Oruçları Erken mi Açıyoruz?

Yüce Kitabımız Kur’an’ı Kerim, Müslümanların her konuda, değiştirilemez ve sarsılmaz tek dayanak noktası. Aynı zamanda başucu ve başvuru Kitabı. Yüce Tanrı Kur’an için, 5/Maide 15. ayetinde, “… Şu bir gerçek ki, size Allah`tan bir ışık ve apaçık bir Kitap gelmiştir. ” buyuruyor. Apaçık olan Kitabın anlaşılırlığı da kolay olacaktır. 54/Kamer suresinin 17, 22, 32, 40. ayetlerinde, “Yemin olsun ki, biz, Kur`an`ı öğüt ve ibret için kolaylaştırdık. Fakat düşünen mi var? “ buyurularak, Kitabın anlaşılırlığının kolaylığına dört ayette birden dikkat çekilmiştir.


Kur’an’ı Kerimin 2/Bakara 187. ayetinde, “ … Tan yerinin beyaz ipliği siyah ipliğinden sizce seçilinceye kadar yiyin için; sonra da orucu gece oluncaya değin tamamlayın. …” buyurulmaktadır. Oruca giriş ve çıkış vakitlerini bu ayette Yüce Tanrı bildirmektedir. Buna rağmen Müslümanlar oruçlarını gece yerine, hava aydınlıkken akşam açmaktadır. Sahura ise, Güneş’in doğduğu ufukta, tan yerinin ışıkları belirmeden, daha erken, gece karanlığında başlamaktadırlar. İlmihallerde belirtilen ve takvimlerde, imsakiyelerde verilen oruca başlama, imsak ve orucu bitirme, akşam vakitleri; yukarıda ki verdiğimiz ayette bildirilen vakitlerle uyuşmamaktadır. İftar ve sahur saatlerinde arada bir saatten daha fazla zaman farkı oluşmaktadır.

Kur’an’da Yüce Tanrı’nın belirlediği vakitlere uymayan bir orucun ise boşu boşuna aç ve susuz kalmaktan başka dinsel açıdan bir yarar sağlamayacağı açıktır.

Yazar : Ali Yalçın

 


About the Author
Author

Dini Yazilar

Comments (2)
Leave a reply

Name (required)

Website