımız Kur’an’ı Kerim, Müslümanların her konuda, değiştirilemez ve sarsılmaz tek dayanak noktası. Aynı zamanda başucu ve başvuru Kitabı. Yüce Tanrı Kur’an için, 5/Maide 15. ayetinde, “… Şu bir gerçek ki, size Allah`tan bir ışık ve apaçık bir Kitap gelmiştir. ” buyuruyor. Apaçık olan Kitabın anlaşılırlığı da kolay olacaktır. 54/Kamer suresinin 17, 22, 32, 40. ayetlerinde, “Yemin olsun ki, biz, Kur`an`ı öğüt ve ibret için kolaylaştırdık. Fakat düşünen mi var? “ buyurularak, Kitabın anlaşılırlığının kolaylığına dört ayette birden dikkat çekilmiştir.


Kur’an’ı Kerimin 2/Bakara 187. ayetinde, “ … Tan yerinin beyaz ipliği siyah ipliğinden sizce seçilinceye kadar yiyin için; sonra da orucu gece oluncaya değin tamamlayın. …” buyurulmaktadır. Oruca giriş ve çıkış vakitlerini bu ayette Yüce Tanrı bildirmektedir. Buna rağmen Müslümanlar oruçlarını gece yerine, hava aydınlıkken akşam açmaktadır. Sahura ise, Güneş’in doğduğu ufukta, tan yerinin ışıkları belirmeden, daha erken, gece karanlığında başlamaktadırlar. İlmihallerde belirtilen ve takvimlerde, imsakiyelerde verilen oruca başlama, imsak ve orucu bitirme, akşam vakitleri; yukarıda ki verdiğimiz ayette bildirilen vakitlerle uyuşmamaktadır. İftar ve sahur saatlerinde arada bir saatten daha fazla zaman farkı oluşmaktadır.

Kur’an’da Yüce Tanrı’nın belirlediği vakitlere uymayan bir orucun ise boşu boşuna aç ve susuz kalmaktan başka dinsel açıdan bir yarar sağlamayacağı açıktır.

Yazar : Ali Yalçın

 


About the Author
Author

Dini Yazilar

Comments (2)
 • Avatar

  deniz872 Aug 10 2012 - 04:42 Reply

  GÖKYÜZÜNE BAKTIĞIMIZDA ORUCUN BAŞLAMA VE BİTİŞ aydınlığı siyah iplik beyaz iplik kavramı ile alakasız akıl ve mantık öyle diyor,lakin diyanet ve atalar /büyükler konuşulmaz konu olarak böyle gelmiş böyle gider susuluyor,

 • Avatar

  Pinar_Evrende Aug 22 2015 - 16:32 Reply

  Selamlar. Sahur vaktinde söylediğinizde katılmakla birlikte, orucun açıldığı yani akşam vakti hava tam kararmadan açılmasının yanlış olduğuna katılmıyorum. Bu yazınıza göre hava tam karardığınızda kapkaranlıkken oruç açabiliyoruz. (Ayet çevirisinde gece kelimesi geçtiği için) Oysa güneş battığında yani hava tam kararmadan da orucu açabiliriz. İnşallah açıklayacağım.

  Yazınızda şu yeri hatalı buldum : ”sonra da orucu gece oluncaya değin tamamlayın. …” (ayet) buyurulmaktadır. Oruca giriş ve çıkış vakitlerini bu ayette Yüce Tanrı bildirmektedir. Buna rağmen Müslümanlar oruçlarını gece yerine, hava aydınlıkken akşam açmaktadır.

  Açıklamam şu :

  Ayette geçen ”gece” kelimesi yani arapça olarak ”leyl” kelimesinden gelmektedir. Allah Kuran’da akşam namazı vaktini anlatırken de bu kelimeyi kullanır. Akşam namazının yani leyl (akşam-gece) vaktinin güneş battıktan sonra başladığını anlıyoruz. (yani bu vakit girdiğinde hava henüz aydınlık tam kararmamış ama güneş batmıştır.)

  Bu yüzden orucumuzu leyl vakti girdiğinde güneş battıktan sonra açabiliriz. (Bazıları ezan okundu mu okunmadı mı diye de kuşkuya düşüyor.Ufukta Güneşin battığını görmemiz yeterli)

  Akşam namazının ise hava tam karanlık oluncaya kadar kılınması gerektiğini de hatırlatırım. Çünkü Allah leyl-akşam vakti girişinden tam karanlık oluncaya kadar kılın diyor.

  Teşekkürler.

Leave a reply

Name (required)

Website